كتاب فرهنگ شنبه تا چهارشنبه از ساعت 18:15 تا 19:15 به مدت 60 دقیقه

رادیو فرهنگ

كتاب فرهنگ

‌ حضرت فاطمه زهرا (س)در آیینه ادبیات با « كتاب فرهنگ»

برنامه كتاب‌ فرهنگ 5 آذرماه 1402 ساعت 18:00 به مدت 60 دقیقه در یكشنبه های ادبیات با موضوع حضرت فاطمه زهرا(س) در آیینه ادبیات ازرادیو فرهنگ پخش می شود.

1402/09/05
|
07:28

برنامه« كتاب فرهنگ» با بررسی حضرت فاطمه زهرا در آیینه ادبیات امروز میزبان «سمیه جمالی» است.
معرفی و خوانش كتاب توسط « علی جویا» در بخشی با عنوان «شابِك»انجام می شود.
از دیگر بخش های برنامه « كتاب فرهنگ»اطلاع رسانی رویدادها و تازه های نشر است.
در برنامه امروز در ارتباط تلفنی با لیلا مهدوی نویسنده كتاب درباره كتاب هایی كه درباره بانوی دوعالم نگاشته شده به وبژه « شرح الف خمیده» از اثار ایشان صحبت می شود.
شرح الف خمیده مستند داستانی زندگی حضرت زهرا «س» ست.مستندی كه اساسش تاریخ و روایات و متون معتبر شیعه و اهل تسنن است. كتاب از زاویه دید حضرت خدیجه كبری ،حضرت فاطمه الزهرا و اسماء بنت عمیس زندگی دختر پیامبر را از مناظر عبادی،اجتماعی،سیاسی و فرهنگی روایت می كند.

شرح الف خمیده،مخاطب را از مكه به مدینه می برد تا در مسیر خود از هنگامه تولد حضرت فاطمه«س» به دور از خیال پردازی های داستانی و متعهد به خط معتبر تاریخی تا شهادت ایشان برساند.شرح الف خمیده،شرح حق پایمال شده بین در و دیوار است.شرح زهراست كه استوار و با صلابت تا پای جان بر حقانیت امیرالمومنین علی«ع» ایستادگی كرد هم درس آزادگی داد و هم درس حق طلبی .گرچه جان الف خمید اما جوهره وجودش تا ابد بر تارك شیعه،پران شد.
به كوتاهی آه... به بلندای ماه... زندگی نامه خاتون كبریا حضرت زهرا سلام الله علیها است كه دكتر سید علی موسوی گرماوردی به طریقی ویژه نگاشته نیز اثری دیكر است كه در این برنامه معرفی می شود ، متن اصلی این اثربه روش كتاب دیگر او «داستان پیامبران» است و علاوه بر متن اصلی،مباحثی تاریخی در آغاز كتاب و چند «پی نگاشت» با قلمی پژوهشی و نه داستان واره،
كشتی پهلو گرفته عنوان كناب دیگری است كه در برنامه این هفته معرفی می شود،كشتی پهلوگرفته كتابی از سید مهدی شجاعی در مورد زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) با زبان ادبی و داستانی است و مصائب ایشان را از زبان اطرافیان و نیز خودشان بازگو می‌كند. این اثر، مرثیه‌ای منثور شامل 14 فصل و از پرتیراژترین كتاب‌های ادبیات داستانی ایران است
همچنین بهشت ارغوان نوشته كمال السیدرمان گونه ای كه می كوشد تا در عرصه ای نوین، جنبه های انسانی شخصیت آن بهشتی بانوی زمینی را بازبشناساند كتابی دیگر است كه معرفی می شود،این رمان دینی گرچه بر پایه حقایق مسلم تاریخی بنیان یافته است، طراوت و نشاط و عاطفه انگیزی یك متن پرشور داستانی را نیز در خود دارد.
به این ترتیب، بهشت ارغوان مجموعه ای دل انگیز از خاطره های شكوهمند و جاودانه حضرت زهرا سلام الله علیها را جلوه گر می سازد.
« كتاب فرهنگ» را از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ این هفته به تهیه كنندگی « امیرحسین محمودی » با همراهی گویندگی « مهدی محمدیان» و هماهنگی « فاطمه طاهری »و گزارش « حمیرا فراتی»روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز ساعت 18:00 بشنوید .

دسترسی سریع
كتاب فرهنگ