در مسیر توسعه دوشنبه هر هفته از ساعت 10:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو فرهنگ

در مسير توسعه

بررسی عملكرد قانون استفاده متوازن از امكانات كشور برای ارتقاء سطح مناطق كمترتوسعه یافته در «مسیر توسعه» رادیو فرهنگ

مدیركل امور استان‌ها و توسعه منطقه‌ای سازمان برنامه و بودجه،به همراه نمایندگان و اعضای فراكسیون توسعه متوازن مجلس در برنامه "در مسیر توسعه" به بررسی عملكرد قانون استفاده متوازن ازامكانات كشور برای ارتقاءسطح مناطق كمترتوسعه یافته می پردازند.

1400/10/06
|
08:40

برنامه این هفته« در مسیر توسعه» كه امروز دوشنبه 6 دی ماه با حضور كارشناسی دكتر محمد خدابخشی؛ نماینده ی الیگودرز، نایب رییس اول كمیسیون برنامه و بودجه و رییس فراكسیون توسعه ی متوازن كشور و دكتر علیرضا صالح؛ معاون امور استانها و مجلس سازمان برنامه و بودجه كشور و همچنین در ارتباط تلفنی با عبدالرضا مصری؛ نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و نماینده كرمانشاه در مجلس شورای اسلامی و دكتر علیرضا نعمتی؛ مدیركل امور استانها و توسعه منطقه ای سازمان برنامه و بودجه كشور، از رادیو فرهنگ پخش می شود به بررسی عملكرد قانون استفاده متوازن از امكانات كشور برای ارتقاء سطح مناطق كمترتوسعه یافته اختصاص دارد.

در راستای تحقق اصل چهل و هشتم (48) قانون اساسی و سیاست های كلی و جهت حصول به اهداف چشم انداز و به منظور استفاده متوازن از امكانات كشور و توزیع عادلانه و رفع تبعیض و ارتقای سطح مناطق كمترتوسعه یافته و تحقق پیشرفت و عدالت، دولت مكلف است در توزیع منابع عمومی و یارانه سود تسهیلات به نحوی عمل نماید كه فاصله شاخص برخورداری شهرستان های كمتر از سطح متوسط كشور در شاخص های زیر، سالانه حداقل ده درصد (10%) به سطح متوسط كشوری نزدیك شود. بدین مـنظور دولت مكلف است سه درصد (3%) از اعتبارات بودجه عمومی دولت را در قالب ردیف مشخص تحت همین عنوان تعیین كند و طی جدولی كه در آن سهم هر استان براساس شاخص های نرخ بیكاری، آب شرب شهری و روستایی، آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، بهسازی روستاها، راه و زیرساخت های جاده ای، سرانه های عمـران شهری و درآمد شهرداری ها مشخص می گردد، در قانون بودجه درج نماید. سهم هر شهرستان برای بهبود شاخص های مذكور همراه با دستورالعمل توزیع پروژه ها و طرح های موارد فوق، همزمان با ابلاغ اعتبارات استانی توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور به استان ابلاغ می شود تا با تصویب كمیته برنامه ریزی شهرستان به طرح ها و پروژه های موضوع شاخص های فوق اختصاص یابد. قانون فوق مشتمل بر ماده واحده در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ سی ام مهر ماه یكهزار و سیصد و نود و سه مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در تاریخ 4/8/1393 به تأیید شورای نگهبان رسید.

گفتنی است؛ لایحه «اصلاح قانون استفاده متوازن از امكانات كشور برای ارتقای سطح مناطق كمتر توسعه یافته» در تاریخ 1400/2/28 به شماره ثبت 528 در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد. ماده واحده این لایحه پیشنهاد افزودن شاخص های «آموزش فنی و حرفه ای» و «آموزش عالی، پژوهش و فناوری» به شاخص های مشمول این قانون را داده است. همچنین در تبصره این لایحه درآمدهای اختصاصی دانشگاه ها، مؤسسات و مراكز آموزش عالی و پژوهشی، مراكز آموزش فنی و حرفه ای و پارك های علم و فناوری از شمول اعتبارات قانون مستثنا شده است. شاخص های ذكر شده در قانون شامل نرخ بیكاری، آب شرب شهری و روستایی، آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، بهسازی روستاها، راه و زیرساخت های جاده ای و... بوده است. در این گزارش پس از ذكر سوابق قانونی موضوع و اشاره مختصر به عملكرد اجرای قانون(اعتبارات ملی و استانی ویژه) طی سه سال اخیر، لایحه مورد ارزیابی قرار گرفته و در پایان ضمن موافقت با كلیات لایحه، با توجه به ایراد مطروحه پیرامون تبصره لایحه، پیشنهاد اصلاحی ارائه شده است.
قانون استفاده متوازن از امكانات كشور برای ارتقای سطح مناطق كمتر توسعه یافته در راستای تحقق اصل 48 قانون اساسی، سیاست های كلی و جهت حصول به اهداف چشم انداز و توزیع عادلانه و رفع تبعیض و تحقق پیشرفت و عدالت از سوی با تصویب مجلس شورای اسلامی دولت را مكلف كرده در توزیع منابع عمومی بنحوی عمل نماید كه فاصله شاخص برخورداری شهرستان های كمتر توسعه یافته از سطح متوسط كشور به سطح متوسط كشوری نزدیك شده و توازن ایجاد گردد .
« در مسیر توسعه » دوشنبه ها بصورت زنده از ساعت 10:30 به مدت 60 دقیقه روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتزو ای ام‌ردیف 585 مگاهرتز پخش رادیویی دارد و از پایگاه اطلاع رسانی رادیو فرهنگ به نشانیwww.radiofarhang.ir و در شبكه های ماهواره ای سپهر و آرا هم پخش تصویری دارد.

دسترسی سریع
در مسیر توسعه