در مسیر توسعه دوشنبه هر هفته از ساعت 10:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو فرهنگ

در مسير توسعه

نگاهی به شهرك‌های كشاورزی و توسعه متوازن در كشور در «مسیر توسعه» رادیو فرهنگ

مدیرعامل شركت شهرك‌های كشاورزی، به همراه اعضای فراكسیون توسعه متوازن مجلس در برنامه "در مسیر توسعه" این هفته رادیو فرهنگ به بررسی شهرك‌های كشاورزی و توسعه متوازن در كشور می پردازند.

1400/09/22
|
09:40

برنامه این هفته« در مسیر توسعه» كه امروز دوشنبه 22 آذر ماه با حضور كارشناسی دكتر محمد خدابخشی؛ نماینده ی الیگودرز، نایب رییس اول كمیسیون برنامه و بودجه و رییس فراكسیون توسعه ی متوازن كشور و دكتر علیرضا بزرگی؛ مدیرعامل محترم شركت شهرك‌های كشاورزی و همچنین در ارتباط تلفنی با دكتر مهرداد گودرزوند چگینی؛ نماینده رودبار در مجلس شورای اسلامی و عضو كمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات و دكتر محمدرضا دشتی اردكانی؛ نماینده اردكان و عضو كمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، از رادیو فرهنگ پخش می شود به بررسی آخرین وضعیت توسعه متوازن در بخش شهرك‌های كشاورزی در كشور اختصاص دارد.

از جمله مزیت‌های تولید در شهرك‌های كشاورزی هزینه كمتر، بهره‌وری بالای 10 برابری در مصرف آب، افزایش اشتغال‌زایی گسترده و فراگیر و تولید محصولات صادرات محور است. در قانون برنامه پنجم توسعه در بخش توسعه روستایی تشكیل شركت شهرك‌های كشاورزی تكلیف شده است. شهرك‌های كشاورزی 8 سال پیش با مجوز مجلس شكل گرفت و تامین امنیت غذایی، افزایش بهره‌وری در تولید، مصرف آب و اراضی، توسعه صادرات و ایجاد اشتغال از اهداف تشكیل شهرك‌های كشاورزی است. یكی دیگر از برنامه‌های شركت شهرك‌های كشاورزی ایجاد زنجیره تولید كشاورزی در مجتمع‌ها و شهرك‌های گلخانه‌ای، دامی‌ یا شیلاتی با فناوری نو است و عمدتا تولید در شهرك‌های كشاورزی با توجه به رسالت این شهرك‌ها بیشتر توسط افراد متخصص در حوزه كشاورزی انجام می‌پذیرد.
مزیت‌های كشت در گلخانه‌های شهرك‌های كشاورزی به دلیل قابلیت كشت زمینی و هیدروپونیكی است. چون در گلخانه هم كشت زمینی داریم و اگر خاك عرصه مرغوب نباشد، كشت هیدروپونیك جایگزین می‌شود. در ایران، ده‌ها گلخانه به این روش راه‌اندازی شده و هزاران نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم مشغول به كار هستند. با این روش، در هر نقطه‌ای از ایران می‌توان هر محصول كشاورزی را بدون توجه به اقلیم و نوع خاك، برداشت كرد. با این روش، می‌توان اشتغال‌زایی خوبی داشت و از هر مكانی برای تولید محصولات كشاورزی كه نیاز روزافزون جمعیت ایران است، بهره برد. به‌این‌ترتیب دركشت گلخانه‌ای مصرف آب یك‌دهم مصرف در اراضی فضای باز است. در واقع بهره‌وری آب در گلخانه 10 برابر فضای باز است. همچنین دركشت گلخانه‌ای در هر هكتار 15 تا 20 نفر اشتغال‌زایی دارد. در شهرك‌ها همچنین توجه به زنجیره ارزش و احداث صنایع تبدیلی تكمیلی و بسته‌بندی از دیگر اولویت‌ها بوده و به‌ این‌ ترتیب ارزش‌افزوده تولید در شهرك‌ها بیشتر از اراضی دیگر است. از طرف دیگر بیشتر محصول تولیدی در گلخانه‌ها صادراتی است و كیفیت بالایی دارد. در واقع تولید در شهرك‌های كشاورزی صادرات‌محور است.
در شرایط كنونی شركت شهرك‌های كشاورزی در سه محور اصلی توسعه شهرك‌های گلخانه‌ای، شهرك‌های دام و طیور و شهرك‌های آبزی‌پروری كه در آنها به زنجیره ارزش نیز توجه ویژه‌ای خواهد شد، فعالیت دارد كه همه این فعالیت‌ها در تامین امنیت غذایی، تنظیم بازار محصولات كشاورزی و توسعه صادرات موثر هستند و در توسعه متوازن استان ها نیز این مساله مورد توجه است و با توجه به اهمیت اقتصادی، اجتماعی و امنیتی فراوانی كه دارد؛ در این برنامه نقش ان در توسعه متوازن بررسی می شود.
« در مسیر توسعه » دوشنبه ها بصورت زنده از ساعت 10:30 به مدت 60 دقیقه روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتزو ای ام‌ردیف 585 مگاهرتز پخش رادیویی دارد و از پایگاه اطلاع رسانی رادیو فرهنگ به نشانیwww.radiofarhang.ir و در شبكه های ماهواره ای سپهر و آرا هم پخش تصویری دارد.

دسترسی سریع
در مسیر توسعه