سرزمین من هر روز به جز جمعه ها از ساعت 12:40 تا 14:00 به مدت 1 ساعت و 20 دقیقه

رادیو فرهنگ

سرزمين من

از سلامت روان و تاثیر آن بر بیماری کرونا تا زادروز ستارخان و بررسی جایزه مصطفی (ص) در "سرزمین من"

در برنامه سرزمین من امروز 28 مهرماه، به "سلامت روان و تاثیر آن بر بیماری کرونا" و کنکاش در موضوعات مختلف تاریخی و اجتماعی مناسب این‌روز پرداخته می شود.

1400/07/28
|
11:13

یکی از بخش های مجله رادیویی "سرزمین من" چهارشنبه 28 مهرماه، به موضوع سلامت روان و تاثیر آن بر بیماری کرونا اختصاص دارد .
همه گیری بیماری کووید-19 تاثیر قابل توجهی بر سلامت روان عمومی افراد جامعه گذاشته است. در حال حاضر، با شیوع پاندمی کرونا، افزایش مدت زمان قرنطینه و محدودیت ها و عدم ارتباط گسترده افراد با جهان پیرامون خود، مشکلات روانی بسیار زیادی، پدیدار گشته است.
در شرایط کنونی و با افزایش تعداد مبتلایان به این بیماری، لازم است تمهیداتی جهت رفع اضطراب و استرس های طولانی مدت، سنجیده شود. در نظر گرفتن بسته های حمایتی برای افراد با درآمدهای پایین، آگاه سازی بیشتر مردم در رابطه با تاثیرات ماندن در خانه و جلوگیری کردن از شیوع بیشتر این بیماری و یا برخورد کردن با افرادی که با دامن زدن به اخبار کذب، قصد برهم زدن آرامش عمومی افراد جامعه را دارند.
در بخش کنکاش تاریخی برنامه امروز، به زادروز ستارخان در سال 1886 می پردازیم.
28 مهرماه 1886 زادروز ستارخان قراچه‌داغی است. وی از سرداران جنبش مشروطه ایران ملقب به سردار ملی است. وی در برابر نیروهای دولتی ضد مشروطه در تبریز ایستاد.
نام ستارخان حداقل برای آنان‌که سیر تاریخی مشروطه را دنبال کرده‌اند، آشناست؛ مسیری که پر از تلاطم و دگرگونی‌های شخصیتی برای این سردار ملی بود تا به یک چهره مؤثر در تاریخ تحول سیاسی کشور تبدیل شود.
ستارخان در تاریخ 25 آبان 1293 (28 ذی الحجه 1332) در تهران درگذشت.
آرامگاه ستارخان در باغ طوطی در کنار حرم شاه عبدالعظیم شهر ری واقع است.
در بخشی دیگر از برنامه "سرزمین من"، به مناسبت هفته وحدت؛ به بررسی جایزه مصطفی (ص) می پردازیم.
جایزه مصطفی (ص)  جایزه ای است که از سوی ایران به صورت دوسالانه در حال برگزاری است و به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می‌شود که دارای اثری نوآورانه در مرزهای دانش  داشته و زمینه‌ساز بهبود زندگی بشریت شدند تعلق می گیرد.
اعطای جایزه مصطفی (ص) در راستای تجلیل از دانشمندان برجسته مسلمان و زمینه‌سازی همکاری و توسعه علمی و فناوری جهان اسلام، همچنین به عنوان یکی از نمادهای شایستگی و برتری علمی در سطح جهان در سال 1391 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید.
در این دوره از اعطای جایزه مصطفی (ص) طبق گفته مسوولان اجرا کننده این جایزه در بخش جایزه مصطفی 2021 که متعقل به دانشمندان مسلمان غیر مقیم در کشورهای اسلامی است به  صورت مشترک کامران وفا از ایران و زاهد حسن از بنگلادش و در بخش دانشمندان مقیم کشورهای اسلامی به صورت مشترک  به یحیی تیعلاتی از مراکش، محمد صائغ از لبنان و محمداقبال چودری از پاکستان اعطا شد.
برنامه سرزمین من کاری از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ است که به تهیه کنندگی امیررضا راز ساعت 13:00 روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سرزمین من