سرزمین من هر روز به جز جمعه ها از ساعت 12:40 تا 14:00 به مدت 1 ساعت و 20 دقیقه

رادیو فرهنگ

سرزمين من

از تجزیه امپراطوری عثمانی تا بررسی معماری و ایرانی در "سرزمین من"


در برنامه سرزمین من امروز 19 مردادماه به موضوعات مختلف تاریخی، فرهنگی و اجتماعی پرداخته می شود.

1400/05/19
|
11:29

یکی از بخش های مجله رادیویی "سرزمین من" سه شنبه 19 مردادماه به موضوع اشغال شهر بوشهر توسط نیروهای نظامی انگلیس اختصاص دارد .
در 16 مرداد 1294‏ نیروهای ارتش بریتانیا و مستعمره آن راج بریتانیا (هند) از زمین و دریا با حمایت توپخانه ناوگان دریایی وارد بوشهر شدند و با صدور اعلامیه‌ای در سطح شهر به بهانه عدم توانایی حکومت ایران در برقراری نظم و امنیت در شهر بوشهر و حوالی ان اشغال بوشهر را اعلام کردند.از نکات قابل ذکر در اشغال بوشهر، این بود که بریتانیا تمبرها را با عنوان مورد نظر خود مهر می‌کرد. روی این تمبر نوشته شده بود: «بوشهر در تصرف بریتانیا». گفته می‌شود تا پایان اشغال بوشهر در مهرماه 1294، انواعی از این تمبر به چاپ رسید.

همچنین در بخش دیگر این برنامه به ماجرای تجزیه امپراطوری عثمانی در سال 1920 میلادی اشاره می شود.
تجزیه امپراتوری عثمانی یک رخداد سیاسی بود که پس از جنگ جهانی اول و تصرف قسطنطنیه توسط نیروهای بریتانیایی، فرانسوی و ایتالیایی در نوامبر 1918 رخ داد.
بررسی معماری و هنر به کار رفته در میراث فرهنگی بخش پبگریراز برنامه سرزمین من است که به بیان سابقه معماری ایران و معرفی سبک های معماری پیش از اسلام و پس از اسلام اختصاص دارد.
برنامه سرزمین من کاری از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ است که به تهیه کنندگی امیررضا راز ساعت 12:45 روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سرزمین من