صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

در حدود نیم قرن است که مدارسی با عنوان( Green school)یا مدارس طبیعت در بسیاری از کشورهای جهان تاسیس شده است ؛ این مدرسه ها امکان آشتی انسان(کودک) مدرن با طبیعت را فراهم می کنند.جدایی انسان از طبیعت با انقلاب صنعتی در قرن هجدهم آغاز شد.

در حدود نیم قرن است که مدارسی با عنوان Green school)) یا مدارس طبیعت در بسیاری از کشورهای جهان تاسیس شده است . محمد درویش مدیرکل مشارکت‌های مردمی سازمان محیط زیست در گفتگوی اختصاصی با سایت شبکه ی فرهنگ از مدارس طبیعت سخن گفت . مشروح این گفتگو را در ذیل بخوانید .
***آقای درویش مدارس طبیعت (سبز) چیست ؟
در حقیقت زمانیکه دنیا به سمت شهرنشینی در حرکت بود و فضاها کوچک شده و نسل امروز مجال آشنایی با طبیعت را نداشتند و این مجال هر روز کمتر می شد ، ما شاهد این بودیم که نسل امروز نسبت به مواهب طبیعی بی تفاوت می شدند و یا حتی طبیعت را تخریب می کردند . در این شرایط مدارس سبز تاسیس شد و در حال حاضر در حدود نیم قرن است که در بیشتر کشور های جهان مثل مالزی ، سنگاپور ، کره جنوبی ، اتحادیه اروپا و برخی از کشور های قاره ی آمریکا مدارس سبز یا
( Green school ) ساخته شدند .
مدارس سبز انواع مختلفی دارد که با عنوان مدارس اکولوژیکی (Eco school) و یا مدارس طبیعت از آنها یاد می شود که مدارس طبیعت از موفقترین انواع این مدارس هستند و در ایران هم تا کنون 47 مدرسه ی طبیعت دایر شد ه است.
**** آقای درویش فضای آموزشی در این مدارس چگو نه است ؟
در مدارس سبز همان نظام آموزش و پرورش وجود دارد اما تلاش می شود برخی عناصر محیط زیستی در این مدارس ایجاد شود و درباره ی مباحث زیست محیطی بیشتر بحث و تبادل نظر شود . اما فعالان محیط زیست به این نتیجه رسیده اند که این مدارس نمی توانند نسل برخوردار از سواد زیست محیطی را به جامعه عرضه کنند زیرا دانش آموزانی میتوانند از سواد محیط زیستی کافی برخوردار باشند که بتوانند در محیطی فارغ از نظام آموزش و پرورش به نام مدارس طبیعت دوران ابتدایی ( از 3 تا 12 سال ) را طی کنند . سازمان حفاظت محیط زیست در راستای رسیدن به این هدف در 17 استان کشور اقدام به تاسیس این مدارس کرده است . در حقیقت در مدارس طبیعت سیستم مقایسه و رقابت وجود ندارد و نمره و معدل حرف اول را نمی زند و آموزش مستقیم نداریم در حقیقت آنچه در این مدارس مد نظر قرار
می گیرد عنصر خلاقیت ، عشق و یادگیری است . ما تلاش می کنیم تا بچه ها در محیطی شبیه طبیعت که بین 1 هکتار تا 12 هکتار است ، مولفه های مختلف طبیعی را تجربه کنند ، با حیوانات آشنا شوند ، ویژگی های رشد گیاهان را ببینند و اعتقاد بر این داریم ضریب یادگیری بچه ها با بازی و سرگرمی افزایش پیدا می کند و مهارتهای زندگی در کودکان اغناء می شود و در نهایت از دانشی برخوردار می شوند که در نظرشان هیچ گیاهی علف هرز نخواهد بود و هیچ جانداری ، جاندار زیانکار محسوب نمی شود و به این ترتیب بچه ها خود همیشه از محیط زیست حفاظت خواهند کرد .
*** بچه ها در چه زمان هایی به این مدارس می آیند ؟
مدارس طبیعت فضایی کاملا مستقل دارد که از 3 تا 7 سال در قالب مهد کودک، کودکان می توانند به صورت تمام وقت در این مدارس حضور داشته باشند و برای سنین 7 تا 12 سال هم رایزنی هایی با وزارت آموزش و پرورش انجام دادیم و هماهنگی های لازم صورت گرفته تا نیم روز در هفته مدارس بتوانند اردوهای خود را در این مدارس طبیعت برگزار کنند و وزارت آموزش و پرورش هم قول داده تا بخشی از فضاهای اردوگاهی خود را به مدارس طبیعت اختصاص دهد .
آنچه که لازم می دانم در پایان ذکر کنم این است که مدارس سبز به ایجاد تجربه ی مستمر کودکان با طبیعت کمک می کند .

مرتبط با این خبر

  • مولانا جلال الدین، خورشید عرفان ایران (قسمت هفتم)

  • علی علیه السلام مرد عدالت

  • «پرتره»

  • "آئینه بلاغت" و" قدر عشق" در رادیو فرهنگ

  • ویژه برنامه قدر عشق ؛ چقدر علی و قدر علی را میشناسیم؟

  • آینه بلاغت ؛ بلاغت کلام امیر مومنان علی (ع)

  • ویژه برنامه شب های قدر از رادیو فرهنگ

  • چگونگی قرار دادهای اجاره های مسکونی و تجاری

  • تحلیل و بررسی هزینه‌های صرف شده در جشنواره تئاتر فجر

  • وقتی مهتاب گم شد