صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

تنها چند روز به حماسه ی حضور باقی مانده .در این مجال برآنیم تا بخشی از توصیه های حضرت امام خمینی (ره) درباره ی اهمیت انتخابات و حضور مردم در انتخابات رانقل کنیم .

تنها چند روز به حماسه ی حضور باقی مانده . بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) همواره در پیامها و سخنرانی ها در برابر نظام سلطنتی بر حکومتی تاکید داشت که بر احکام اسلام و رای مردم بنیان گذارده شده باشد.
اصطلاح "جمهوری اسلامی" را امام ابتدا در پاریس در توصیف نظام مطلوب و مورد نظر خود به کار برد. "جمهوریت" مورد نظر به همان معنای رایج یعنی مردمی بودن حکومت است. ایشان در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر چیستی حکومت در جمهوری اسلامی در تاریخ 20 مهر 57 می فرمایند: «رژیم اسلامی و جمهوری اسلامی یک رژیمی است متکی بر آرای عمومی و رفراندوم عمومی».
بنابراین "جمهوریت" نظام به پذیرش حق مردم در انتخاب نوع نظام سیاسی و حاکمان اشاره داشته و شکل و قالب حکومت مورد نظر امام را تشکیل می دهد و در این نظام مردم به عنوان یکی از ارکان مشروعیت نظام سیاسی جمهوری اسلامی تلقی می شوند به گونه ای که نظر و رای مردم فقط در مراحل اولیه تاسیس نظام شرط نبود بلکه جمهوری اسلامی به حضور دائمی و نظارت همیشگی آنها بر مسئولین مقید می باشد.
امام خمینی (ره) معمار بزرگ انقلاب اسلامی مردم را صاحبان اصلی نظام دانسته و مشارکت آنان را ضامن تداوم انقلاب بیان داشته اند. حضرت امام همچنین همبستگی میان مردم را عامل اصلی خنثی نمودن توطئه های دشمنان در داخل و خارج می دانستند.
در این مجال برآنیم تا بخشی از توصیه های حضرت امام خمینی (ره) را درباره ی اهمیت انتخابات و اهمیت حضور مردم در انتخابات از پایگاه خبری جماران نقل کنیم .

نگاه امام به مشارکت مردم
یکی ازمواردی که امام خمینی همیشه بر آن تاکید داشتند حضور آگاهانه ی مردم در عرصه های تصمیم گیری بوده است. نظر ایشان این بود که: " از حقوق اولیه هر ملتی است که باید سرنوشت و تعیین شکل و نوع حکومت خود را در دست داشته باشد." (صحیفه امام، ج‏4، ص: 367). در واقع امام خمینی بر اصل حق مردم نسبت به حاکم تاکید ویژه ای داشتند و رهنمود ها و راهنمایی های ایشان در حوزه های مشارکت مردمی به خصوص انتخابات چراغ راه مردم و مسئولین است.
نگاه حضرت امام به مردم نگاه ابزاری و صحنه آرایی و مجلس آرایی نبود که در موقع لزوم به صورت ابزاری صحنه آرائی کنند .امام در قبال مردم کارگزار شیفته خدمت می خواستند و نه تشنه ی قدرت. پر واضح است که تاکید امام خمینی برای انتخاب آگاهانه بر همین اساس بود که مردم مسئولین خود را از بین شخصیت های متخصص در امور انتخاب کنند. ایشان در این زمینه می فرمایند:" مجرد اینکه این آدم یک آدم خوبی است خیلی، اول وقت نمازش را می‏ خواند و نماز شب می ‏خواند. این برای مجلس کفایت نمی‏ کند. مجلس اشخاص سیاسی لازم دارد، اشخاص اقتصاددان لازم دارد، اشخاص سیاستمدار لازم دارد، اشخاص مطلع بر اوضاع جهان لازم دارد. باید تعهد به اسلام باشد و موافقت با جمهوری اسلامی باشد لکن این مسائل هم باشد. در یک مجلس باید همه چیز باشد در این کمیسیونهای مجلس از امور ارتشی و کشاورزی و اقتصاد و همه چیز بحث می‏ی شود، باید مطلع باشند اینها" (صحیفه امام، ج‏18، ص:284)
همچنین ایشان در جایی دیگر فرموده اند:" اشخاصی را که انتخاب می‏ کنید سوابقشان را مطالعه کنید، بدانید. خوب، هر شهری میی داند که افراد معتمد، افراد صحیح، کی‏ها هستند. در یک شهر، ده- پانزده [نفر از] افرادی که شناسا باشند، از هر تیپی که هستند؛ از هر جمعیتی که هستند، شناسایی کامل: در زمان سابق چه جور بودند؛ در زمان انقلاب چه جور بودند؛ از اول انقلاب تا حالا چه جور بودند؛ سوابق خانوادگیشان چه هست؛ عقایدشان چه هست؛ مقدار معلوماتشان چه هست‏"(صحیفه امام، ج‏10، ص:260)
تاکید بنیانگذار جمهوری اسلامی بر انتخاب آگاهانه گویای این موضوع است که اگر خوب و بدی در جامعه و در بین مسئولینی که با رای مردم انتخاب می شوند، مسئولش مردمی هستند که این افراد را انتخاب کرده اند و انتخاب آگاهانه می تواند حواشی را از جامعه دور کند.
توصیه های امام به مسئولین

توصیه های امام خمینی در امر انتخابات همه جانبه بوده است. ایشان همانگونه که از مردم خواسته اند آگاهانه در انتخابات شرکت کنند، توصیه هایی نیز به مسئولین داشته اند. یکی از این توصیه ها فراهم کردن مقدمات برگزاری انتخابات آزاد که حق مردم است، بوده است.ایشان در بیانات خود برگزاری انتخابات آزاد را از وظایف مسئولین در امر انتخابات برشمرده اند. فراهم کردن اسباب یک جامعه آزاد از دیگر خواسته های ایشان از مسئولین بوده است. ایشان از مسئولین خواسته اند که مردم در انتخاب افراد و روند های اجتماعی و سیاسی آزاد باشند و نباید کاری کرد که فردی به مردم تحمیل شود. همچنین ایشان استفاده از بیت المال و اموال دولتی را در تبلیغات انتخاباتی ممنوع کرده اند و فرمونده اند:"اینجانب به هیچ وجه، به هیچ کس اجازه نمی دهم تا ازسهم مبارک امام - علیه السلام- ویا از اموال دولت و اموال دفاتر و سازمان ها و مجامع و اموال عمومی خرج انتخابات کند.(صحیفه امام، ج‏20، ص: 295) توصیه دیگر ایشان دوری مسئولین و برگزار کنندگان از انحصار طلبی است. ایشان در این زمینه فرموده اند:"انتخابات در انحصار هیچ کس نیست. نه در انحصار روحانیون، نه در انحصار احزاب است، نه در انحصار گروه ها. انتخابات مال همه مردم است."( صحیفه امام، ج‏18، ص: 367)
منابع: صحیفه امام خمینی(ره)
اهمیت انتخابات از دیدگاه امام خمینی-دکتر علی اکبر کمالی اردکانی
انتخابات در اندیشه امام خمینی-تبیان-موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی

مرتبط با این خبر

  • مولانا جلال الدین، خورشید عرفان ایران (قسمت هفتم)

  • علی علیه السلام مرد عدالت

  • «پرتره»

  • "آئینه بلاغت" و" قدر عشق" در رادیو فرهنگ

  • ویژه برنامه قدر عشق ؛ چقدر علی و قدر علی را میشناسیم؟

  • آینه بلاغت ؛ بلاغت کلام امیر مومنان علی (ع)

  • ویژه برنامه شب های قدر از رادیو فرهنگ

  • چگونگی قرار دادهای اجاره های مسکونی و تجاری

  • تحلیل و بررسی هزینه‌های صرف شده در جشنواره تئاتر فجر

  • وقتی مهتاب گم شد