صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

دوازدهمین دوره ی اعطای جایزه ی ملی محیط زیست خرداد ماه و همزمان با هفته ی محیط زیست برگزار می شود.محیط زیست این روزها بعنوان دغدغه مشترک میان مردم و مسئولان مورد توجه قرار گرفته است.

دوازدهمین دوره ی اعطای جایزه ی ملی محیط زیست خرداد ماه و همزمان با هفته ی محیط زیست برگزار می شود. خانم هاله سهراب زاده سرپرست دفتر پژوهش و توسعه ی فناوری سازمان حفاظت محیط زیست در گفتگوی اختصاصی با سایت رادیو فرهنگ ( درقلمرو فرهنگ) درباره ی جزییات و پیشینه ی برگزاری این جایزه ی ملی گفت : بحرانهای محیط زیستی که در سالهای اخیر حادث شده است با عث شده تا انسانها با تکیه بر علم و فناوری و ظرفیتهای جوامع بومی و مردمی ، قدمهایی برای رفع مشکلات زیست محیطی بردارند . به همین دلیل هر اقدامی که سبب افزایش آگاهی و ایجاد انگیزه برای حفظ محیط زیست شود از اهمیت ویژه ای برخوردار است . در همین راستا ، به منظور افزایش مشارکتهای همگانی در حفظ محیط زیست ، سازمان حفاظت محیط زیست از سال 1379 با استناد به ماده ی 46 آیین نامه ی اجرایی قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست و مصوبه ی 23/10/77 شورای عالی محیط زیست اقدام به برگزاری جایزه ی ملی محیط زیست کرده و از فعالیتهای ارزنده ی افراد حقیقی و حقوقی حافظ محیط زیست قدردانی می کند .
خانم سهراب زاده در ادامه ، محورهای هفت گانه ی جایزه ی ملی محیط زیست را به شرح زیر بر شمرد:
1- ابداعات ، اختراعات و طرح های بارز در جهت جلوگیری از آلودگی یا تخریب محیط زیست .
2- خلاقیت و ابتکارات بارزی که موجب کاهش هزینه های جلوگیری از آلودگی و تخریب محیط زیست شده است .
3- ارائه ی طرح ها و پروژه های کاربردی و قابل اجرا که موجب نجات گونه های کمیاب و در معرض خطر انقراض گیاهان و جانوران و یا احیای یک زیستگاه ارزشمند در حال تخریب شده و از نابودی جوامع گیاهی و جانوری جلوگیری می کند .
4- مطالعات و تحقیقات علمی ارزشمند و موثر در زمینه ی پیشگیری از آلودگی و تخریب محیط زیست و یافتن شیوه های جدید و موثر برای حفظ محیط زیست .
5- اعطاء کمکهای قابل توجه و ایجاد امکانات موثر مادی و معنوی برای حفظ محیط زیست .
6- ارائه ی خدمات ارزنده و فعالیتهای برجسته و نتیجه بخش در مورد ارتقاء سطح دانش و بینش زیست محیطی جامعه و ترویج فرهنگ محیط زیستی در سطح وسیع و فراگیر .
7- فداکاری و از خود گذشتگی و تلاش بیش از حد انتظار به منظور جلوگیری از نابودی و تخریب اکوسیستم های ویژه و منابع طبیعی ارزشمند و گونه های جانوری و گیاهی در معرض خطر قریب الوقوع
خانم سهراب زاده سرپرست دفتر پژوهش و توسعه ی فناوری سازمان حفاظت محیط زیست درباره ی ضوابط شرکت در این فراخوان اظهار داشت : 5 گروه می توانند در این جایزه ی ملی شرکت کنند که شامل گروه متخصصین ، موسسات عمومی و سازمانهای دولتی ، موسسات و شرکتهای خصوصی و سازمانهای مردم نهاد و سایر اشخاص می باشد و گزینش آثار در دومرحله صورت خواهد گرفت .
خانم سهراب زاده درباره آثاری که تاکنون به دبیرخانه ارسال شده گفت : پرونده های 165 گروه به دست ما رسیده است که از این تهداد 51 پرونده متعلق به متخصصین ، 35 پرونده متعلق به موسسات عمومی و دولتی ، 45 پرونده متعلق به گروهها و شرکتهای خصوصی ،7 پرونده متعلق به تشکل های مردمی و 25 پرونده متعلق به سایر افراد می باشد و به دبیر خانه ی جایزه ی ملی محیط زیست ارسال شده است .
خانم هاله سهراب زاده سرپرست دفتر پژوهش و توسعه ی فناوری سازمان حفاظت محیط زیست در پایان گفت ، جایزه ی ملی محیط زیست در یکی از روزهای هفته ی محیط زیست که از 16 تا 23 خرداد ماه می باشد برگزار خواهد شد .

(فایل صوتی مربوط به این مصاحبه را در قسمت پایین صفحه دانلود کنید .)

مرتبط با این خبر

  • مولانا جلال الدین، خورشید عرفان ایران (قسمت هفتم)

  • علی علیه السلام مرد عدالت

  • «پرتره»

  • "آئینه بلاغت" و" قدر عشق" در رادیو فرهنگ

  • ویژه برنامه قدر عشق ؛ چقدر علی و قدر علی را میشناسیم؟

  • آینه بلاغت ؛ بلاغت کلام امیر مومنان علی (ع)

  • ویژه برنامه شب های قدر از رادیو فرهنگ

  • چگونگی قرار دادهای اجاره های مسکونی و تجاری

  • تحلیل و بررسی هزینه‌های صرف شده در جشنواره تئاتر فجر

  • وقتی مهتاب گم شد