صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سید احمد محیط طباطبایی در برنامه رادیو کتاب، رادیو فرهنگ گفت: پس از جنگ جهانی دوم برای حفظ میراث فرهنگی و مجموعه های تاریخی و فرهنگی نهادهای مختلفی مانند ایکوم توسط یونسکو تشکیل شد.

سید احمد محیط طباطبایی، پژوهشگر حوزه میراث فرهنگی و رییس موسسه ایکوم در ایران، در خصوص صحبت های رییس جمهور آمریکا در رابطه با اماکن فرهنگی ایران و موسسه ایکوم که واکنش سریعی در اینباره داشت توضیحاتی را در برنامه رادیو کتاب ارائه داد.
طباطبایی در خصوص سابقه تصویب معاهده بین کشورها در یونسکو برای حفظ و حمایت از میراث فرهنگی در زمان منازعات بین المللی توضیح داد: پس از جنگ جهانی دوم برای حفظ میراث فرهنگی، موزه ها، مجموعه های تاریخی و فرهنگی نهادهای مختلفی مانند ایکوم و موارد مشابه تشکیل شد و در طی آن توسط یونسکو مجموعه ای از کنوانسیون ها و معاهدات بین المللی شکل گرفت. در این معاهدات ایران و بسیاری از کشورها عضو شدند.
وی افزود: اولین کنوانسیون 1954 بود که در آن ذکر شده که باید در زمان صلح، سازمان مسئول میراث فرهنگی با هماهنگی سایر نهادهای نظامی و انتظامی در سطح کشور دوره های آموزشی را ترتیب و ارائه دهد تا نیروهای مسلح در زمان جنگ بدانند که چگونه باید با میراث فرهنگی برخورد کرده و به نوعی از آن حفاظت به عمل بیاورند.
این پژوهشگر حوزه میراث فرهنگی در ادامه گفت: این موضوع برای همه کشورهاست و یک متمم دارد که در سال 1999 این کار را وسیع تر و توسعه یافته تر می کند.
طباطبایی توضیح داد: در وقایعی که در افغانستان در زمان طالبان رخ داد و موجب ازبین رفتن مجسمه های بامیان شد، سازمان ملل در مصوبه ای تخریب میراث فرهنگی در ابعاد جهانی را در زمره نسل کشی و تعرض به هویت انسانی قرار داد و این امر تا به امروز ادامه یافته است.
وی بیان کرد: ما از وزارت میراث فرهنگی خواستیم که بلافاصله تمام مراکز تاریخی و ثبت شده و موزه ها را بر اساس کنوانسیون علامت گذاری کند و به سازمان ملل و یونسکو ارائه دهد تا کشورهایی که قصد تخریب یا حمله دارند این مراکز جزو اهداف آنها قرار نگیرد.
طباطبایی در پایان گفت: در جنگ ایران و عراق مراکز تاریخی وجود داشتند که آسیب دیدند و مسجد جامع اصفهان یکی از این موارد بود که پس از بازسازی تابلوی یونسکو در آن قرار داده شد.

مرتبط با این خبر

  • رهبر انقلاب: روزهای حضور ده‌ها میلیونی مردم به پاس خون سردار سلیمانی از ایام الله است

  • جمعه 27 دی : همه برای اقتدا به ولایت می آییم

  • از سربازی تا سرداری فرمانده سپاه قدس در مستند«خاتم سلیمانی»

  • امروز به شعر متعهدانه و رسالت پرور بیشتر از شعر توصیفی نیاز داریم

  • مستند«خاتم سلیمانی» روی آنتن رادیو فرهنگ

  • مستند«خاتم سلیمانی» روی آنتن رادیو فرهنگ

  • معرفی آب انبارهای تاریخی کشور در ده ترین رادیو فرهنگ

  • قطعه «گلشن دل» در گام های گمشده رادیو فرهنگ طنین انداز می شود

  • دکتر تقی عابدی از زندگی ادبی و فرهنگی پرویز ناتل خانلری می گوید

  • پخش زنده همایش ادبی «خاتم سلیمانی» از رادیو فرهنگ