صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

ژئو پارک قشم در دویست و یکمین نشست ژئوپارک های یونسکو که روز پانزدهم اردیبهشت در فرانسه برگزار شد کارت سبز گرفته و جهانی شد .

بی شک در دوران قبل از تاریخ ، آنچه امروز ما به عنوان جزیره ی زیبای قشم می شناسیم ، در زیر آبهای همیشه نیلگون خلیج فارس قرار داشته است . اما بر اثر تحولات دورانی ، سطح آب فرو کش کرده و بخش های برآمده زیردریایی به صورت جزیره در آمده اند . این جزیره با موقعیت منحصر به فردی که داراست ، بدون تردید در اقتصاد و توسعه ی پایدار کشور نقشی اثرگذار خواهد داشت .
ژئو پارک قشم در دویست و یکمین نشست ژئوپارک های یونسکو که روز پانزدهم اردیبهشت در فرانسه برگزار شد کارت سبز گرفته و جهانی شد .
آقای حمید رضا محسن پور مدیر ژئوپارک قشم ، درباره ی جهانی شدن این ژئوپارک گفت : ژئوپارک قشم که در سال 1385 برای نخستین بار عضو شبکه جهانی شده و پس از شش سال بررسی کارشناسان یونسکو، متاسفانه از این شبکه خارج شده بود، با تلاش های شبانه روزی جامعه محلی، کارشناسان و مدیران و با حمایت کامل رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم موفق شد دوباره به این عنوان ارزشمند دست یابد.
وی درادامه خاطر نشان کرد که پرونده ی ژئوپارک قشم درسال 85 به شبکه ی جهانی پیوست و پس از ارزیابی، ایراداتی گرفته شد که این نواقص به صورت کامل برطرف نشد و متاسفانه تا اواخر سال 91 این ژئوپارک از لیست جهانی حذف شد اما تیمی حرفه ای با سال تلاش مستمر و شبانه روزی با موفقیت مسیر و مراحل لازم را طی کرده و قشم به عنوان یک ژئوپارک جهانی مجدد به لیست یونسکو اضافه شد .
محسن پور درباره ی پرونده ی جدید این ژئوپارک اظهار کرد : پرونده ی جدید از نظر قلمرو با پرونده ی قدیم تفاوتهایی دارد وی با اشاره به فضای تحت پوشش گفت :این پرونده قبلا 300کیلومتر از غرب جزیره را در برمیگرفت اما الان حدود 2000کیلومتر مربع را که شامل جزیره قشم و جزیره هنگام و محدوده هرا می باشد ،در بر میگیرد ، وی با اشاره به اینکه ژئوپارکها ارزش افزوده ای محسوب می شوند خاطر نشان کرد : از نوامبر 2015 برنامه ی ژئوپارکها جزء برنامه ی اصلی یونسکو شد و قشم هم در حال حاضر به عنوان یکی از ژئوپارکهای جهانی یونسکو ثبت شد و کشور ما توانست این اعتبار بین المللی را به دست آورد .
آقای محسن پور مدیر ژئوپارک قشم درباره ی نقش این ژئوپارک در توسعه ی پایدار گفت : ژئوپارک با برنامه ریزی ، مردم محلی را که پیرامون این طبیعت زندگی می کنند در گیر این چرخه میکند و به این ترتیب بهره برداری پایدار صورت گرفته و با عث ارتقاء معیشت ساکنان منطقه خواهد شد .
وی در ادامه ، برنامه ی ژئوپارک قشم را ایده ای جدید برای رویکرد حفظ زمین یونسکو خواند و اظهار داشت :
ژئوپارک قشم ارتقاء معیشت و توسعه ی جوامع محلی را به دنبال دارد واین هدف از طریق گردشگری و اکوتوریسم محقق خواهد شد .

مرتبط با این خبر

  • مولانا جلال الدین، خورشید عرفان ایران (قسمت هفتم)

  • علی علیه السلام مرد عدالت

  • «پرتره»

  • "آئینه بلاغت" و" قدر عشق" در رادیو فرهنگ

  • ویژه برنامه قدر عشق ؛ چقدر علی و قدر علی را میشناسیم؟

  • آینه بلاغت ؛ بلاغت کلام امیر مومنان علی (ع)

  • ویژه برنامه شب های قدر از رادیو فرهنگ

  • چگونگی قرار دادهای اجاره های مسکونی و تجاری

  • تحلیل و بررسی هزینه‌های صرف شده در جشنواره تئاتر فجر

  • وقتی مهتاب گم شد