صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

کارگردان نمایش سکوت سفید گفت: مردم در تمام دنیا خلوت و آزادی فردی را از دست داده اند، لذا بنده احساس کردم باید در شرایط فعلی با اجرای نمایش نامه "سکوت سفید" یادآوری و تلنگری برای افراد داشته باشیم.

کوروش سلیمانی، بازیگر و کارگردان مهمان امروز برنامه جادوی صحنه از رادیو فرهنگ بود.
کوروش سلیمانی گفت: نمایش "سکوت سفید" در اصل برگرفته از نمایش نامه ای به اسم"آرامش از نوعی دیگر" است که تام استوپارت سال 1966 برای تلویزیون نوشته و به شکل تله تئاتر اجرا شده است.
وی افزود: بنده این نمایش نامه را سال 80 به عنوان پایان نامه دوره کارگردانی اجرا کردم که هم در آن زمان و هم در دوره جدید اجرا توجه به معنا و محتوی اثر همیشه در ذهنم بوده است، چراکه بنده خیلی محتوامحور هستم یعنی آنچه را که نمایش نامه می گویید برای من دارای اهمیت است و در کنار این مسئله نمایش نامه باید محکم و دارای اصول باشد.
سلیمانی بیان کرد: زمانی که تصمیم به کارگردانی برای اجرای نمایش نامه ای می گیرم، ابتدا تمام نمایش نامه هایی را که خوانده ام مرور می کنم و بر اساس شرایط روزگار و نوع نیازی که برای مخاطب احساس می شود یک نمایش نامه را انتخاب می کنم، زیرا درصدد این هستم که تماشاگر به لحاظ ذهنی و روانی با متن همزاد پنداری کند.
این بازیگر در ادامه توضیح داد: متن نمایش نامه "سکوت سفید" درباره بحث آزادی فردی و آرامش و خلوت است، مقوله ای که پیوسته از خودمان و دیگران سلب می کنیم.مردم در تمام دنیا خلوت و آزادی فردی را از دست داده اند، همه ما تحت هجوم اخبار، اطلاعات و حرف هایی هستیم که نه تنها فایده ای برای ما ندارد ، بلکه به طور انبوه در ذهن ما قرار می گیرد و می تواند بسیار آسیب زا باشد.در نتیجه بنده احساس کردم باید در شرایط فعلی با اجرای این نمایش نامه یادآوری و تلنگری برای افراد داشته باشیم.
وی در پاسخ به این سوال که وفاداری به متن تا چه اندازه در این نمایش نامه وجود داشته است، گفت: دلیل اول بنده برای انتخاب یک متن این است که این متن تا چه اندازه می تواند دیالوگ خوب بین من و تماشاگر ایجاد کند و بعد از حل این مسئله به سراغ این مقوله می روم که چقدر امکانات کارگردانی وسیع در اختیار من قرار می دهد، لذا زمانی که نویسنده نزدیک به فضای ذهنی خودم را پیدا کنم آن را انتخاب می کنم طبیعتا وقتی این مسئله رخ بدهد دیگر قائل به تغییر آنچنانی نیستم.

مرتبط با این خبر

  • پانزدهمین روز در رادیو فرهنگ

  • رهبر معظم انقلاب: بزرگ ‌کنندگان آمریکا امروز نمی توانند سر خود را بلند کنند/ امام(ره) انسانی تحول‌خواه و تحول آفرین بود

  • مستند رادیویی «کشف الاسرار» در رادیو فرهنگ

  • برنامه های رادیو فرهنگ درسالروز رحلت امام خمینی (ره)و قیام پانزدهم خرداد

  • برنامه های رادیو فرهنگ در سالروز رحلت امام خمینی(ره) و قیام پانزدهم خرداد

  • رادیو فرهنگ برای تعامل با ایرانیان خارج از کشور برنامه سازی می کند

  • رادیو فرهنگ برای تعامل با ایرانیان خارج از کشور برنامه سازی می کند

  • رادیو فرهنگ دشمن آینده را در رویای کاغذی خواندنی کرد

  • رادیو فرهنگ در«فرزانگان فرهنگ» میزبان «یحیی یثربی » می شود

  • رادیو فرهنگ در «شب های فرهنگ» نگاهی فقهی به موسیقی و غنا دارد