صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

نمایشگاه « النکاح سنتی» در واقع به روایتی آثار مربوط به ازدواج «درموزه ی ملی ملک »را به تصویر می کشد ، درواقع این نمایشگاه یکی از مجموعه برنامه های کتابخانه و موزه ی ملی ملک در حوزه ی فرهنگ ، هنر و تمدن ایرانی اسلامی به شمار می آید .

ازدواج در ایران دارای رسوم و قواعدی است که برخی از آن‌ها منحصر به فرهنگ ایرانی است. این رسوم در طول تاریخ تغییر کرده‌اند و در میان اقوام، ادیان و مذاهب، و حتی طبقات اجتماعی گوناگون به متفاوت هستند.امروز در کتابخانه و موزه ی ملی ملک نمایشگاهی با عنوان «النکاح سنتی» گشایش یافت . گفتگوی اختصاصی سایت شبکه ی فرهنگ با آقای یساولی مسئول روابط عمومی کتابخانه و موزه ی ملی ملک را در ذیل بخوانید .
نمایشگاه « النکاح سنتی» در واقع به روایت آثار کتابخانه و موزه ی ملی ملک را به تصویر می کشد ، درواقع این نمایشگاه یکی از مجموعه برنامه های کتابخانه و موزه ی ملی ملک در حوزه ی فرهنگ ، هنر و تمدن ایرانی اسلامی به شمار می آید . ما درکتابخانه و موزه ی ملی ملک در سالهای گذشته تلاش کردیم بخشهایی از فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی را به ویژه در حوزه ی سبک زندگی و در قالب نمایشگاههایی به نمایش در آوردیم و این نمایشگاه در تداوم همان فعالیتهای نمایشگاهی در این حوزه به حساب می آید و در قالب نمایشگاههای پژوهشی عرضه می شوند .
در این نمایشگاه مجموعه ای از سندهای تاریخی ، نسخه های خطی و مجموعه ای از آثار موزه ، جلوه های گوناگون آیین دیرینه ی ازدواج را در فرهنگ ایرانی اسلامی به نمایش می گذارند ، شیوه های انجام ازدواج ، آثار برجای مانده ی فرهنگی و آیینی،
مرحله های این سنت و روایتهای شیرین از ازدواج های تاریخی که در فرهنگ ایرانی اسلامی انجام شده و ما در قالب سند ها ، نسخه های خطی و آثار موزه ای و تاریخی از آنها نشانه هایی داریم ، به معرض نمایش گذاشته شده است.
این نمایشگاه که امروز دهم اردیبهشت ساعت 15 در موزه و کتابخانه ی ملی ملک افتتاح شد در واقع یک تصویر جذاب از آیین دیرینه ی ازدواج و سنتهای آن را به نمایش می گذارد .
*******آقای یساولی آثاری که در این نمایشگاه به معرض نمایش گذاشته شده متعلق به چه دوره هایی است ؟
عمده ی این تصاویر از آثاری برگرفته شده که متعلق به سه سده ی اخیر است یعنی از دوره ی صفویه تا روزگار معاصر ، در قالب مجموعه های اسنادی ، نسخه های خطی و آثار موزه ای از این آثار استفاده شده است . به تناسب تنوعی که در آثار این نمایشگاه می بینیم بیش از سی اثر از جمله نسخه های خطی مرتبط با موضوع ازدواج ، سند های تاریخی مثل عقد نامه ، نکاح نامه ، وکالتنامه ، پرسش شرعی و استشهاد یا دعای عشق در قالب اسناد ارائه شده است . در مجموعه ی آثار تاریخی هم از مجموع نگارگری های مربوط به ازدواج ، بافته ها و منسوجات ، قلمدانهای لاکی ، و تمبر استفاده شد که از این مجموعه می توانم به یک قلمدان لاکی با تصویر مجلس عقد کنان روستایی ، تمبر مخصوص کابین نامه مربوط به دوره ی ناصر الدین شاه ، پارچه ی قلاب دوزی شکارگاه بهرام اشاره کنم و در قالب نسخه های خطی می توان از مجموعه ی خسرو و شیرین ، رساله ی روایت در بیان عشق حضرت خدیجه (س) و نکاح نبی مکرم اسلام و رساله ی یوسف و زلیخا نام برد . البته باید ذکر کنم که پاره ای از نسخه های خطی نمایشگاه پیشینه و قدمتی بیش از سه قرن اخیر را دارند و به سده های میانه ی تاریخ ایران بازمی گردند مثل مجموعه ی خسرو و شیرین .
*****این نمایشگاه تا چه روزی ادامه خواهد داشت ؟
نمایشگاه «النکاح سنتی»تا پایان خرداد ماه سال 96 در موزه و کتابخانه ی ملی ملک واقع در محوطه ی تاریخی باغ ملی برقرار خواهد بود و علاقمندان می توانند از شنبه تا پنج شنبه به جز روزهای تعطیل و جمعه از این نمایشگاه بازدید کنند ، در این نمایشگاه ، هشت روایت در قالب تابلو نوشته های تاریخی مانند روایت تاریخی ازدواج امیرکبیر و ملک زاده خانم عرضه شده که اسناد تاریخی این روایتها را دردست داریم . من از تمام علاقمندان دعوت می کنم تا از این نمایشگاه بازدید کنند .

مرتبط با این خبر

  • مولانا جلال الدین، خورشید عرفان ایران (قسمت هفتم)

  • علی علیه السلام مرد عدالت

  • «پرتره»

  • "آئینه بلاغت" و" قدر عشق" در رادیو فرهنگ

  • ویژه برنامه قدر عشق ؛ چقدر علی و قدر علی را میشناسیم؟

  • آینه بلاغت ؛ بلاغت کلام امیر مومنان علی (ع)

  • ویژه برنامه شب های قدر از رادیو فرهنگ

  • چگونگی قرار دادهای اجاره های مسکونی و تجاری

  • تحلیل و بررسی هزینه‌های صرف شده در جشنواره تئاتر فجر

  • وقتی مهتاب گم شد