صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

در سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر 23 فیلم از کشور فرانسه دریافت شد ، 6 فیلم از آمریکا و از کشورهای دیگری چون اسپانیا ، آلمان، بلژیک ، مکزیک، استرالیا ، ژاپن و کره هم فیلم هایی به این جشنواره ارسال شده است.

سی و پنجمین جشنواره جهانی فجر با حضور فیلم سازانی که از کشورهای مختلف جهان به ایران آمده بودند به کار خود پایان داد . سایت رادیو فرهنگ با آقای کیوان کسیریان مدیر ارتباطات و رسانه ی جشنواره ی جهانی فجر گفتگوکرده که در ذیل می خوانید .
آقای کسیریان درباره جشنواره ی جهانی فجر و جزییات آن بیشتر توضیح دهید .
جشنواره ی جهانی فجر به مدت سه سال است که از بدنه ی ملی فجر جدا شده و تلاش شده با تمرکز بر سینمای دنیا این جشنواره طراحی شود . سینمای ما ، سینمای معتبر و بزرگی است و ما جشنواره ی بین المللی که در سطح سینمای ما باشد نداشتیم ، در کنار بخش ملی که هیاهوها ، حساسیتها و حاشیه های خود را دارد ، بخش بین الملل عملا دیده نمی شد و فیلم سازانی که از سایر کشورها به این جشنواره می آمدند هم دیده نمی شدند و از آنها استفاده نمی شد .
اما در جشنواره جهانی فجر تلاش شد تا در بخش بین الملل بر آثار خارجی تمرکز و توجه شود و از مهمانان بخش بین الملل استفاده شود تا در کارگاهها ی آموزشی شرکت کنند ، به دانشگاهها بروند و جشنواره به استانداردهای جهانی که نیاز کشور ما است نزدیک شود زیرا سینمای ایران در منطقه ی خاورمیانه حرف اول را می زند و باید جشنواره ای که شایسته ی سینمای ما باشد برگزار
می شد ، به نظر من الان این اتفاق افتاده و ما باید کمک کنیم که شکل جهانی و بین المللی این جشنواره بیشتر تقویت شود و تمام سعی ما در این جشنواره این بود که این جشنواره آبرومند برگزار شود .
اما درباره ی فیلم ها باید بگویم امسال تعداد فیلم های ارسالی خیلی بیشتر بود . 6000 فیلم ( کوتاه ، بلند ، مستند ) از سراسر دنیا متقاضی شرکت در این جشنواره بودند و این در سینمای ما بی سابقه است ما از 66 کشور جهان مهمان خارجی داشتیم و از 58 کشور فیلم به این جشنواره ارسال شد که بیشتر این فیلم ها اولین نمایش جهانی خود را در ایران تجربه کردند .
فیلم های ایرانی هم که در این جشنواره به نمایش در آمد اولین نمایش خود را در این جشنواره تجربه کردند . در سی و پنجمین جشنواره جهانی مهمانان ویژه ای از سایر کشورها داشتیم که در بزرگداشت کیارستمی شرکت کردند ، روی سن رفتند و صحبت کردند و در کل تلاش شد با تمام محدودیتهای موجود بهترین جشنواره برگزار شود .
*****آقای کسیریان درباره ی فیلم هایی که از سایر کشورها ارسال شد توضیح دهید بیشترین آثار متعلق به کدام کشور بود ؟
در کل باید بگویم ما از تمام کشورهای جهان فیلم داشتیم اما 23 فیلم از کشور فرانسه ارسال شد ، 6 فیلم از آمریکا و از کشورهای دیگری چون اسپانیا ، آلمان، بلژیک ، مکزیک، استرالیا ، ژاپن و کره هم فیلم هایی به این جشنواره ارسال شد . ما از فردای اختتامیه ی دوره قبل کارهای این دوره را آغاز کردیم در یکسال گذشته تمام فیلم های دنیا رصد شد و 110فیلم انتخاب شد که عصاره ی تمام این انتخابهاست و آقای میر کریمی تمام این فیلم ها را خودشان دیدند و انتخاب کردند و با دست باز بهترین ها را انتخاب کردند . امسال در جشنواره جهانی فجر بخش «بالتیک »را هم داشتیم که بخش ناشناخته ای بود .
در بخش دارالفنون 110 فیلم ساز از سراسر دنیا آمده اند تا در کارگاههای آموزشی شرکت کنند و تجربه ی موفقی بود ، حتی امسال چند کشور اروپایی داشتیم که نمایندگان خودرا برای آموزش به ایران فرستادند و امسال 33 کارگاه آموزشی برگزار شد . قرار بود امسال جشنواره یک جشنواره ی واقعی باشد نه فقط محلی برای نمایش فیلم و تقریبا این اتفاق افتاد و تلاش کردیم تا بار علمی جشنواره بالا باشد .
*****درباره ی داوری ها و انتخاب داوران بگویید .
در این جشنواره هفت داور در بخش اصلی داشتیم که 5 داور از کشورهای مختلف حضور داشتند و دو داور از ایران در هیئت داوران بودند در بخش سینمای آسیا هم 5 داور داشتیم که آقای کمال تبریزی از کشور ایران در این بخش حضور داشتند . در بخش اصلی مسابقه هم خانم فاطمه معتمد آریا و آقای رسول صدرعاملی حضور داشتند . در بخش بین المذاهب آقای ایوبی به عنوان داور از کشور ایران بودند . باید بگویم در تمام دنیا جوایز بسیار کم و محدود است و نامزد وجود ندارد و فیلمی که وارد جشنواره می شود در حقیقت خود، نامزد جشنواره است . تنها جشنواره ی متمرکزی که نامزد معرفی می کند جشنواره فیلم فجر است . در دنیا داوران فیلم ها را می بینند و 6 فیلم را انتخاب کرده و جایزه می دهند . در این جشنواره هم این اتفاق افتاد یک تندیس زرین داشتیم که به بهترین فیلم تقدیم شد و باقی تندیس ها سیمین بودند . و تلاش کردیم این جشنواره به استانداردهای جهانی نزدیک شود .

فیل صوتی مربوط به این مصاحبه را در قسمت پایین صفحه دانلود کنید.

مرتبط با این خبر

  • ویژه برنامه شب های قدر از رادیو فرهنگ

  • چگونگی قرار دادهای اجاره های مسکونی و تجاری

  • تحلیل و بررسی هزینه‌های صرف شده در جشنواره تئاتر فجر

  • وقتی مهتاب گم شد

  • *نقالی در دوره‌ی قاجار در ایران*

  • شب قدر به بلندای آسمان

  • ماه شب های کوفه؛ ویژه ایام شهادت امام علی (ع)

  • آثار مکتوب فرهاد ارژنگی نوازنده تار به روایت خنیاگران

  • نحوه کنترل والدین بر استفاده کودکان از تلفن های هوشمند

  • نت هفتم: بررسی موسیقی فیلم «تنگه ابوقریب»