صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

13 آبان در تقویم جمهوری اسلامی ایران با عنوان روز دانش آموز نام گرفته است . علت این نامگذار کشتار دانش آموزانی است که صبح روز 13 آبان سال 1357 ، به نشانه ی اعتراض به حکومت پهلوی در محوطه دانشگاه تهران جمع شده بودند .

13 آبان در تقویم جمهوری اسلامی ایران با عنوان روز دانش آموز نام گرفته است . علت این نامگذار کشتار دانش آموزانی است که صبح روز 13 آبان سال 1357 ، دانش آموزان به نشانه ی اعتراض به حکومت پهلوی در محوطه دانشگاه تهران جمع شده بودند .

در حالی که انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی به روزهای سرنوشت سازی نزدیک می‌شد همه اقشار مردم ایران از زن و مرد و پیر و جوان، سعی در ایفا نمودن نقش تاریخی خود و عمل به تکلیف الهی داشتند. در این میان دانش‌آموزان و نوجوانان شور و حال دیگری داشتند. صبح روز 13 آبان 1357، دانش‌آموزان در حالی که مدارس را تعطیل کرده بودند، به سمت دانشگاه تهران حرکت کردند تا صدای اعتراض خود را به گوش همگان برسانند. این جوانان پر شور و خداجو، گروه گروه، داخل دانشگاه شدند و به همراه دانشجویان و گروه‌های دیگری از مردم در زمین چمن دانشگاه اجتماع کردند.
ساعت یازده صبح، مأموران،‌ ابتدا چند گلوله گاز اشک‌آور در میان این جمعیت خروشان پرتاب کردند؛ اما، اجتماع کنندگان در حالیکه به سختی نفس می‌کشیدند، صدای خود را رساتر کرده و با فریاد الله‌اکبر، لرزه بر اندام مأموران مسلح شاه افکندند. در این هنگام تیراندازی آغاز شد و جوانان و نوجوانان بی‌گناه، یکی پس از دیگری، در خون خود غلتیدند. در این روز، 56 تن شهید و صدها نفر مجروح شدند.
حضرت امام در پیامی به همین مناسبت فرمودند: «... عزیزان من صبور باشید، که پیروزی نهایی نزدیک است و خدا با صابران است ... ایران امروز جایگاه آزادگان است... من از این راه دور، چشم امید به شما دوخته‌ام ... صدای آزادیخواهی و استقلال طلبی شما را به گوش جهانیان می‌رسانم».
سیزده آبان که در مبارزه و قیام دانش آموزان متعهد و بیدار بر ضد رژیم شاه و حامیان آن به ویژه استکبار جهانی ریشه دارد، نشانه آن است که این قشر آگاه و متعهد، در راه رسیدن به اهداف والا و عظیم انقلاب اسلامی، چه در زمان طاغوت و چه پس از پیروزی شکوه مند انقلاب اسلامی، از هیچ کوششی فروگذار نکرده است.
یوم اللّه سیزده آبان، یادآور حماسه ها، ایثارها و فداکاری های دانش آموزان عزیزمان است. این روز باشکوه بدین سبب روز «دانش آموز» نامیده شد، تا خاطره فرزندان دلیر انقلاب برای همیشه جاودان بماند و درسی فراموش ناشدنی برای تمام دانش آموزان در سراسر گیتی باشد که با ابرقدرت های چپاول گر به مبارزه بی امان بپردازند و عزّت را بر زندگی ذلت بار ترجیح دهند. روز سیزدهم آبان به همه مستضعفان جهان آموخت که بر ضد مستکبران قیام کنند و حقوق از دست رفته خویش را از چنگال استکبار و استعمار بیرون کشند. پیام روز سیزدهم آبان به مسلمانان این است که: تنها در برابر پروردگار جهانیان و مکتب توحید به نماز بایستند و فقط در پیش گاه خدا به کرنش بنشینند و تا همیشه زمان در برابر ظلم و زورگویی ابرقدرت ها سرتسلیم فرود نیاورند.


مرتبط با این خبر

  • بررسی موسیقی سیستان و بلوچستان در نوایی

  • خراسان گردی با « سفرنامه خوانی» رادیو فرهنگ

  • ریگ روان در رویای کاغذی رادیو فرهنگ

  • معرفی بازی های محلی در " ده ترین "

  • مترجم آثار عبدالرحمان منیف میهمان برنامه نام آوران ایران زمین

  • مدیر گروه کتاب رادیو فرهنگ برگزیده هجدهمین جشنواره کتاب و رسانه شد

  • « گذری به محله ی امامزاده یحیی در شنیدنی های تاریخ »

  • بررسی موسیقی سیستان و بلوچستان در نوایی

  • بررسی سبک داستان نویسی «چارلز دیکنز» در «من می نویسم»

  • بررسی آثار زنده یاد«افشین یداللهی» در شاعر در آینه