صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

در برنامه ی روز گذشته ی رادیو کتاب کارشناس مجری این برنامه درباره ی گردشگری و گردشکر مسئول بحث و گفتگو کرد

در برنامه ی روز گذشته ی رادیو کتاب کارشناس مجری این برنامه درباره ی گردشگری و گردشکر مسئول بحث و گفتگو کرد
خانم گله کارشناس مجری برنامه درباره ی گردشگری گفت : اغلب پژوهشگران و برنامه ریزان بر این اعتقاد هستند که گردشگری و ارتقاء آن نقش مهمی در توسعه ی پایدار در کشور ها دارد و سازمان جهانی گردشگری کشورها را تشویق می کند تا مطابق اصول زیست محیطی و اصول و استاندارهایی که در جهان وجود دارد گردشگری را در کشور خود توسعه دهند
خانم گله در ادامه اظهار داشت : گردشگری پایدار انواع گردشگری را در بر می گیرد و تاثیر زیادی بر زندگی جامعه ی میزبان دارد و به ترویج فرهنگ آن جامعه کمک می کند .
خانم گله درباره ی اینکه چونه می توان گردشگر مسئول بود گفت : کمترین اقدامی که هریک از ما می توانیم به عنوان یک گردشگر مسئول انجام دهیم این است که کمتر زباله تولید کنیم و از وسایل بازگشت پذیر بیشتر استفاده نماییم .
خانم گله در ادامه با توجه به اربعیم حسینی و مراسم سوگواری سالار شهیدان گفت : در نقاط مختلف ایران آیین های عزاداری مختلفی برپاست که شکل های متفادتی دارد اما تمام این آیین ها در تلاشند تا یک پیام واحد را منتقل کنند .
در ادامه ی برنامه رضا دبیری نژاد مدیر موزه ی ملک و پژوهشگر حوزه ی میراث فرهنگی درباره ی انتقال پیام آیین ها گفت : آیین ذاتا امری معاصر ، کنونی و بومی است . از این رو برای اینکه بتواند پیام و مفاهیمیازلی و ابدی خود را انتقال دهد نیاز به همزاد پنداری دارد برای اینکه این همزاد پنداری اتفاق بیفتد نیاز هست تا از علائم ، زبانها و نشانه هایی استفاده شود که به آیین ورزان نسبت نزدیکتری دارد به همین خاطر است که می بینیم در آیین ها از نشانه های بومی و محلی و نشانه های فرهنگی تاریخی آنمنطقه استفاده می شود تا این همزاد پنداری اتفاق افتاده و پیامهای مشترک منتقل شود .
در محرم هم همینطور است . واقعه ی عاشورا آن مفاهیم چندگانه و چند وجهی که صرفا مربوط به یک واقعه ی تاریخی نیست بلکه فراتر از یک زمان و مکان است و می تواند پیامهای ازلی و ابدی بیشتری داشته باشد .

مرتبط با این خبر

  • پانزدهمین روز در رادیو فرهنگ

  • رهبر معظم انقلاب: بزرگ ‌کنندگان آمریکا امروز نمی توانند سر خود را بلند کنند/ امام(ره) انسانی تحول‌خواه و تحول آفرین بود

  • مستند رادیویی «کشف الاسرار» در رادیو فرهنگ

  • برنامه های رادیو فرهنگ درسالروز رحلت امام خمینی (ره)و قیام پانزدهم خرداد

  • برنامه های رادیو فرهنگ در سالروز رحلت امام خمینی(ره) و قیام پانزدهم خرداد

  • رادیو فرهنگ برای تعامل با ایرانیان خارج از کشور برنامه سازی می کند

  • رادیو فرهنگ برای تعامل با ایرانیان خارج از کشور برنامه سازی می کند

  • رادیو فرهنگ دشمن آینده را در رویای کاغذی خواندنی کرد

  • رادیو فرهنگ در«فرزانگان فرهنگ» میزبان «یحیی یثربی » می شود

  • رادیو فرهنگ در «شب های فرهنگ» نگاهی فقهی به موسیقی و غنا دارد