صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

میر جلال الدین کزازی : «می انگارم که برجسته ترین، بنیادی ترین رشته پیوند در میانه این دو نگاهی است که آنان به انسان دارند. در همه سروده ها و نوشته های سعدی و هوگو کمابیش ما همواره با چهره انسان روبه روییم؛ هر دو غم انسان را می خورند.»

نخستین روز از همایش «سعدی و ویکتور هوگو » با بررسی ویژگی های آثار این دو شاعر روز گذشته در شهر کتاب برگزار شد . در این همایش غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، احمد سمیعی‌گیلانی با موضوع «دو شاعر، دو جهان‌بینی»، میرجلال‌الدین کزازی با موضوع «دو بزرگمرد مردم‌دوست»، ژان مارک هووس درباره «ویکتور هوگو، شرقیات و شعر پارسی»، فاطمه عشقی با موضوع «ویکتور هوگو و شعر فارسی»، طهمورث ساجدی با موضوع «ویکتور هوگو در عصر رنسانس شرقی و ادبیات فارسی» سخن گفتند.(خواهند گفت)
روز گذشته در نخستین روز این همایش ، استاد میر جلال الدین کزازی به ایراد سخنرانی پرداخت .وی گفت : کسانی که نوشته های هوگو را خوانده اند با من هم داستانند که می توان هوگو را سعدی فرانسه خواند.
میرجلال الدین کزازی در این برنامه گفت: «پیوندهایی چندان باریک و آشکار میان سعدی و هوگو نمی توانیم یافت زیرا هر کدام وابسته به تاریخ، فرهنگ و منشی جداگانه هستند. سعدی سخنوری است از سده ششم خورشیدی و هوگو سخنوری است از سده دیگر.»
وی در ادامه خاطر نشان کرد : اما اگر بهتر بنگریم می توانیم پیوندهایی میان این دو سخنور بیابیم. می انگارم که برجسته ترین، بنیادی ترین رشته پیوند در میانه این دو نگاهی است که آنان به انسان دارند. در همه سروده ها و نوشته های سعدی و هوگو کمابیش ما همواره با چهره انسان روبه روییم؛ هر دو غم انسان را می خورند. شما در سروده ها و نوشته های اندرزین سعدی همواره می بینید که به انسان می اندیشد هوگو هم همین طور است حتی اگر به بخش های هشت گانه گلستان یا ده گانه بوستان نگاهی بیافکنید و نام آنها را بخوانید نمود آشکار و چشمگیر مردم دوستی را خواهید دید.
استاد کزازی شاهنامه پژوهش و استاد ادب فارسی در همایش «سعدی و ویکتور هوگو» گفت : نوشته های هوگو دشوار نیست، او پیرو هنر به پاس هنر است اما در همان زمان برای او هنر به پاس مردم است.
کزازی در پایان سخنانش گفت: شاهکار ویکتورهوگو بینوایان است. چرا بینوایان شاهکار است؟ او در این رمان از پرسمان های آدمی سخن می گوید دو دیگر، با زبانی زیبا نوشته شده و شعر منثور است. نثر این داستان به نثر سعدی می ماند در گلستان.
همایش «سعدی و ویکتور هوگو » به مناسبت روز بزرگرداشت سعدی در شهر کتاب به مدت دو روز برگزار می شود .

مرتبط با این خبر

  • معرفی یه سفرنامه و یک رمان انگلیسی در چاپ اول

  • نقد مجموعه شعر «فردای همان اتفاق» در سیم و زر

  • مجموعه دار دوربین های عکاسی در سی مجموعه

  • آیین گلاب‌گیری ؛ جشنی با قدمت هزار ساله

  • مترجم برجسته ادبیات داستانی ازآثارش می گوید

  • نشست مشترک مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) و رادیو فرهنگ

  • چهارم اردیبهشت ، سالروز تاسیس رادیو در ایران

  • آواها و نواهای کار در هنر صنایع دستی کردستان

  • اهمیت آجر و آجرکاری در هنر و معماری ایران

  • امین که باشی؛ویژه برنامه مبعث پیامبر اکرم (ص)