صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری : اگرمی خواهید مشکل اشتغال جامعه باستان شناسی را حل کنید ،به حل شدن فقدان نگاه باستان شناسانه کمک کنید.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در نخستین همایش ملی «کاربرد روش‌های آماری در پژوهش‌های باستان‌شناسی ایران»، برگزاری این همایش را یکی از اتفاق‌های خوب در یکی از حوزه‌های بین رشته‌ای بین آمار و باستان‌شناسی دانست و گفت: از زمانی‌که باستان‌شناسی به مثابه یک علم شد، شاهد این بودیم که به عنوان یک رشته و مستقل از رشته‌های دیگر فعالیت خود را آغاز کرد؛ من نام این را «تلقی قرن نوزدهمی باستان‌شناسی» می‌گذارم.
وی اظهار کرد: در قرن بیستم نیز بسیاری از فعالیت‌های باستان‌شناسی توسط باستان‌شناسان صورت گرفت که قرن نوزدهمی بود و در بین رشته‌های دیگر احساس استقلال می‌کرد .حتی همین امروز در قرن بیست و یکم، باستان‌شناسانی هستند که قرن نوزدهمی‌اند.
او اظهار کرد: به مرور و با گسترش فعالیت‌های باستان‌شناسی، پرسش‌هایی مطرح شد که احساس نیاز ورود رشته‌های دیگر نیز به این عرصه مطرح شد، از این رو در مرحله دوم شاهد چند رشته‌ای شدن باستان شناسی بودیم.
بهشتی با بیان این‌که من اسم این را «تلقی قرن بیستمی باستان‌شناسی» (چند رشته‌ای شدن) می‌گذارم، بیان کرد: در این روند باستان‌شناسان به این امر واقف شدند که رشته‌هایی مانند معماری و حفاظت نیز در این حوزه به کار می‌آیند البته در قرن نوزدهم نیز باستان‌شناسانی بودندکه قرن بیستمی کار می‌کردند و امروز که قرن ۲۱ است، فعالیت‌های باستان‌شناسی داریم که قرن بیستمی است.
وی با بیان اینکه از اواخر قرن بیستم به مرور باستان‌شناسی وارد فاز جدیدی به نام فاز «بین رشته‌ای» شد، گفت: در قرن نوزدهم نشنیدم که باستان شناسی، قرن بیست و یکمی (بین رشته‌ای)کار کرده باشد، ولی مواردی در قرن بیستم داشتیم که بین رشته‌ای (قرن بیست‌ویکمی) کار شده باشد.
بهشتی با بیان اینکه هیچ رشته‌ای بی‌ربط به باستان‌شناسی نیست، بیان کرد: رشته‌هایی مانند انرژی هسته‌ای، پزشکی‌ و آمار همه به باستان‌شناسی مربوط هستند، چون باستان‌شناسی با انسان و طبیعت سر و کار دارد .
رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری افزود: قاعدتا باید درِ باستان‌شناسی روی تمام علوم باز باشد، به نحوی که با این علوم به کیفیتی ملاقات صورت بگیرد که ما شاهد پدیده‌های بین رشته‌ای باشیم، در بین همه علوم، بعضی هستند که تجانس خاصی با باستان‌شناسی دارند و یکی از این علوم آمار است که به صورت ذاتی با باستان‌شناسی مأنوس است.
او افزود: ما در کشورمان در خیلی موارد از نگاه باستان شناسانه محروم هستیم و شاید این ارمغانی باشد که جامعه باستان شناسی ما به جامعه علمی کشور بدهند.
بهشتی بیان کرد : اگرمی خواهید مشکل اشتغال جامعه باستان شناسی را حل کنید ،به حل شدن فقدان نگاه باستان شناسانه کمک کنید.

مرتبط با این خبر

  • آیین گلاب‌گیری ؛ جشنی با قدمت هزار ساله

  • مترجم برجسته ادبیات داستانی ازآثارش می گوید

  • نشست مشترک مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) و رادیو فرهنگ

  • چهارم اردیبهشت ، سالروز تاسیس رادیو در ایران

  • آواها و نواهای کار در هنر صنایع دستی کردستان

  • اهمیت آجر و آجرکاری در هنر و معماری ایران

  • امین که باشی؛ویژه برنامه مبعث پیامبر اکرم (ص)

  • خمسه‌سرایی و عشق‌نامه‌سرایی خواجو در برابر نظامی

  • علی عبداللهی شاعرومترجم خراسانی در رادیو فرهنگ

  • آواهای کار در هنر صنایع دستی خراسان جنوبی