صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سید مسعود شجاعی کاریکاتوریست و دبیر جشنواره هولوکاست به عنوان چهره برتر هفته ی هنر انقلاب سال 95 شناخته شد و جایزه ی خود را به زینب خانم ، دختر شهید مدافع حرم اهداء کرد .

مراسم اختتامیه ی هفته ی هنر انقلاب اسلامی ایران عصر روز گذشته با حضور هنرمندان در تالار اندیشه ی حوزه ی هنری برگزار شد .
در این مراسم از میان نامزدهای این دوره ، سید مسعود شجاعی طباطبایی کاریکاتوریست ، به خاطر برگزاری جشنواره هولوکاست و راه اندازی دو کمپین اجتماعی به عنوان چهره ی هنر انقلاب سال 95 شناخته شد .
سید مسعود شجاعی درباره هفته ی هنر انقلاب گفت :چند سالی است که شاهد برگزاری اتفاقی ویژه در حوزه ی هنر انقلاب هستیم ،به نظر من هر سال شاهد رویدادهای جدیدی هستیم و این اتفاق هر سال پرفروغ تر از سالهای قبل مسیر خود را ادامه می دهد .
وی در ادامه گفت : روزهایی که در این جشنواره انتخاب شده درنخستین روز مصادف است با سالروز شهادت سید مرتضی آوینی و این نامگذاری بسیار اتفاق خوبی است زیرا یادآور رشادتهای شهدایی است که در صحنه های نبرد حضور پیدا کردند و زمینه را برای بروز و ظهور این اتفاقات ناب رقم زدند .
حضرت امام خمینی ( ره ) فرمودند : انقلاب ما انفجار نور بود و ما تجلی این انقلاب را در بروز و ظهور اتفاقات هنری که هنرمندانی چون شهید آوینی رقم زدند مشاهده می کنیم.
در این هفته شاهد توجه به ارزشها ی انقلابی هستیم ، و این رویداد ( هفته ی هنر انقلاب اسلامی ) ارزشمند است .
شجاعی طباطبایی چهره برگزیده هفته هنر انقلاب که به خاطر برگزاری جشنواره ی هولوکاست این جایزه را دریافت کرد ،درباره برگزاری این جشنواره ی عنوان کرد : ما پی گیر دو اتفاق در دو مقطع زمانی بودیم ، دفعه ی اول در پی انتشار 12 طرح توهین آمیز از پیامبر گرامی اسلام (ص) توسط نشریه ی دانمارکی که موجب تنفر دنیای اسلام شد و دفعه ی دوم نشریه ی فرانسوی شارلی طرح توهین آمیز ی از رسول مکرم اسلام(ص) را روی جلد نشریه منتشر کرد در پی این دو اتفاق و با توجه به اینکه دنیای غرب همیشه مدعی است که آزادی حد و مرزی ندارد و از نظر غرب ، حتی توهین هایی از این دست قابل تفسیر می باشد ، تصمیم گرفتیم جشنواره هولوکاست را برگزار کنیم و به این ترتیب دوگانگی رفتار غرب را به چالش کشیدیم .
شجاعی طباطبایی در ادامه خاطر نشان کرد : هولوکاست اتفاقی است که صهیونیست ها از آن بهره گرفتند و ما به دنبال اثبات یا نفی این ادعا نبودیم . آنها ادعا میکردند که تعداد زیادی از یهودیان در زمان جنگ جهانی دوم کشته شدند و در قبال این ادعا باید تاوانی داده شود و این تاوان گرفتن سرزمینی تحت عنوان فلسطین می باشد .
سید مسعود شجاعی کاریکاتوریست و دبیر جشنواره هولوکاست با اشاره به مواردی که در جشنواره ی هولوکاست مطرح شده خاطر نشان کرد : ما در این جشنواره مواردی را مطرح کردیم که خوشبختانه مورد نظر چهره ها و هنرمندان دنیا قرار گرفت و آنها منطق ما را پذیرفتند . وی در ادامه گفت : یکی از مواردی که در این جشنواره مطرح کردیم این بود که اگر جنگی هم به وقوع پیوسته و یهودیان متحمل مشکلاتی شدند چرا مردم فلسطین باید تاوان آن را بدهند ؟!
سید مهدی شجاعی با اشاره به مسئله ی دوم خاطر نشان کرد : در جشنواره ی هولوکاست مطرح کردیم که ما نگران هولوکاست معاصر هستیم . شجاعی با اشاره به معنای واژه ی "هولوکاست" گفت : "هولوکاست" به معنی "کشتار جمعی " است ،ما در این جشنواره عنوان کردیم که نگران کشتارهای جمعی هستیم که این روزها در مناطقی چون یمن و عراق و سوریه و غزه صورت می گیرد و به این ترتیب آزادی بیان غرب را به چالش کشیدیم .
سید مسعود شجاعی دبیر جشنواره هولوکاست در ادامه درباره ی این مسابقه گفت : این جشنواره در دو دوره و با فاصله ی زمانی 10سال به وقوع پیوست و در دور دوم با توفیق بزرگی مواجه شد و شاهد حضور 50 هنرمند بزرگ از نقاط مختلف دنیا در این جشنواره بودیم . او در ادامه خاطر نشان کرد که رژیم صهیونیستی از این اتفاق بسیار خشمگین شد و به شیوه های مختلف تلاش خود را کرد تا مانع از نمایش آثار این هنرمندان شود ، حتی نتانیاهو با ارسال نامه ای به سازمان ملل خواستار تحریم هنرمندانی شد که در این جشنواره شرکت کرده بودند .
سید مسعود شجاعی چهره برتر هفته ی هنر انقلاب سال 95 در مراسم اختتامیه ی هفته ی هنر انقلاب جایزه ی خود را به خانواده ی شهید مدافع حرم و دختر این شهید ، زینب اهداء کرد .
مسعود شجاعی درباره ی نحوه ی آشنایی با خانواده ی این شهید اینگونه گفت :" در ماههای گذشته در کشور لبنان کلاس و گارگاهی برگزار کردم و در حاشیه ی برگزاری این کارگاهها به منطقه ای رفتم که مزار شهدای مدافع حرم بود ، در آنجا متوجه مزار شهیدی شدم که در بالای آن صندقچه ای قرار داشت و این صندوقچه پر از نامه هایی بود که زینب خانم ،دختر این شهید ، حرفهای خود را در قالب نامه برای پدر شهیدش می نوشت و با باور اینکه پدرش نامه های او را می خواند ، این نوشته ها را درون آن صندوق
می انداخت . پس از تحقیق درباره ی این شهید مدافع حرم متوجه شدم این شهید 13 سال در زندانهای رژیم صهیونیستی اسیر بوده و پس از رهایی از بند اسارت به عنوان مدافع حرم مشغول دفاع از حرم حضرت زینب شده و در این راه به شهادت رسیده است . به همین دلیل تصمیم گرفتم جایزه ی خود را به خانواده ی شهید "فادی محمد احمد الجزار" و دختر ایشان زینب خانم اهداء کنم و این کار کوچکی بود که انجام دادم .این شهدا باید دیده شوند و مطالبی درباره ی آنها در قالب کتاب نوشته شود .
گفتگوی اختصاصی سایت شبکه ی فرهنگ با سید مسعود شجاعی را در بخش پادکست بشنوید.

مرتبط با این خبر

  • چگونگی قرار دادهای اجاره های مسکونی و تجاری

  • تحلیل و بررسی هزینه‌های صرف شده در جشنواره تئاتر فجر

  • وقتی مهتاب گم شد

  • *نقالی در دوره‌ی قاجار در ایران*

  • شب قدر به بلندای آسمان

  • ماه شب های کوفه؛ ویژه ایام شهادت امام علی (ع)

  • آثار مکتوب فرهاد ارژنگی نوازنده تار به روایت خنیاگران

  • نحوه کنترل والدین بر استفاده کودکان از تلفن های هوشمند

  • نت هفتم: بررسی موسیقی فیلم «تنگه ابوقریب»

  • نقالی در دوره‌ی قاجار در ایران