صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

درسالهای اخیرشاهدخشک شدن دریاچه ارومیه بودیم به گفته ی کارشناسان استفاده ی بی رویه از منابع آبهای زیر زمینی ، هدر رفتن آب در بخش های کشاورزی و سد سازی و. ..از عواملی هستندکه باعث بروز این بحران شده است .
حال دریاچه اما در این روزها...

دریاچه ی ارومیه یکی از بزرگترین سطوح آبی کشور است که بین دو استان آذربایجان غربی و شرقی قرار دارد . در سالهای اخیر یکی از مسایلی که از آن با عنوان بحران ملی زیست محیطی یاد شد ، مرگ دریاچه ی ارومیه بود.اما برخی کارشناسان وضعیت این دریاچه را نسبت به سالهای گذشته بهترارزیابی می کنند و می گویند دریاچه ای که چند سالی است در کابوس خشک شدن به سر می برد طی چهار سال اخیر احیاء شده است .اما این کارشناسان معتقدند که احیاء این دریاچه هم چنان با مشکلاتی مواجه است . به همین دلیل سایت رادیو فرهنگ با آقای «مسعود باقرزاده کریمی »معاون امور تالابها در دفتر زیستگاهها و امور مناطق محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست گفتگویی کرد که این گفتگو را در ذیل می خوانید .
*****آقای باقرزاده وضعیت کنونی دریاچه ی ارومیه چگونه است؟
دریاچه ی ارومیه از نظر تراز آبی حدود 1270/80 سانتی متر بالاتراز سطح دریاست که این عدد نسبت به کمترین حد 76 سانتی متر بالاتر است . البته در یاچه هایی که در مناطق نیمه خشک قرار دارند نه تنها در طول سال بلکه در فصلهای مختلف هم نوسانات آبی زیادی دارند اما با توجه به اینکه در چندسال گذشته آب دریاچه ی ارومیه فروکش کرده بود ، امسال به دلیل بارش های صورت گرفته میزان آب این دریاچه در حد بالاتری قرار گرفت . البته در فصل تابستان به دلیل تبخیرهایی که ایجاد میشود میزان آب دریاچه افت خواهد کرد اما در حال حاضر نسبت به سال گذشته پس روی آب نداشتیم و امیدواریم با توجه به بارشهای زمستانی که در سال گذشته در این منطقه داشتیم ، در اردیبهشت ماه شاهد جریان های خوبی باشیم .
****جناب باقرزاده یکی از مسایلی که در سالهای اخیر به عنوان بحران ملی محیط زیستی مطرح شد مرگ تدریجی دریاچه ی ارومیه بود ، اصلی ترین دلایلی که باعث این بحران شد چیست ؟
ببینید دریاچه ی ارومیه حوزه ای است که پنج میلیون و دویست هزار هکتار مساحت دارد و آب رودخانه های اطراف که حدود21 رودخانه است به این دریاچه می ریزد ،اگر آب این رودخانه ها به دریاچه ارومیه وارد نشود ، باید انتظار داشته باشیم آب این دریاچه حدود 80 تا 90 سانتی متر پایین تر بیاید زیرا که اگر آبی وارد دریاچه نشود تبخیر چند برابر بارندگی خواهد بود .
دریاچه هایی که در منطقه نیمه خشک هستند کاملا به رودخانه های بالادستی خود وابسته اند در حقیقت این رودخانه ها باعث انباشتگی آب در دریاچه می شوند اما به دلیل عواملی هم چون توسعه ی کشاورزی و اراضی کشاورزی ، مهار آبهای سطحی ( سد سازی ) ، استفاده ی بیش از توان حوزه از منابع آبی در طول چند دهه گذشته ، آبی که لازم است به بستر دریاچه بریزد دیگر وارد نمی شود و پشت سدها ذخیره شده و وارد اراضی کشاورزی می شود .لازم است بدانید تنها 30 درصد از آبهایی که وارد اراضی کشاورزی می شوند به مصرف کشاورزی می رسد و 70 درصد این آبها به طرق مختلف به هدر می رود ، به همین دلیل آبی که باید به بستر دریاچه وارد می شده در فرآیند کشاورزی به هدر رفته است . بخش دیگری ازآب هم در توسعه ی شهرها ، مصارف شرب و مصارف صنعتی مصرف شده است .
البته توجه داشته باشید این صحبتها به این معنی نیست که ما برای حفظ و احیاء دریاچه ارومیه نباید کشاورزی یا فعالیتهای صنعتی داشته باشیم . امروزه در دنیا برای تمام این مسایل راه کار منطقی و علمی وجود دارد و کشور ما هم از این راه کارها بی بهره نبوده . ما در تمام سالیان گذشته با نهادهای مختلف مکاتبه کردیم و وجود چنین بحرانی را هشدار دادیم اما این بحران شاید با سوء مدیریت و بی برنامگی ادامه پیدا کرد تا به این مرحله رسیدیم . در هر حال دلایل اصلی بحران دریاچه ی ارومیه مواردی بود که عرض کردم ، ما باید بتوانیم به گونه ای مدیریت کنیم که حتی در زمان کاهش بارش ها آبها را مدیریت کنیم .
**** آقای باقرزاده برای گذر از این بحران چه باید کرد؟ آیا میتوانیم امیدوار باشیم که روزی دریاچه ی ارومیه احیاء شود ؟
راهکار حتما وجود دارد چون دریاچه ی ارومیه دومین حوزه پر آب کشور است ما درباره ی منطقه ای کویری صحبت نمیکنیم بلکه درباره ی منطقه ای صحبت میکنیم که بیش از 300 میلی متر بارندگی دارد و نیز کوههای پرآب و تالابهای پرآب در این منطقه وجود دارد . احیاء دریاچه زمان بر است اما امکانپذیر است ببینید در همان سه محوری که عرض کردم باید کار و فعالیت کنیم . چه در اصلاح قانون ، چه در اصلاح ساختارهای اجرایی ( دولتی و غیر دولتی ) و هم چنین در حوزه ی فرهنگ سازی باید کار کنیم . فرهنگسازی در بین مردمی که ترجیح ندهند به جای آب دریاچه ، استخرهای خود را پرآب کنند .
ستاد احیاء دریاچه ی ارومیه هم به همین منظور تاسیس شد و راهکارهایی که از دل این ستاد بیرون آمده راهکارهای منطقی است در مجموع برای حل این بحران باید مصارف محدود شود ، در روخانه ها سدی مانع جریان آب برای ورود به دریاچه نشود سد سازی ها متوقف شده و چاههای اضافه بسته شوند . وانجام این راهکارها مستلزم همکاری نهادها و همه مردم است .

مرتبط با این خبر

  • مولانا جلال الدین، خورشید عرفان ایران (قسمت هفتم)

  • علی علیه السلام مرد عدالت

  • «پرتره»

  • "آئینه بلاغت" و" قدر عشق" در رادیو فرهنگ

  • ویژه برنامه قدر عشق ؛ چقدر علی و قدر علی را میشناسیم؟

  • آینه بلاغت ؛ بلاغت کلام امیر مومنان علی (ع)

  • ویژه برنامه شب های قدر از رادیو فرهنگ

  • چگونگی قرار دادهای اجاره های مسکونی و تجاری

  • تحلیل و بررسی هزینه‌های صرف شده در جشنواره تئاتر فجر

  • وقتی مهتاب گم شد