صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

برنامه رادیویی «فرزانگان فرهنگ» به زندگی و آثار استا محمدرضا لطفی – نوازنده تار- آهنگساز و ردیف خوان و پژوهشگر موسیقی ایران می پردازد.

پخش مجموعه برنامه فرزانگان فرهنگ در آیین گرامی داشت استاد «محمدرضا لطفی» با حضور و همراهی شخصیت هایی همچون شهرام ناظری، عبدالوهاب شهیدی، جمشید عندلیبی، سیدعلیرضا میرعلینقی، هوشنگ جاوید، صدیق تعریف، داریوش طلایی، علیرضا قربانی(خواننده و آهنگساز)؛ محمدگلریز(خواننده)؛ حمید متبسم (آهنگساز و نوازنده) محمد معتمدی(خواننده) نسترن هاشمی (مدرس موسیقی و نوازنده سنتور) دکتر محمدعلی مرآتی (پژوهشگر موسیقی اقوام) علیرضا جواهری (پژوهشگر موسیقی) محمد قوی حلم ؛ بیژن کامکار ؛ کیوان ساکت ؛ بهاره فیاضی، دکتر جین لویسون، دکتر ایرینا آبرامنکو، دکتر دریا ارس، بیژن پیرنیا، و تنی چند از چهره های هنری؛ فرهنگی و موسیقی ایران و جهان .... از روز سه شنبه 22مردادماه ساعت 17:30 دقیقه از رادیو فرهنگ آغاز می شود.

محمدحسینی باغسنگانی تهیه کننده برنامه « فرزانگان فرهنگ» در خصوص این برنامه گفت: این برنامه با اجرای بهروز رضوی ، برای مخاطبان دریچه ای را به زندگی و آثار مفاخر فکر وفرهنگ هنر ایران زمین گشوده و از مراحل زندگی و آثار اندیشمندان ایرانی سخن می گوید .

وی افزود: از سه شنبه 22مردادماه در برنامه « با فرزانگان فرهنگ» به بررسی زندگی و آثار استاد «محمدرضا لطفی» می پردازیم.

محمدرضا لطفی؛ استاد برجسته تار و سه‌ تار متولد 17 دی ماه 1325 در گرگان است که در سال 1393 دارفانی را وداع گفت. او یکی از موثر‌ترین شخصیت‌های موسیقی سنتی ایران و نوازنده تار و سه تار و آهنگساز و پژوهش گر موسیقی ایرانی بود.
باغسنگانی دلیل انتخاب محمدرضا لطفی برای معرفی در این برنامه را تاثیرات شگفت این محقق و پژوهشگر عالیقدر موسیقی ایران بر موسیقی ایران در نیم قرن گذشته عنوان کرد و گفت: محمدرضا لطفی یکی از اثرگذارترین چهره های موسیقی ایرانی در طول عمر موسیقی علمی ایران است که به همین منظور در در برنامه «فرزنگان فرهنگ» اثار و اندیشه های خلاقانه و هنری این شخصیت موثر در موسیفی مورد بررسی قرار می گیرد.

باغسنگانی ادامه داد: می توان گفت لطفی پزوهشگر و موسیقیدانی است که نامش از مرزهای ایران نیز فراتر رفته ؛ از این جهت شخصیت های هنری از کشورهای مختلف نیز از ایشان سخن خواهند گفت.
برنامه فرزانگان فرهنگ روزهای سه شنبه از رادیو فرهنگ پخش می شود. مولف و تهیه کننده برنامه محمدحسینی باغسنگانی می کوشد تا از نظرگاه خانواده، دوستان و آشنایان و شاگردان استاد لطفی زندگی هنری این نوازنده و موسیقی دان ایرانی از 22 مردادماه مهر ماه نود و هشت در رادیو فرهنگ مورد بحث و بررسی قرار دهد.

در این مجموعه برنامه که حاوی سخنرانی ها و صداها ارزشمند و اجراهای منحصر به فرد از گنجینه های خصوصی استاد کمالیان و تهیه کننده برنامه حسینی باغسنگانی از استاد لطفی است .
شایان ذکر است برنامه «فرزانگان فرهنگ» ادامه برنامه « صدسال فرهنگ» این شبکه رادیویی است که از سال1378تا کنون از رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز پخش می شود .

مرتبط با این خبر

  • صادق آشتیانی در رادیو فرهنگ ، صدای منو می شنوید؟؟؟

  • روایت خاطرات زنان جهادگر و رزمنده در رادیو فرهنگ

  • صدای منو در رادیو فرهنگ می‌شنوید؟

  • معرفی کتاب ماجرا فقط این نبود در رادیو فرهنگ

  • اعزامی از بهشت به رادیو فرهنگ آمد

  • آیین سپاس از مرحوم احمد احمدی در رادیو فرهنگ

  • شب در شعر فردوسی...

  • نشر اینترنتی در «سکوت کتاب»!

  • همراه با استاد پرویز مشکاتیان در رادیو فرهنگ

  • تفسیر حکایت شیرین لیلی و مجنون در شبهای روشن