صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

محمد علی مومنی کارشناس مجری برنامه ی « مجله ی نیم روز » با رضا مختاری اصفهانی « کارشناس و پژوهشگر تاریخ » درباره ی نقش مردم در جنبش مشروطه گفتگو کرد .

محمد علی مومنی کارشناس مجری برنامه ی « مجله ی نیم روز » با رضا مختاری اصفهانی « کارشناس و پژوهشگر تاریخ » درباره ی نقش مردم در جنبش مشروطه گفتگو کرد .
مختاری اصفهانی در این باره گفت : مردم در انقلاب مشروطه حضور فراوانی داشتند . مردم با حضور در اجتماعات مشروطه سبب شدند نهاد سلطنت در مقابل در مقابل گروه برگزیدگان جامعه عقب نشینی کند . بخش یاز این گروه ها و برگزیدگان لوطیان بودند . یکی از عناوینی که به این گروه اطلاق می شد « کلاه نمدیان » بود . این گروه در اعلامیه ها و شبنامه هایی که منتشر می شد مورد خطاب قرار می گرفتند . افرادی مثل « مهدی گاو کش » که جان خود را در راه انقلاب مشروطه از دست داد و نیز افرادی چون ستار خان و باقرخان در انقلاب مشروطه حضورموثر داشتند .
این کارشناس و پژوهشگر تاریخ از زنان به عنوان گروه موثر دیگر در انقلاب مشروطه نام برد و اظهار داشت: قبل از مشروطه شاهد حضور زنان در جنبش های گران شدن نان بودیم . در آن دوران هنگامیکه اوضاع اجتماع نابسامان می شد یکی از گروه های اجتماعی که در اعتراضات حضوری فعال داشت ، زنان بودند . حضور زنان سبب می شد اعتراضات جنبه ی احساسی تری به خود گیرد و قشر بیشتری از جامعه در اعتراضات حضور پیدا کنند . زیرا زنان در فرهنگ ایرانی به عنوان ناموس شناخته می شوند و هنگامیکه زنان در اعتراضات مورد ضرب و شتم قرار می گرفتند جامعه تحت تاثیر این امر واکنش نشان می داد .
رضا مختاری اصفهانی درباره ی مجلس اول پس از انقلاب مشروطه گفت : با وجود اینکه مجلس اول طبقاتی بود و طبقه ی شش گانه ی شاهزادگان ، اعیان و اشراف ، علماء، تجار اصناف و مالکان بزرگی در این مجلس حضور داشتند اما گفتمان قانون اساسی مجلس اول ، گفتمانی مردم گرا بود . به همین دلیل انجمن های بسیاری در حمایت از مردم تشکیل شد .
مختاری اصفهانی درباره این انجمن ها اظهار داشت : البته برخی از این انجمن ها دچار تند روی شدند و برخی محلی برای طرفداران دربار شدند . اما در زمانی که محمد علی شاه قصد برچیدن مجلس را داشت عده ای از طرفداران دربار در میدان توپخانه اجتماع کردند و حمایت همین انجمن ها سبب شد محمد علی شاه از تصمیم خود عقب نشینی کند . زنان و دانش آموزان هم نقش مهمی در این میان داشتند . به عنوان مثال آن هنگام که بحث تاسیس بانک ملی در مجلس اول مطرح شد زنان ، طلاهای خود را به عنوان سرمایه به بانک ملی تقدیم کردند و دانش آموزان هم در مقابل مجلس در حمایت از این قانون تجمع کرده و حتی عده ای از دانش آموزان اندک پول خود را به مجلس اهدا کردند .
رضا مختاری اصفهانی درباره این دوران گفت : حضور مردم در انقلاب مشروطه بسیار پر رنگ بود اما در طول یکسال مجلس اول اتفاقاتی رخ دا د که کم کم مردم منفعل شده و محمد علی شاه قاجار موفق شد مجلس را به توپ ببندد اما پس از این انفعال در شهرهایی چون اصفهان و تبریز جنبشهایی علیه محمد علی شاه ایجاد شد که در نهایت منجر به خلع محمد علی شاه از سلطنت شد .

مرتبط با این خبر

  • نرخ فیلم نامه نویسی تا عصرانه عکاسی روی موج «هفتانه» رادیو فرهنگ

  • گفتگو با راوی عشق پر شور دو نسل   در«چاپ  اول» رایو فرهنگ

  • روزشمار دهه امامت و ولایت

  • مرحوم جلال‌الدین همایی از عشق در شعر شاعران می‌گوید

  • ساحل تراکمه، شاعر غزل پاره‌ها در شعر شبانه رادیو فرهنگ

  • ناگفته‌هایی از پیشینه میدان تکسیم در رادیو فرهنگ

  •   از استاد علی راهجیری تا نقد روانشناختی فیلم ها   در«هفتانه» رادیو فرهنگ

  • خوانش بخش هایی ازکتاب « خواب آندلس » در «رویای کاغذی»

  • مرحوم جلال الدین همایی از  عشق در شعر شاعران می گوید  

  • استقامت و پشتکار رمز موفقیت