صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هنرهای سنتی مهر و شناسنامه ی قومیتی یک ملت را تعیین می کند و در میان این هنرهای سنتی انواع سوزن دوزی ها و دوختهای سنتی از مهم ترین این شاخص هاست .

نخستین جشنواره ملی دوختهای سنتی در موزه ی ملی ملک در حال برگزاری است ،گفتگوی اختصاصی سایت شبکه ی فرهنگ را با سرکار خانم شهین پزشکی دبیر و عضو شورای سیاستگذاری این جشنواره ، مدرس دانشگاه و هنرمند دوختهای سنتی می خوانید

خانم پزشکی به چه نوع دوختی دوخته سنتی میگویند ؟

دوختهای سنتی ایران مجموعه ای از سوزن دوزی ها ، قلاب دوزی ها و پوشاک محلی ایران است که سه شاخه ی مهم دوخت را در بر می گیرد . در قدیم ، بخش اعظمی از سوزن دوزی ها و قلاب دوزی ها در لباس مردمان پیاده می شده ، در حقیقت مجموعه ای از این هنرهای سنتی بخشی از پوشاک محلی ایران را شکل می داده .
دوختهای سنتی ایران بر اساس شرایط جغرافیایی ، اقلیمی و و اعتقادی که در هر منطقه و اقلیم وجود دارد از نظر تکنیک و نوع دوخت متفاوت است، به طور مثال پته دوزی کرمان که جایگاه ویژه ای در میان دوختهای سنتی دارد در نقاط مختلف کرمان انواع گوناگونی دارد که با توجه به اقلیم و نگرش مردم هر منطقه این دوخت و تکنیکهای آن تغییر می کند .

*** خانم پزشکی ، همانطور که می دانیم دوختهای سنتی در ایران به دلیل خصوصیاتی که دارد در تمام دنیا منحصر به فرد است آیا در حال حضر بازاری برای این دوختها وجود دارد؟و آیا میتوان با احیاء این دوختهای سنتی گامی برای تولید و اشتغال برداشت ؟
یکی از شاخصه های مهم هر ملتی فرهنگ و پیشه ی آن ملت است در واقع هنر های سنتی هر ملتی در معرفی پیشینه ی یک ملت بسیار موثر است و هنرهای سنتی مهر و شناسنامه ی قومیتی یک ملت را تعیین می کند و در میان این هنرهای سنتی انواع سوزن دوزی ها و دوختهای سنتی از مهم ترین این شاخص هاست . احیاء این دوختهای سنتی در سالهای اخیر تحول عظیمی را در نگرش مردم به وجود آورده به طوری که دانشجویان و دانش آموزانی که در رشته ی طراحی دوخت ادامه تحصیل می دهند ، علاقمند به ادامه ی این رشته و استفاده از دوختهای سنتی در انواع لباسها و وسایل منزل می باشند و در مقابل در بین عموم مردم جامعه هم استفاده از لباسهایی با دوخت سنتی بسیار رواج پیدا کرده و این نشانه ی بسیار خوبی است . اگر بتوانیم در جشنواره ی دوختهای سنتی به اثبات برسانیم که این هنر می تواند جایگاه ویژه ای در زندگی زنان و جوانان ما داشته باشد و تحولی مهم در زندگی تمام افراد خلاق و جویای کار ایجاد می کند ، گام مهمی در حوزه تولید و اشتغال برداشته ایم .
در سالهای اخیر درکشورهای اروپایی شاهد استفاده از نقوش و طرح های ایرانی در لباسهای آنها هستیم ، وقتی خودمان در اقصی نقاط ایران صاحب این هنرهای سنتی هستیم و این ظرفیت و استعداد را در بین زنان و جوانان داریم ، باید این استعدادها را به عرصه ی ظهور برسانیم و قطعا میتوانیم با سرمایه گذاری و کشف استعدادها ، گامی مهم در حوزه ی تولید و اشتغال برداریم .

***سرکار خانم پزشکی درباره ی جزییات نخستین جشنواره دوختهای سنتی که در موزه ی ملی ملک در حال برگزاری است توضیح دهید .
نخستین جشنواره تخصصی و ملی دوختهای سنتی با هدفهای " گسترش ، حفظ ، احیاء، فرهنگ سازی و ارزش گذاری به هنر مغفول دوخت های سنتی و بهره بردن از ظرفیت دوختهای سنتی در توسعه ی کسب و کار " از 21 فروردین در موزه ی ملی ملک آغاز و تا سی ام ادامه خواهد د اشت . در مرحله نخست 1800 اثر از نقاط مختلف ایران به دبیرخانه ی جشنواره ارسال شد که طی داوری های صورت گرفته از بین این آثار 250 اثر به مرحله ی نهایی راه پیدا کرد ند که این آثار در موزه ی ملی ملک به معرض نمایش گذاشته شده است .
در پایان از همه ی هموطنانم دعوت میکنم از این آثار بازدید کنند .

مرتبط با این خبر

  • مولانا جلال الدین، خورشید عرفان ایران (قسمت هفتم)

  • علی علیه السلام مرد عدالت

  • «پرتره»

  • "آئینه بلاغت" و" قدر عشق" در رادیو فرهنگ

  • ویژه برنامه قدر عشق ؛ چقدر علی و قدر علی را میشناسیم؟

  • آینه بلاغت ؛ بلاغت کلام امیر مومنان علی (ع)

  • ویژه برنامه شب های قدر از رادیو فرهنگ

  • چگونگی قرار دادهای اجاره های مسکونی و تجاری

  • تحلیل و بررسی هزینه‌های صرف شده در جشنواره تئاتر فجر

  • وقتی مهتاب گم شد