صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

کتاب «پروانه و تانک» توسط نویسنده برجسته آمریکایی؛ «ارنست همینگوی» به رشته تحریر درآمده است. این کتاب شامل 4 داستان پیرامون جنگ داخلی اسپانیا است

درباره ی نویسنده : ارنست میلر همینگوی؛ نویسنده، رمان‌نویس و روزنامه‌نگار موفق و سرشناس ایالات‌متحده آمریکا در 21 ژوئیه 1899 در اوک پارک چشم به جهان گشود. وی به همراه خانواده‌اش در شمال میشیگان می‌زیست. وی پس از به پایان رساندن تحصیلات دوره متوسطه خود و با آغاز جنگ جهانی اول داوطلب حضور در میدان‌های جنگ شد، اما به دلیل ضعف بینایی مانع از حضور مستقیم او در میدان‌های جنگ شدند، در عوض به عنوان راننده آمبولانس خدمت نمود و در نهایت نیز به شدت مجروح شده و راهی بیمارستان شد. وی در طول سال‌های 1921 تا 1926 به عنوان نویسنده‌ای موفق به همگان معرفی شد.
از وی به عنوان یکی از بنیان‌گذاران سبک ادبی به نام وقایع‌نگاری یاد می‌شود. از جمله دیگر آثار این نویسنده می‌توان به سه داستان و ده شعر، تپه‌های سبز آفریقا، پیرمرد و دریا، داشتن و نداشتن، مردان بدون زنان، در زمان ما، زنگ‌ها برای که به صدا درمی‌آیند، بهترین داستان‌های جنگ تمام زمان‌ها، پاریس جشن بیکران، داستان‌های کانزاس سیتی استار، جزایر در طوفان، باغ عدن، حقیقت در اولین تابش، تابستان خطرناک، در امتداد رودخانه به سمت درخت‌ها، ستون پنجم و چهل‌ونه داستان کوتاه، مرگ در ساعت یک بعد ظهر، وداع با اسلحه، خورشید همچنان می‌دمد، برنده هیچ نمی‌برد و... اشاره نمود.
کتاب «پروانه و تانک» توسط نویسنده برجسته آمریکایی؛ «ارنست همینگوی» به رشته تحریر درآمده است. این کتاب شامل 4 داستان پیرامون جنگ داخلی اسپانیا است. در واقع نویسنده در این کتاب به بیان تأثیرات جنگ بر روی زندگی مردم پرداخته است. به گفته برخی از صاحب‌نظران، کتاب پروانه و تانک حاصل چهار بار سفر ارنست همینگوی به کشور موردعلاقه‌اش؛ اسپانیا پیرامون آغاز جنگ داخلی اسپانیا طی سال‌های 1937 تا 1939 میلادی است.
خبرچینی: اولین داستان این کتاب در یک کافه به نام چیکوته روایت می‌شود، چیکوته یکی از کافه‌های قدیمی و پر مشتری مادرید به شمار می‌رود، با آغاز جنگ داخلی اسپانیا یکی از خدمتکارهای آن تصمیم می‌گیرد تا یکی از مشتریان قدیمی مغازه را لو بدهد.
4 داستان این کتاب به شرح زیر است :
پروانه و تانک: در دومین داستان کتاب نیز شاهد مرد خوشحال و سرزنده‌ای هستیم که شادی خود را از طریق پخش کردن عطر به این و آن در یک کافه ابراز می‌کند.
شب قبل از نبرد: شخصیت اصلی این داستان فردی به نام ال است که فردا مبارزه سختی را در پیش دارد.
در زیر ستیغ: در چهارمین داستان این کتاب، طی یک حمله تعدادی از فیلم‌برداران به سنگر سربازان جنگی پناه برده‌اند و در آنجا از نزدیک شاهد ترس‌ها، عقاید و رشادت سربازان هستند.
قسمتی از کتاب پروانه و تانک را در زیر بخوانید :
به عقیده‌ی من، در همان لحظه‌ی حمله، عصبانی بودن، شاید بهترین شکل بودن است. وقتی همه‌چیز روبه‌راه باشد و تو خودت پکر باشی، یک گیلاس حالت را جا می‌آورد؛ اما وقتی‌که اوضاع ناجور باشد و تو سرحال، یک گیلاس کاری نمی‌تواند بکند جز اینکه موضوع را برایت باز هم روشن‌تر بکند. وقتی آن‌ها را دم تانک‌ها، کاسکت به سر می‌بینی به نظر تانک ران می‌آیند. وقتی داخل تانک می‌شوند، باز هم قیافه‌ی تانک ران را دارند؛ اما وقتی دریچه را می‌بندی، آن تو، انگارنه‌انگار، اصلاً تانک ران نیستند. می‌فهمیدم که چگونه یک مرد ناگهان، آشکارا، ابلهانه بودن مرگ را در یک حمله‌ی نافرجام می‌بیند و یا در دم و به روشنی آن را می‌بیند، ابلهانه بودنش را می‌بیند، می‌بیند که واقعیت چگونه است، به راحتی عقب‌گرد می‌کند، از آن دور می‌شود. در جنگ خیلی پیش می‌آید که آدم دروغ بگوید و وقتی هم پیش آمد که دروغ بگویی باید به سرعت این کار را بکنی و به بهترین وجه.

آن موقع در مادرید، در خانه‌ای ویران از گلوله‌باران‌ها کار می‌کردیم که مشرف بود به کاسا دل‌کامپو. پایین پای ما نبردی در جریان بود. دامنه‌اش را می‌دیدی که گسترده می‌شد تا زیر پایت و بالای تپه‌ها می‌توانستی بویش را بشنوی، می‌توانستی غبارش را مزه کنی؛ و بانگ آن پرده‌ی بزرگ لغزانی بود از آتش تفنگ‌ها و مسلسل‌های خودکار که بالا می‌آمد و پایین می‌رفت و همراه با آن، سررسیدن غرش توپ‌ها و غریو و خروش خمپاره‌ی آتشبارهایی که از پشت سر ما پرتاب می‌شدند و طنین خفه‌ی انفجارشان و پس از آن ابرهای زرد پیچان غبارشان. برای یک فیلم‌برداری، درست‌وحسابی اما خیلی دور بود. سعی کرده بودیم نزدیکش بشویم، ولی تک‌تیراندازها مرتب دوربین فیلم‌برداری را هدف می‌گرفتند و نمی‌شد کار کرد. دوربین فیلم‌برداری قیمتی‌ترین چیزی بود که داشتیم و اگر داغانش می‌کردند، کارمان ساخته بود. مسلماً هر کار خیری را که در زندگی بتوانی بکنی به کردنش می‌ارزد.

مرتبط با این خبر

  • ثبت جهانی صنایع دستی ایران موجب رونق صنعت گردشگری

  • «شایو »

  • بررسی وضعیت اکران فیلم های سینمایی در دست به نقد رادیو فرهنگ

  • کودکان استثنایی پشت چراغ سبز رادیو فرهنگ

  • اکران فیلم های سینمایی در برنامه دست به نقد

  • روایت تاریخ مراسم گل افشانی در عهد هخامنشیان

  • مسئولیت های جامعه در برابر کودکان معلول جسمی حرکتی چیست؟

  • آثار مکتوب حسن مشحون در برنامه خنیاگران

  • اخبار و رویدادهای فرهنگی اجتماعی روز در برنامه کوبه رادیو فرهنگ

  • جایزه جهانی کتاب سال فراخوان داد