صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

تهران ترکیب حیرت انگیز رنگ هاست . ترکیب حیرت انگیز مدرنیته و ساختار سنتی و مستحکم یک شهر است . یک شهر با اصالت چند هزار ساله که روزگاری جد بزرگش " ری " پایتخت سرزمین پارس بوده است .

تهران ترکیب حیرت انگیز رنگ هاست . ترکیب حیرت انگیز مدرنیته و ساختار سنتی و مستحکم یک شهر است . یک شهر با اصالت چند هزار ساله که روزگاری جد بزرگش " ری " پایتخت سرزمین پارس بوده است .
تهران شهری است که از ترکیب همگون بناهای کهن ، مسجدهای با شکوه ،عمارتهای مجلل ، پارک های مصفا ، و بناهای مدرن تشکیل شده است و مردمی در آن زندگی می کنند که روح این شهر را باور دارند و به آن از درون ، دل بسته اند .شهری که هیچ مسافری از هیچ گوشه ای از جهان را دست خالی به خانه بر نمی گرداند . تهران مثل یه قطعه ای کوچک از گوشه گوشه ی ایران است .، در خیابان های این شهر همه نوع گویش و زبانی را می بینی ، از چهره ی گندمگون جنوبی ها تا سبزه های شمالی ، از
پر صلابتهای غرب ایران و گرم مزاجان کویری و صبوران خراسانی ، همه و همه در شهری گرد هم جمع شده اند که پایتهخت و نگین ایران زمین است .
اگر از کوچه پس کوچه های نمناک و معطر ولی عصر با هزاران چنار کهنش که قرن هاست خاطرات این شهر را به دوش می کشد بگذریم و قدم به بازار سر پوشیده و میدان امام بگذاریم و بعد بزنیم به قلب بهارستان و پل چوبی و بعد برویم به دل مرکز شهر و محله به محله ، از هفت تیر و بهشتی و سهروردی عبور کنیم و بزنیم به بزرگراه مدرس و تپه های عباس آباد را که مانند جنگل سبزی شهر، را در آغوش گرفته سیر کنیم و گرمای روز را بسپاریم به خنکای تجریش و دربند و درکه و دارآباد و بام تهران و فرحزاد ، باز هنوز چیزی از تهران ندیده ایم .
این روزها تهران حال و هوایی بهاری دارد .هوای خوش و لطیف شمران آدم را به سوی خود می کشاند اگر به تهران سفر میکنید در میدان تجریش ، خیابان دربند ، جایی دنج و سرشار از سکوت را خواهی یافت که بر روی کاشی های قدیمی آن نوشته شده آرامگاه صفا ظهیرالدوله . اینجا یکی از گورستانهای قدیمی این شهر شلوغ است که انسانهای بزرگی در خاک آن آرمیده اند . افرادی چون رهی معیری ، ملک الشعرای بهار ، روح اله خالقی ، ابولحسن صبا و بسیاری دیگر از مشاهیر ادب و هنر و فرهنگ .
این گورستان اکنون میعادگاه آن هایی است که دل در گرو مهر در خاک خفتگانی دارند که از این خاک برخاسته اند و برای این خاک و فرهنگ و هنر این سرزمین کوشیده اند .
در تهران می توانید از کاخ خای این شهر کهن هم دیدار کنید . کاخ هایی چون کاخ گلستان که هم چون نگینی بر انگشتر این پایتخت می درخشد . همچنین بازدید از کاخ نیاوران و سعد آباد هم خالی از لطف نیست .
در سفر به تهران بازدید از موزه ها و پارکها و خانه های قدیمی را هم فراموش نکنید .
تهران زیباست و زیبایی اش را در کوچه های کاه گلی اش ، در امامزاده ها و مساجدش و در لایه های پنهانش باید دید .... و به حق که تهران را باید دید .
به تهران ، به شهر سپید موی چهارفصل ، فرزند "ری " خوش آمدید .

مرتبط با این خبر

  • مولانا جلال الدین، خورشید عرفان ایران (قسمت هفتم)

  • علی علیه السلام مرد عدالت

  • «پرتره»

  • "آئینه بلاغت" و" قدر عشق" در رادیو فرهنگ

  • ویژه برنامه قدر عشق ؛ چقدر علی و قدر علی را میشناسیم؟

  • آینه بلاغت ؛ بلاغت کلام امیر مومنان علی (ع)

  • ویژه برنامه شب های قدر از رادیو فرهنگ

  • چگونگی قرار دادهای اجاره های مسکونی و تجاری

  • تحلیل و بررسی هزینه‌های صرف شده در جشنواره تئاتر فجر

  • وقتی مهتاب گم شد