صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

دکتر نامور مطلق معاون صنایع دستی کشور: قرار است به گردشگرانی که برای نخستین بار وارد استانهای مختلف می شوند نمادهایی از صنایع دستی آن استان که در اندازه ی مینیاتوری تهیه شده اهداء شود .

دکتر بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی کشور درباره ی برگزاری بازارچه های صنایع دستی در نوروز گفت :بازارچه های صنایع دستی در ایام نوروز به دلیل تعدد در رشته ها و استقرار جغرافیایی وسیع ، بزرگترین بازارچه های صنایع دستی در دنیا محسوب میشوند . وی اظهار داشت در ایام نوروز 700 بازرچه با حدود هفت هزار غرفه در سراسر ایران برگزار میشود .
معاون صنایع دستی کشورخاطر نشان کرد : برگزاری این بازارچه ها و نمایشگاهها به نوعی هویت هنری و زیبایی شناسی بومی استانها را نمایش
می دهد و این آثار هنری را برای گرداشگران داخلی و خارجی معرفی میکند .
دکتر بهمن نامور مطلق در تشریح برنامه های نوروزی گفت : ما هرسال در نوروز این بازارچه ها را برگزار میکنیم اما امسال به صورت کاملتر و گسترده تر این نمایشگاهها برگزار خواهد شد همچنین امسال با تعاملی که با هنرمندان صنایع دستی داشتیم در نوروز، برنامه ای با عنوان کارگاه گردی اجرا خواهد شد. نامور مطلق در ادامه خاطر نشان کرد : خوب است مسافرانی که همزمان با نوروز به همدان و یزد و اصفهان و تبریز و شهرهای دیگر می روند با روش تولید صنایع دستی مختلف آشنا شوند و هموطنان و مسافران نوروزی میتوانند از کارگاههای صنایع دستی بازدید کنند مثلا عزیزانی که به میبد در استان یزد سفر میکنند میتوانند از کارگاههای زیلو بافی بازدید کنند و از نزدیک با چگونگی بافت این هنر دستی آشنا شوند و تفاوتهای آن را با قالی بدانند و این برای جوانها و کودکان هم مناسب است که با صنایع دستی سرزمین خود آشنا شوند .
معاون صنایع دستی در ادامه از در نظر گرفتن سوغات نوروزی برای گردشگران خبر داد و گفت : قرار است به گردشگرانی که برای نخستین بار وارد استانهای مختلف می شوند نمادهایی از صنایع دستی آن استان که در اندازه ی مینیاتوری تهیه شده اهداء شود .
دکتر نامور مطلق درباره ی راه اندازی موزه ی صنایع دستی در سال 96 اظهار کرد : با توجه به اینکه ایران یکی از سه قطب صنایع دستی در دنیا محسوب میشود اما تا کنون موزه ای با عنوان موزه ی صنایع دستی در کشور نداشتیم و این یکی از کمبودهای جدی ما در حوزه ی موزه هاست . وی در ادامه اظهار داشت : خوشبختانه خانم دکتر احمدی پور ریاست محترم سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی کشور طی نامه ای از مسئولین کاخ موزه ی سعد آباد خواستند تا فضایی مناسب راکه شایسته ی صنایع دستی کشورمان است در اختیار موزه ی صنایع دستی کشور قرار گیرد ، ما امیدواریم در آینده ای نزدیک بتوانیم در شهرهایی مثل اصفهان ، شیراز ، تبریز که قطبهای صنایع دستی کشور هستند موزه ای مخصوص را با ویژگیهای مناسب صنایع دستی کشورمان بسازیم .
بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی کشور در پایان با تبریک فرا رسیدن سال 1396 از رادیو فرهنگ به خاطر مشارکت در گفتمان سازی و فرهنگسازی درشناساندن هنر فاخر ایرانی به ایرانیان و جهانیان تشکر کرد .

مرتبط با این خبر

  • مولانا جلال الدین، خورشید عرفان ایران (قسمت هفتم)

  • علی علیه السلام مرد عدالت

  • «پرتره»

  • "آئینه بلاغت" و" قدر عشق" در رادیو فرهنگ

  • ویژه برنامه قدر عشق ؛ چقدر علی و قدر علی را میشناسیم؟

  • آینه بلاغت ؛ بلاغت کلام امیر مومنان علی (ع)

  • ویژه برنامه شب های قدر از رادیو فرهنگ

  • چگونگی قرار دادهای اجاره های مسکونی و تجاری

  • تحلیل و بررسی هزینه‌های صرف شده در جشنواره تئاتر فجر

  • وقتی مهتاب گم شد