صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

خانم احسانی کار آفرین اجتماعی و احیاگر پروژه ی عروسکهای بومی : هدف از اجرای این طرح ایجاد معیشت مکمل برای جامعه ی بومی ، روستایی و عشایری با هدف حفاظت از منابع طبیعی است .

نمایشگاه نوروزی عروسکهای بومی به منظور کاهش استفاده ی یکسویه از منابع طبیعی برگزار شد .
خانم افسانه احسانی کار آفرین اجتماعی و احیاگر پروژه ی عروسکهای بومی و رییس هیئت مدیره ی موسسه ی آوای طبیعت پایدار درباره ی طرح احیاء عروسکهای بومی با عنوان هنر بومی برای منابع طبیعی گفت : هدف از اجرای این طرح ایجاد معیشت مکمل برای جامعه ی بومی ، روستایی و عشایری با هدف حفاظت از منابع طبیعی است .
خانم احسانی اظهار داشت : وقتی اهالی یک منطقه ای محصولی را تولید و عرضه میکنند ، علاوه بر کمک به اقتصاد روستایی –عشایری، استفاده ی یکسویه از منابع طبیعی هم کاهش می یابد . البته ما به جنبه های فرهنگی –اجتماعی هم بسیار توجه داریم و محصولاتی که تولید میشوند باید ریشه در فرهنگ و طبیعت آن منطقه داشته باشند و دارای اصالت باشند .
این فعال گردشگری در ادامه گفت : تولید این عروسکها باعث احیاء اصالت و فرهنگ هر منطقه میشود و این مسئله در ایجاد خودباوری در میان زنان منطقه که این عروسکهای بومی را تولید میکنند موثر است .
خانم احسانی درباره ی ثبت این عروسکها ی بومی گفت : در مهر ماه 93 به همت پژوهشگاه میراث فرهنگی ، پرونده ی ثبت عروسکهای بومی آماده شد و" دوتوکهای " خراسان جنوبی به عنوان اولین عروسکهای بومی به ثبت رسیدند ؛ پس از آن هم عروسکهای " دختولوک" که متعلق به هرمزگان هستند در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید و سپس مهارت و ساخت عروسکهای خوزستان و چهارمحال بختیاری معروف به " قاصدکها و لیلی ها " ثبت ملی شدند .
خانم افسانه احسانی درباره ی معرفی این عروسکهای بومی اظهار داشت که نزدیک به پنج سال است که برای احیاء این عروسکها و ارزش واقعی آنها تلاش میکنیم و در واقع در این مدت تلاش کردیم این عروسکها را در جامعه ای که شناختی نسبت به عروسکهای بومی ندارند ، معرفی کنیم . ایشان با اشاره به معرفی این عروسکها در فضای مجازی گفت : چون ما خودمان دغدغه محیط زیست را داریم از چاپ بروشورهای کاغذی اجتناب کردیم و برای معرفی این عروسکهای بومی وب سایتی را راه اندازی کردیم و این عروسکها را در فضای مجازی معرفی کردیم و از تمام کسانی که به ما برای معرفی عروسکهای بومی کمک کردند تشکر میکنیم .
افسانه ی احسانی درباره ی دستاوردهای احیاء این عروسکها افزود : یکی از دستاوردهای احیاء این عروسکها مشارکت بانوان روستایی در ساخت این عروسکهاست که این امر به اقتصاد خانوار کمک میکند ونکته ی مهم در برقرای ارتباط و تعامل سازندگان این عروسکها با گردشگرانی است که برای بازدید به این مناطق می آیند . احسانی خاطر نشان کرد که در چند روز گذشته به همت موزه ی عروسکهای ملل ، یک موزه ی عروسکهای بومی در خانه ای روستایی در بیرجند افتتاح شد و این مساله باعث شده تا در بسیاری روستاها خانه های بومی احیاء شده و تخریب نشوند .
این فعال حوزه گردشگری پایدار و صناع دستی در ادامه بیان کرد: بانوان جزیره قشم تاکنون هزاران عروسک بومی خود را به علاقمندان به طبیعت و فرهنگ ایران عرضه کرده و بانوان روستای اردبیلک استان قزوین توانسته اند برای عروسک های دست سازخود مشتریان بومی جذب و نشست های محلی برگزار کنند.
خانم احسانی در پایان با تشکر از تمام کسانی که در احیاء عروسکهای بومی تلاش کردند از مردم خواست تا اگر در منطقه ای با این عروسکها مواجه شدند از سازندگان این عروسکها درباره پیشینه و اصالت این عروسکها سوال کنند و در حمایت از احیاء عروسکهای بومی مشارکت کنند .


مرتبط با این خبر

  • مولانا جلال الدین، خورشید عرفان ایران (قسمت هفتم)

  • علی علیه السلام مرد عدالت

  • «پرتره»

  • "آئینه بلاغت" و" قدر عشق" در رادیو فرهنگ

  • ویژه برنامه قدر عشق ؛ چقدر علی و قدر علی را میشناسیم؟

  • آینه بلاغت ؛ بلاغت کلام امیر مومنان علی (ع)

  • ویژه برنامه شب های قدر از رادیو فرهنگ

  • چگونگی قرار دادهای اجاره های مسکونی و تجاری

  • تحلیل و بررسی هزینه‌های صرف شده در جشنواره تئاتر فجر

  • وقتی مهتاب گم شد