صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

دکتر مجابی گفت : حق همه آحاد جامعه است که از واقعیت‌های محیط زیستی مطلع باشند. دانستن تمامی مسائل محیط زیست برای آحاد مردم ضروری است و ما باید در گام نخست این شفاف سازی را انجام دهیم.

گفتگوی اختصاصی سایت شبکه ی رادیویی فرهنگ با دکتر محمد مجابی

دکتر محمد مجابی ، معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست درباره مساله ی محیط زیست در منشور حقوق شهروندی گفت : بحث محیط زیست یکی از مباحث با اهمیت در کشور ماست . در حقوق اساسی کشورمان و در اصل 50 قانون اساسی بحث محیط زیست و توجه به آن مطرح شده است. همین طور با ابلاغ سیاستهای مقام معظم رهبری در حوزه ی محیط زیست در 15 ماده، سیاستهای کلان جمهوری اسلامی در حوزه ی محیط زیست ترسیم شده است .
دکتر مجابی با اشاره به بندهای مربوط به محیط زیست در منشور حقوق شهروندی گفت : این منشور شامل موارد متعدد است که بند 112 تا 115 این منشور مستقیم به محیط زیست ارتباط دارد . او در ادامه درباره ی این 4 بند گفت :"ماده ی اول با محوریت اصل 50 قانون اساسی است ، ماده ی دوم مربوط به عناصر حیاتی سالم و
ماده ی سوم به ارزیابی زیست محیطی ،مثل جلوگیری از انواع آلودگی ها ارتباط دارد .
معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: برای تداوم این منشور و ایجاد استحکام بیشتر به منظور اجرایی شدن آن و فراموش نشدن آن در دوره های بعد لازم است این منشور در مرحله ای به تصویب هیئت دولت برسد .
محمد مجابی خاطر نشان کرد که برای اجرایی شدن این منشور نیازمند آن هستیم تا این منشور از حالت بیانیه به حالت قانون یا مصوبه یا سیاستنامه ی اجرایی تبدیل شود .
وی با تاکید بر اینکه طی چند سال اخیر شاهد مطالبه‌گری در حوزه محیط زیست در سطح سیاستگذاران ومردم جامعه هستیم، گفت:باعث خوشحالی است که آنچه در این منشور ابلاغ شده، همسو با سیاستهای ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در حوزه ی محیط زیست است و این تطبیق باعث میشود که بتوانیم مسیر منسجم تری را برای اجرای این سیاستها دنبال کنیم و لازم است برای این منظور اقداماتی را انجام دهیم .
دکتر مجابی با اشاره به جایگاه ویژه اطلاع‌ رسانی درباره محیط زیست اظهار کرد: حق همه آحاد جامعه است که از واقعیت‌های محیط زیستی مطلع باشند. دانستن تمامی مسائل محیط زیست برای آحاد مردم ضروری است و ما باید در گام نخست این شفاف سازی را انجام دهیم .ایشان با بیان اینکه محیط زیست یک مسئله ی فرابخشی است تاکید کرد که در تمام بندها ی منشور حقوق شهروندی ، به طور مستقیم یا غیر مستقیم ؛ مسئله ی محیط زیست و توجه به آن جاری است .
معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه نیاز داریم منشور حقوق شهروندی نهادینه شود، اظهار کرد: باید آموزش در این رابطه صورت بگیرد و بدانیم که نسبت به یکدیگر حقوقی داریم بنابراین لازم است تا دوره های مختلف آموزشی برگزار شود ،
آموزش هایی که برای عموم مردم جامعه است یا با هدفگذاری برای دانش آموزان برگزارمی شود.
دکتر محمد مجابی در پایان افزود: باید دادخواست حقوق شهروندی داشته باشیم تا اگر حق شهروندی کسی زایل شد، بداند که به کجا مراجعه کند همچنین لازم است ساختار مناسب برای پیگیری و اجرایی شدن منشور حقوق شهروندی ایجاد شود.

مرتبط با این خبر

  • مولانا جلال الدین، خورشید عرفان ایران (قسمت هفتم)

  • علی علیه السلام مرد عدالت

  • «پرتره»

  • "آئینه بلاغت" و" قدر عشق" در رادیو فرهنگ

  • ویژه برنامه قدر عشق ؛ چقدر علی و قدر علی را میشناسیم؟

  • آینه بلاغت ؛ بلاغت کلام امیر مومنان علی (ع)

  • ویژه برنامه شب های قدر از رادیو فرهنگ

  • چگونگی قرار دادهای اجاره های مسکونی و تجاری

  • تحلیل و بررسی هزینه‌های صرف شده در جشنواره تئاتر فجر

  • وقتی مهتاب گم شد