صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

چهاردهمین جشنواره بین المللی رادیو و ششمین اجلاس جهانی صدا صبح امروز دوشنبه دوم اردیبهشت در ساختمان شهدای رادیو آغاز به کار کرد.

این مراسم با حضور حمید شاه آبادی معاون صدا، مهمانان خارجی مراسم و مدیران و مدیرگروه های شبکه‌های رادیویی آغاز شد و احمد ابوالقاسمی مدیر رادیو قرآن به قرائت آیاتی از قرآن کریم پرداخت.
نورالدین جعفری دبیر جشنواره چهاردهم رادیو اولین سخنران این مراسم بود که در سخنانی گفت: چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو در فضای رقابتی سالم و مبتنی بر تکنیک و تجربه، فعالیت خود را آغاز می‌کند و هدف آن کمک به ارتقای برنامه سازی رادیویی است.

وی با اشاره به ویژگی‌های برنامه‌های داوری شده در این رویداد، اظهار کرد: ارتقای مهندسی ساختار و محتوا و نگاه بدیع به موضوعات جدید آن چیزی بود که در این آثار دیده شد که هنرمندان داخلی و خارجی به خوبی آن را به منصه ظهور رساندند.
دبیر جشنواره رادیو تصریح کرد: طرح موضوعاتی چون 40 سالگی انقلاب، ایثار و فداکاری، محیط زیست، کالای ایرانی و… از جمله موضوعاتی بود که در این آثار به آنها پرداخته شد.
وی همچنین با اشاره به بخش مردمی این رویداد عنوان کرد: حضور مخاطب مردمی می‌تواند بستر ارتباطی مناسبی باشد و به نوعی سپردن کار تخصصی به «مخاطب تخصصی» است که با استقبال هم مواجه شد.
جعفری در توضیحی درباره نتایج داوری آثار نیز اعلام کرد: تعداد 623 اثر به دبیرخانه جشنواره رسید. در بخش آزاد نیز 176 اثر، در بخش ویژه 15 اثر و در بخش مستمر و برنامه‌های جاری 138 عنوان برنامه معرفی شد که جمع دقایق برنامه‌ها 800 ساعت برنامه بود. همچنین در بخش بین‌الملل 150 برنامه از سوی برنامه‌سازان داخلی و خارجی معرفی شد.
وی در پایان سخنانش با اشاره به حضور متخصصان حوزه پژوهش در این جشنواره گفت: فرصتی فراهم شد تا متخصصان حوزه پژوهش با ما همکاری کنند. امید است برنامه سازان از نتایج این پژوهش‌ها بهره گیرند و برنامه‌های پژوهش محور تولید کنند.
در ادامه نوبت به اهدای بخش اول جوایز رسید.

در بخش محتوای صدامحور ویدئویی، لوح تقدیر و جایزه دوم به طور مشترک به اثر برنامه «امیرکبیر» از زهره محقق و «رادیو سلامت» اثر سارا پورجعفر اهدا شد و تندیس و جایزه اول به اثر «دهه نودی‌ها» از مونا شکری رسید.
در بخش فضای مجازی تعاملی، لوح تقدیر و جایزه دوم به «رادیو گفتگو» و برنامه «گفتگوی اقتصادی» از سمیرا اکبری اهدا شد و تندیس و جایزه اول نیز به «رادیو جوان» برنامه «جوان ایرانی سلام» از آذر شیشه گر رسید.

در بخش «فضای مجازی تعاملی رقابت بین شبکه‌ها» تندیس و جایزه این بخش به هادی زینالی از رادیو گفتگو اهدا شد.

در ادامه پس از پخش کلیپ و اجرای کنسرت محمد اخگری، دبیر اجلاس جهانی صدا در سخنانی تصریح کرد: صدا در عصر رسانه های نوین، دوران جدیدی را تجربه می کند. بهره گرفتن از ظرفیت تعاملی اینترنت، انتشار محتوای تولیدی کاربران در بستر پادکست و ارایه خدمات از جمله این موارد است.
وی ادامه داد: رادیو هنوز عرصه های تازه ای در فضای میان رسانه ای تجربه خواهد کرد و عصر شبکه از اهمیت صدا نکاسته است.

اخگری در بخش دیگر صحبت های خود درباره آثار اجلاس عنوان کرد: فراخوان مقالات در 6 محور انجام شده بود که با همکاری ای بی یو و دانشگاه صداوسیما از دی ماه 97 اعلام و 162 مقاله در دبیرخانه پذیرفته شد. بعد از آن، تجمیع و گردآوری ادبیات تحقیق و پژوهش شامل 70 عنوان کتاب در قالب مجله الکترونیکی، انتشار پنج عنوان کتاب، برنامه ریزی برای حضور مهمانان خارجی برای برگزاری پنل های علمی از اقدامات اجلاس بود.
اخگری در پایان سخنانش درباره جمع بندی مقالات اجلاس تصریح کرد: مقالات دریافتی از نظر تکثر و رتبه علمی وضعیت مطلوبی داشت و پژوهشگران بر مبنای نظریات علمی، ظرفیت های فرهنگی مان را در نظر گرفتند.


مرتبط با این خبر

  • آق قویونلوها چه کسانی بودند ؟

  • افشین هاشمی با " صدای آهسته" در رادیو فرهنگ

  • روزنه بررسی می کند: مفهوم عشق در شعر شاعران

  • معرفی «جامع العلوم فخر رازی» در کیمیای کلمات رادیو فرهنگ

  • پرفسور هرمز فرهت،در خنیاگران رادیو فرهنگ

  • منظومه جمشید و خورشید در رادیو فرهنگ

  • هفته ی دولت آغاز عصر تازه ی جمهوری اسلامی

  • بخش هایی از کتاب خالد حسینی در «رویای کاغذی» خوانش می شود

  • پرفسور هرمز فرهت،در خنیاگران رادیو فرهنگ

  • معرفی «جامع العلوم فخر رازی» در کیمیای کلمات رادیو فرهنگ