صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

مدیر رادیو فرهنگ، با اشاره به اشعار مرحوم احمد عزیزی گفت: شعرهای احمد عزیزی دارای یک کشف جدید در فضای شعر انقلاب اسلامی بود به این خاطر که از نظر زبانی دارای زبان تازه‌ای بود .

محمدصادق رحمانیان، مدیر رادیو فرهنگ، با اشاره به اشعار مرحوم احمد عزیزی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس گفت: شعرهای احمد عزیزی دارای یک کشف جدید در فضای شعر انقلاب اسلامی بود به این خاطر که از نظر زبانی دارای زبان تازه‌ای بود و دارای کشف‌های تازه‌ خاص خودش بود.
وی افزود: به نظر می‌رسید مثنوی‌های احمد عزیزی از نظر معنایی تحت تاثیر تفکر مولوی واز لحاظ زبانی متاثر از زبان بیدل دهلوی بود . البته این موضوع بعد از انتشار چندین مجموعه شعر جزو ویژگی های مختص به خودش شد. بخش‌هایی از شعر آیینی و مذهبی ما ازشعرهای احمد عزیزی تاثیر گرفت و شاعران پس از او چند پله در ساحت شعر آیینی بالاتر آمدند.
محمدصادق رحمانیان، ضایعه درگذشت احمدی عزیزی شاعر تاثیرگذار انقلاب را به خانواده و جامعه شاعران تسلیت گفت و برای او آمرزش الهی و برای عموم بازماندگان صبر و اجر مسألت کرد.
گفتنی ست: احمد عزیزی متولد 4 دی ماه 1337 در سرپل ذهاب کرمانشاه است در کودکی با عشایر سیاه چادرنشین حشر و نشر فراوان داشت و قبل از رفتن به دبستان، خواندن و نوشتن را بدون داشتن معلم و تنها از روی کنجکاوی و تأمل و دقت از نوشته‌های روی تابلوها و اسامی خیابانها و... به خوبی فرا گرفت. وی قبل از پیروزی انقلاب به دعوت شمس آل احمد به تهران رفت و دیداری نیز با مرتضی مطهری داشت. وی با آغاز جنگ به همراه خانواده به تهران نقل مکان نمود و برای مدتی ساکن شهرستان نور شد سپس در تهران اقامت گزید و به همکاری با روزنامه جمهوری اسلامی پرداخت.
وی آثار شعر و نثر ادبی متعددی دارد؛ و شاعری با سبک منحصر به فرد است که این سبک بصورت مثنوی در «کفشهای مکاشفه» جلوه کرده‌است. تمایل سبک وی به معنویت و عرفان اسلامی با فرم جدیدی از مثنوی «ملهم از مثنوی مولوی» در شعر معاصر بی‌نظیر است. این سبک تاثیر بسیار زیادی در شعر معاصر گذاشته‌است. اشعار عزیزی با عرفان اسلامی آمیختگی دارد و تمجید از اهل بیت در بیشتر آثارش موج می‌زند.
عزیزی سرودن شعر را از سالهای جوانی با مجله جوانان آغاز کرد و اشعار او بارها و بارها در محضر رهبر انقلاب قرائت شد.
«کفشهای مکاشفه»، «شرجی آواز»، «خوابنامه و باغ تناسخ»، «ترجمه زخم»، «باران پروانه»، «رودخانه رؤیا»، «ناودان الماس»، «ترانه های ایلیایی»، «ملکوت تکلم»، «سیل گل سرخ»، «روستای فطرت» از آثار این شاعر هستند.

مرتبط با این خبر

  • باستان شناسی چیست ؟

  • « قطار»

  • تاثیر قاچاق کتاب بر چرخه نشر کتاب

  • «خانه بی حفاظ» در چاپ اول

  • زندگی شارل لویی دو مونتسکیو

  • زندگی شارل لویی دو مونتسکیو

  • لالایی ها در کردستان

  • یک میلیون امضاء، تلاش ایرانیان برای نجات میان رودان

  • «علم چون برتن زند باری شود»

  • «گاو» اثری از پائولو کوئیلو