صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

ثبت جهانی پرونده ی نوروز با حضور دوازده کشور ، یکی از بزرگترین و مهم ترین پرونده های زنجیره ای در حوزه ی میراث ناملموس محسوب میشود که به ثبت آثار ناملموس یونسکو رسید

جشن نوروز یکی از کهن ترین جشن های ایرانیان است .این جشن در حقیقت نمادی از سالگرد بیداری طبیعت از خواب زمستانی است که به رستاخیز و حیات منتهی
می شود. چند سال پیش آیین «نوروز» با عضویت هفت کشور و با عنوان یک پرونده‌ی مشترک در فهرست میراث ناملموس یونسکو به ثبت رسید و امسال به دلیل درخواست پنج کشور دیگر که تمایل داشتند تا آیین نوروز را مشترک با کشورهای همسایه خود در سطحی گسترده‌تری به‌عنوان یک آیین جهانی به ثبت جهانی برسانند، این پرونده با حضور 12 کشور دوباره به ثبت رسید . به همین بهانه با دکتر محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور گفتگو کردیم .


***آقای دکتر حسن طالبیان درباره پرونده ی ثبت جهانی نوروز توضیح دهید .

چند سالی است که پیگیر پرونده ای هستیم که مطابق آن هفت ملیت یا کشور به پرونده ی جهانی نوروز پیوستند ، این پرونده مربوط به کشورهای هند ، ترکیه ، آذربایجان ، پاکستان ، ازبکستان ، قرقیزستان و ایران بود . خوشبختانه در سال جاری در آدیس آبابا اجلاسی دیگر برگزار شد و پرونده ای دیگر تشکیل شد که ما حصل دو ، سه سال کار و فعالیت بود و پنج کشور دیگر به این پرونده ملحق شدند . کشورهایی که در سال جاری به این پرونده پیوستند ، عبارتند از قزاقستان ، تاجیکستان ، افغانستان ، ترکمنستان و عراق . ثبت جهانی پرونده ی نوروز با حضور دوازده کشور ، یکی از بزرگترین و مهم ترین پرونده های زنجیره ای در حوزه ی میراث ناملموس محسوب میشود که به ثبت آثار ناملموس یونسکو رسید و بسیار مورد استقبال قرار گرفته به گونه ای که برخی از کشورهای دیگر مثل چین و مغولستان که مراسم نوروز را در کشورشان برگزار میکنند علاقمند بوده و درخواست کردند در آینده به این پرونده ملحق شوند .در ادامه باید بگویم پرونده ی نوروز از چند جهت حائز اهمیت است اول آنکه هر کجا صحبت از نوروز است در حقیقت فرهنگ ایرانی به نوعی خودنمایی میکند و نشانه ی گستردگی این فرهنگ در جهان است .
همان طور که میدانید کشورهای مختلفی مثل آسیا و اقیانوسیه مثل کشورهای عربی ، کشورهای آمریکایی یا اسپانیایی در یونسکو به نوعی با هم اتحاد دارند امادر حوزه ی فرهنگ ایرانی در یونسکو چنین اتحادی تا به حال وجود نداشته است و به همین دلیل این پرونده میتواند این همبستگی و اتحاد را ایجاد کند ، بعد از اجلاس آدیس آبابا ما به نتایج مطلوبی رسیدیم به گونه ای که میتوانیم در حوزه ی گردشگری نوروز فعالیتهای بهتر و پرثمرتری را داشته باشیم . و پژوهشها و فعالیتهای مشترکی را انجام دهیم .
در هر حال همان طور که میدانید پیام نوروز پیام صلح و دوستی بین کشورهاست و نوروز پیام فرهنگی با خود به همراه دارد به دلیل این ریشه ی دیرینه که خواستگاه و سرزمین مادری آن ایران است ، این پرونده برای ما ایرانیان بسیار حائز اهمیت است .
همان طور که میدانید میراث ناملموس ، میراث سیال است و معمولا نسلهایی که به سایر کشورها مهاجرت میکنند این آداب و رسوم رو همراه خود به دیگر کشورها میبرند و ایرانیانی که در سایر کشورها زندگی میکنند هر سال نوروز را و آغاز آفرینش زمین و بهار را جشن میگیرند و این سنت در آن کشورها هم معرفی میشود. از این جهت ثبت پرونده جهانی نوروز اتفاقی بزرگ برای ایرانیان بوده و امیدواریم سنت حسنه ی نوروز که در کشور وجود دارد و ارتباطی که این پرونده میتواند بین ایران و سایر کشورها ایجاد کند هم چنان تداوم داشته باشد .

*** آقای دکتر طالبیان به گردشگری نوروز اشاره کردید ، درباره مراسم جشن ملی نوروز که قرار است در ایام نوروز در داخل و خارج از کشور برگزار شود توضیح دهید .

ببینید بخشی از نوروز و آداب و رسوم آن در درون خانواده هاست که خانواده ها به دید و بازدید میروند و این آیینه ها را برگزار میکننند اما بخش دیگری از مراسم نوروز که جنبه ی عمومی دارد کمی به فراموشی سپرده شده و ما به میمنت ثبت این پرونده ی جهانی از این بخش حمایت میکنیم . در سالهای گذشته مراسم نوروز در 12 استان کشور با عنوان نوروز گاه برگزار شد و در مکانی که در هر استان مشخص شده بود آیینهای نوروزی آن منظقه به نمایش درآمد و معرفی شد امسال قرار است جشن ملی نوروز با عنوان نوروزگاه در 31 استان برگزار شودو مراسم سنتی هر منطقه معرفی شود و نمایشگاههایی هم از صنایع دستی این مناطق برگزار خواهد شد . در سطح جهانی هم مراسم جشن نوروز در کاخ گلستان و با حضور سفرا و نمایندگان 12 کشور عضو این پرونده برگزار خواهد شد که درباره ی جزییات برگزاری این مراسم در مجموعه ی فرهنگی – تاریخی گلستان در روزهای آینده اطلاعات دقیق تری را منتشر خواهیم کرد .
در پایان لازم میدانم که تاکید کنم پرونده جهانی نوروز یکی از بهترین پرونده های مشارکتی در سطح جهانی است که یونسکو آن را به عنوان میراث ناملموس ثبت کرده است.

مرتبط با این خبر

  • باستان شناسی چیست ؟

  • « قطار»

  • تاثیر قاچاق کتاب بر چرخه نشر کتاب

  • «خانه بی حفاظ» در چاپ اول

  • زندگی شارل لویی دو مونتسکیو

  • زندگی شارل لویی دو مونتسکیو

  • لالایی ها در کردستان

  • یک میلیون امضاء، تلاش ایرانیان برای نجات میان رودان

  • «علم چون برتن زند باری شود»

  • «گاو» اثری از پائولو کوئیلو