صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

قشم با دریافت موافقت شبکه جهانی ژئوپارک های یونسکو بهار آینده میزبان رئیسان و متخصصان بین المللی یونسکو در حوزه ژئوپارک ها خواهد بود.

ژئوپارک در لغت به معنی " پارک زمین شناسی" است . ژئوپارک ها ممکن است علاوه بر پدیده‌های زمین شناسی از آثار تاریخی، بوم شناسی و میراث فرهنگی و طبیعی دیگر هم برخوردار باشند.
بدون شک در دوره های قبل از تاریخ آنچه امروز جزیره ی قشم نامیده میشود زیر آبهای خلیج فارس قرار داشته است و بر اثر تحولات زمین شناسی سطح آب فروکش کرده و بخش های بر آمده زیر دریایی ، به صورت جزیره درآمده اند .
مجسمه های طبیعی و نقش برجسته های پراکنده در سرتاسر جزیره ی قشم که بر اثر عوامل فرسایشی مثل باد و باران طی قرنها دراعماق دره ها بر دیواره کوههای قشم پدید آمده اند بخش بزرگی از جاذبه های طبیعت گردی جزیره ی قشم هستند .
جزیره قشم بعنوان قدیمی ترین ژئوپارک منطقه، هم راستا با برنامه بین المللی علوم زمین و ژئوپارک های یونسکو ، سعی در ترویج و توسعه مفهوم ژئوپارک به عنوان یک الگوی موفق مدیریتی در زمینه بهره برداری و حفاظت همزمان از مواهب طبیعی پیرامون و انتقال آن ها به نسل های آینده خواهد داشت. درجهان حاضر از توسعه ژئوپارک ها به عنوان استراتژی جدید برای حفاظت از میراثهای طبیعی و زمین شناختی یاد می شودو آن را ابتکاری نو برای توسعه ژئوتوریسم می دانند توسعه ژئوپارک ها و ژئوتوریسم میتواند فعالیت های اقتصادی و شغلی جدید و منابع درامدی اضافی را برای جمعیت این مناطق به ویژه برای روستائیان به همراه داشته باشد.
قشم با دریافت موافقت شبکه جهانی ژئوپارک های یونسکو بهار آینده میزبان رئیسان و متخصصان بین المللی یونسکو در حوزه ژئوپارک ها خواهد بود. در این همایش ، مسئولان ژئوپارک قشم به عنوان پرچم دار ژئوپارک های خاور میانه، مفهوم و ارزش های این پدیده زمین شناسی را با هدف ترویج و توسعه برنامه ژئوپارک در منطقه، مفهوم و ارزش های پدیده های زمین شناسی برای نمایندگان کشورهای آسیای میانه، غرب آسیا و شمال آفریقا تشریح خواهند کرد.
حمید رضا محسن پور مدیر ژئوپارک قشم درباره ی نقش راهبردی این ژئوپارک در منطقه ی خاور میانه و غرب آسیا گفت : ژئوپارک قشم اولین ژئوپارکی است که در خاورمیانه به عضویت شبکه ی جهانی ژئوپارکهای یونسکو در آمد . این منطقه از منظر زمین شناختی پدیده هایی را داراست که میتواند مقصدی مناسب برای کسانی باشد که قصد دارند مسئولانه با رویکرد ژئوتوریسم یا اکوتوریسم به مقصد خلیج فارس سفر کنند .
محسن پور در ادامه با اشاره به جایگاه ژئوپارک قشم گفت : عمده ی ژئوپارکها در شرقی ترین بخش کره زمین، جنوب شرقی آسیا و از طرفی هم در بخش هایی از اروپا واقع شدند و ژئوپارک قشم به دلیل موقعیتی که در خلیج فارس دارد میتواند نقش یک پل یا راهبر را در این زمینه برای توسعه و ترویج مفهوم ژئوپارک ایفا کند .
مدیر ژئوپارک قشم در ادامه گفت : پیگیریهایی که از دو سال گذشته درمورد بازگشت مجدد ژئوپارک به عضویت شبکه ی جهانی ژئوپارکها انجام شده خوشبختانه نتیجه بخش بوده و قرار است آوریل امسال معادل اردیبهشت سال 96 در نشست اعضاء یونسکو نتیجه اعلام شود .
محسن پور درباره ی تعطیلات نوروز و افزایش حجم سفرهای نوروزی به این منطقه گفت : در ایام نوروز با توجه به اینکه تعداد و حجم مسافران نوروزی از حد استاندارد فراتر میرود و به منظور جلوگیری از لطمه هایی که ممکن است به دلیل حجم بالای بازدیدها به این سایت وارد شود ، بازدیدکنندگان در قالب گروههایی همراه با راهنما و به صورت کنترل شده از مناطق مختلف ژئوپارک قشم بازدید خواهد کرد

مرتبط با این خبر

  • مولانا جلال الدین، خورشید عرفان ایران (قسمت هفتم)

  • علی علیه السلام مرد عدالت

  • «پرتره»

  • "آئینه بلاغت" و" قدر عشق" در رادیو فرهنگ

  • ویژه برنامه قدر عشق ؛ چقدر علی و قدر علی را میشناسیم؟

  • آینه بلاغت ؛ بلاغت کلام امیر مومنان علی (ع)

  • ویژه برنامه شب های قدر از رادیو فرهنگ

  • چگونگی قرار دادهای اجاره های مسکونی و تجاری

  • تحلیل و بررسی هزینه‌های صرف شده در جشنواره تئاتر فجر

  • وقتی مهتاب گم شد