صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

از میان معصومین علیهم السلام ، زندگی پربرکت فاطمه دختر پیامبر گرامی اسلام برای زنان مسلمان همچون خورشیدی نور افشانی میکند .خورشیدی که چون او بودن هدف زندگی یک زن مسلمان است.

خاندان وحی ونبوت به عنوان اولیاء الهی دارای بهترین سبک زندگی الهی بودند و از میان معصومین علیهم السلام ، زندگی پربرکت فاطمه دختر پیامبر گرامی اسلام برای زنان مسلمان همچون خورشیدی نور افشانی میکند .
فاطمه ی زهرا (س) در رفتار با والدین و احترام محبت آمیز به پدر بزرگوارشان بسیار توجه داشتند . ایشان هشت سال در مکه پابه پای پدر در اعتلاء وپیشرفت اسلام کوشیدند . در دره و شعب ابوطالب ، سه سال در کنار پیامبر سختی های شعب را تحمل کردند و زمانیکه مشرکان ، پیامبر (ص) را آزار و اذیت میکردند ، پدر را دلداری و زخمهایشان را مداوا میکردند . اینگونه بود که نبی مکرم اسلام (ص) فاطمه را "ام ابیها " به معنای مادر پدرش نامیدند .
آن بانوی بزرگوار همیشه و در همه حال رفتار ی آمیخته با ادب و تواضع و مهربانی نسبت به پدر داشتند ،اما این صمیمیت مانع از تواضع و احترام ویژه ی آن بانو نسبت به پیامبر اسلام نشد .
از جمله نکات مهم در زندگی فاطمه ی زهرا (س) ازدواج ایشان با حضرت علی (ع) بود . زهرای مرضیه با وجود خواستگاران بسیاری که در میان صحابه داشتند علی (ع) را که جوانی سرشار از ایمان و تعهد بود انتخاب کردند و برای آن بانو مساله ، زندگی با مهر و عطوفت و آرامش و تربیت و تقوا و ایمان بود . فاطمه (س) اولویت زندگی خود را در حفظ دین و سلامت فکر و روح میدانستند .
همسرداری حضرت زهرا(س) بهترین الگو برای زنان مسلمان است . ایشان با آنهمه فضیلت ، فضیلت همسری نیکو برای امیر مومنان علی (ع) را ارج می نهادند
سیره ی فاطمه ی زهرا (س) با فرزندان خود نیز سرمشق مناسبی برای تربیت صحیح فرزندان است . ایشان به فرزندان احترام میگذاشتند و انها را با احترام خطاب میکردند . حضرت زهرا (س) فرزندان خود را همیشه برای یادگیری و تعلیم و تزکیه آماده میکردند و در عین حال به شادی و خوشحالی فرزندان خود در خانه بسیار اهمیت میدادند.
از دیگر نکات بارز در سبک زندگی شخصی بانوی بزرگ اسلام ، میتوان به ساده زیستی و پرهیز از تجمل اشاره کرد مهریه کم، جهیزیه مختصر، اکتفا به غذای اندک و معاش کم، استفاده از حداقل امکانات برای زندگی و... از خصوصیات آشکار سیده ی زنان عالم است.
چون فاطمه (س) بودن، چون زهرای مرضیه شدن و چون ایشان در راه رضای الهی ره سپردن ، هدف و آمال نهایی زنان امروز مسلمان و شیعیان بوده و خواهد بود.

مرتبط با این خبر

  • ویژه برنامه شب های قدر از رادیو فرهنگ

  • چگونگی قرار دادهای اجاره های مسکونی و تجاری

  • تحلیل و بررسی هزینه‌های صرف شده در جشنواره تئاتر فجر

  • وقتی مهتاب گم شد

  • *نقالی در دوره‌ی قاجار در ایران*

  • شب قدر به بلندای آسمان

  • ماه شب های کوفه؛ ویژه ایام شهادت امام علی (ع)

  • آثار مکتوب فرهاد ارژنگی نوازنده تار به روایت خنیاگران

  • نحوه کنترل والدین بر استفاده کودکان از تلفن های هوشمند

  • نت هفتم: بررسی موسیقی فیلم «تنگه ابوقریب»