صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

علی شیزری گفت :. دوستان ما در میبد مشغول بافت یک زیلو برای یونسکو هستند که قرار است همراه با این زیلو یک شناسنامه از ویژگیهای این بافته به 3 زبان انگلیسی ، فرانسوی و عربی تهیه و به یونسکو ارسال شود .

شهرستان میبد یکی از شهرستانهای استان یزد در مرکز ایران است . این شهر تاریخی مرکز زیلوبافی و سفال دست‌ساز ایرانی و پایگاه عمده تولید کاشی و سرامیک ایران میباشد .
در هفته ای که گذشت همایش ملی زیلوی میبد برگزار شد . علی شیزری مدیرکل دفتر توسعه و ترویج صنایع دستی معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در این همایش گفت : اقدامات لازم برای ثبت عنوان شهر جهانی زیلو در حال انجام است.به همین بهانه با علی شیزری گفتگو کردیم .

**آقای شیزری چه اقدامهایی برای ثبت شهر میبد به عنوان شهر جهانی زیلو صورت گرفته ؟

شهر میبد به عنوان شهر ملی زیلو به تصویب کارگروه صنایع دستی و هنر های سنتی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری رسید . در راستای برند سازی و حضور ما در دیپلماسی صنایع دستی جهانی و ثبت شهرهای جهانی در تلاش هستیم تا پرونده ی میبد را به عنوان شهر جهانی زیلو برای ثبت به شورای جهانی پیشنها ددهیم . همان طور که میدانید شهر میبد ، شهری با پیشینه ی بسیار غنی در کشور ماست و صنایع دستی آن هم تنها معطوف به زیلو نیست بلکه سفال میبد هم از شهرت بسیار بالایی در دنیا برخوردار است و یک برند تجاری بسیار عالی در دنیا ست . کاربافی میبد هم که از منسوجات بسیار قدیمی یزد است مجدد احیاء شده این رشته در میبد در حال فراموشی بود که با تلاش همکاران ما در اداره ی کل میراث فرهنگی یزد احیاء شد و در حال حاضر حدود 300 بافنده کار بافی داریم .
اتفاق خوبی که افتاد احیاء دوباره ی زیلو بود ، زیرا زیلو بافان قدیم پیر شده بودند و جوانها هم رغبتی به بافت زیلو نداشتند ، دستگاههای زیلو بافی از کار افتاده بود که با تلاشی که صورت گرفت و آموزش هایی که داده شد 320 دستگاه زیلوبافی احیاء و مشغول به کار شد و ما قصد داریم زیلو بافی را در جهان احیاء کنیم .

*** با توجه به توضیحاتی که دادید زیلو بافی چه تاثیری در اشتغال و کارآفرینی داشته ؟

ما در صنایع دستی آموزشی به نام استاد شاگردی داریم که به آن آموزش سینه به سینه هم میگویند بسیاری ازجوانان و میانسالانی که هم اکنون مشغول اینکار هستند این هنر را در گذشته از پدران خود آموخته بودند اما چون زیلو بافی بسیار کار دشواری است ، رغبتی به انجام این کار نداشتند که با احیاء این هنر ، جوانها بیشتر ترغیب شدند .
مقام معظم رهبری در سالهای گذشته دستور دادند فرشهای حسینیه ی امام خمینی (ره) را جمع و زیلو جایگزین این فرشها شود ، این اقدام از سوی ایشان بسیار در احیاء دوباره ی زیلو و زیلوبافی بسیار موثر بود . ما تلاش میکنیم با مطرح کردن خواص ویژه و منحصر به فرد زیلو دوباره وارد بازارهای هدف شویم و در فروش و صادرات جایگاه مناسبی را به دست آوریم .

*******آقای شیزری شما به خواص منحصر به فرد زیلو اشاره کردید چه اقدامهایی صورت گرفته تا زیلو و زیلوبافی در بازرهای جهانی معرفی شوند ؟

ببینید نشان جغرافیایی زیلو ثبت شده و پرونده ی نشان جهانی آن هم آماده شده است ، میدانید که زیلو در حال حاضر به عنوان فرش سلامت در حال برند سازی است ، زیلو تنها بافته ای است که کاملا گیاهی است و در بافت آن از الیاف حیوانی استفاده نمیشود و تنها الیاف پنبه ای برای بافت آن استفاده میشود ، رنگهای آن طبیعی است و چون پرز ندارد مشکلات و بیماریهای تنفسی ایجاد نمیکند و بهترین زیر انداز برای اتاق کودک است . الکتریسیته ی ساکن این بافته تقریبا صفر است به همین علت در روزگار قدیم از زیلو در انبار مهمات استفاده می کردند . ما تلاش میکنیم این ویژگیهای منحصر به فرد را برند سازی کنیم . زیلودر گذشته در اماکن مذهبی بسیار مورد استفاده قرار میگرفت ؛ یکی از قدیمی ترین زیلوها متعلق به سال 808 هجری قمری است که در مسجد جامع میبد استفده میشده و متعلق به دوره ی ایلخانی است و هم اکنون در موزه ی زیلوی میبد به نمایش گذاشته شده و اثری بسیار زیبا و ارزشمند است .
همه ی این موارد که اشاره کردم دست به دست هم داده و این بافته ی انحصاری را در دنیا بی نظیر کرده است . دوستان ما در میبد مشغول بافت یک زیلو برای یونسکو هستند که قرار است همراه با این زیلو یک شناسنامه از ویژگیهای این بافته به 3 زبان انگلیسی ، فرانسوی و عربی تهیه و به یونسکو ارسال شود .

***آقای شیزری در حاضر زیلو به چه کشورهایی صادر میشود ؟

باید بگویم زیلو بافته ای کویری است و در مناطق کویری بافته میشود و به دلیل آنکه گرما را جذب نمیکند برای مناطق گرمسیر مناسب است به همین علت کشورهای عربی به صورت خاص خواهان این محصول ارزشمند هستند و آن را خریداری میکنند و البته بازار هایی هم در کشورهای اروپایی داریم و تلاش میکنیم تا صادرات خود را به سایر کشورها افزایش دهیم .

مرتبط با این خبر

  • ویژه برنامه شب های قدر از رادیو فرهنگ

  • چگونگی قرار دادهای اجاره های مسکونی و تجاری

  • تحلیل و بررسی هزینه‌های صرف شده در جشنواره تئاتر فجر

  • وقتی مهتاب گم شد

  • *نقالی در دوره‌ی قاجار در ایران*

  • شب قدر به بلندای آسمان

  • ماه شب های کوفه؛ ویژه ایام شهادت امام علی (ع)

  • آثار مکتوب فرهاد ارژنگی نوازنده تار به روایت خنیاگران

  • نحوه کنترل والدین بر استفاده کودکان از تلفن های هوشمند

  • نت هفتم: بررسی موسیقی فیلم «تنگه ابوقریب»