صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

محمد صادق رحمانیان مدیر شبکه رادیویی فرهنگ گفت:: وکیلیان از 20سالگی وارد رادیو شد و کتابهای وی نشان میدهد که او چه نقش موثری در معرفی فرهنگ مردم داشته است ،

آیین بزرگداشت سید احمد وکیلیان نویسنده و پژوهشگر فرهنگ مردم در آستانه ی تولد 70 سالگی این استاد در خانه ی کتاب برگزار شد .
سید احمد وکیلیان سال 1326 در شهر شیراز متولد شد . او تحصیلات خود را تا کارشناسی ارشد فرهنگ و زبان باستانی ادامه داد و به سبب علاقه ی خود به فرهنگ عامه ، مسیر نوشتاری خود را براین محور متمرکز کرد . از آثار او میتوان به چهار جلدی قصه های ایرانی و جلد دوم تمثیل و مثل ، کتاب رمضان در فرهنگ مردم ، مثل ها و افسانه های ایرانی ، محرم و فرهنگ مردم اشاره کرد .
در این مراسم که به منظور پاسداشت از تلاشهای ارزنده ی سید احمد وکیلیان در حوزه ی مردم شناسی برگزار شده پیشکسوتان و استادان فرهنگ و ادب کشور دربارهی خدمات و ویژکیهای استاد وکیلیان سخنرانی کردند .
در این نشست پیشکسوتان و استادان فرهنگ و ادب کشور ، درباره خدمات و ویژگیهای استاد سید احمد وکیلیان سخنرانی کردند .
در آیین بزرگداشت سید احمد وکیلیان چهره هایی چون علی بلوکباشی ، پرفسور مارزلف شرق شناس آلمانی ، محمد صادق رحمانیان مدیر شبکه رادیویی فرهنگ ، دکتر جعفری قنواتی و مجید غلامی جلیسه مدیر عامل خانه ی کتاب حضور داشتند .
مجید غلامی جلیسه ، ضمن تبریک تولد 70 سالگی احمد وکیلیان اظهار داشت : باعث افتخار ماست که در نخستین روزهای 70 سالگی احمد وکیلیان که فعالیتهای گسترده ای در حوزه ی مردم شناسی داشته است قدردان بخشی از تلاش های وی باشیم .
علی بلوکباشی دیگر سخنران این آیین و پژوهشگر حوزه ی مردم شناسی با اشاره به سالهای دوستی با سید احمد وکیلیان گفت :صحبت کردن درباره یک دوست فرصت زیادی میخواهد چرا که این مرد وارستگی کامل دارد و صاحب و صاحب اخلاق حسنه است که برای یک انسان فضیلت محسوب میشود . ادیبان گذشته این خصلت را داشتند که به فرهنگ و معرفت مردم توجه نمیکردند ،طبقه ای خاص برایشان مهم بود ، عوام را بی فرهنگ میدانستند و این تفکر باعث شد که فرهنگ مردم ثبت تاریخی نشود و امروز این فرهنگ به دست فراموشی سپرده شده است .
پرفسور مارزلف شرق شناس آلمانی نیز با اشاره به 30سال دوستی و همکاری با سید احمد وکیلیان گفت : نمی خواهم از خودم و وکیلیان تعریف کنم و بگویم که چه کارهایی انجام داده ایم و اگر حرفی میزنم به این دلیل است که میخواهم بگویم که از دوستی و همکاری با وکیلیان بسیار خوشحالم و احساس افتخار میکنم .
وی افزود به خاطر دارم که یکی از دوستان کتاب " تمثیل و مثل " را برای من به آلمان آورده بود و به این طریق من با احمد وکیلیان آشنا شدم ، وقتی که حدود 28 سال پیش برای دهه ی فجر به ایران آمدم ، این جرات به من دست داد تا به منزل وی بروم . حالا حدود 28 سال است که هر وقت به ایران سفر میکنم اولین شب و آخرین شب اقامتم را در منزل احمد وکیلیان میگذرانم و از این دوستی بسیار خوشحال هستم .
این ایران شناس آلمانی در توضیح ویژکیهای وکیلیان عنوان کرد : 28 سال از دوستی ما گذشت و فکر میکنم رفته رفته در حال پیر شدن هستیم ، وکیلیان شاگرد مخصوص انجوی شیرازی بوده و با دیگر شاگردان او تفاوت هایی دارد ، چرا که او راه استاد را ادامه داده و در این راه تحول ایجاد کرده است.
محمد صادق رحمانیان مدیر شبکه رادیویی فرهنگ که در این آیین حضور داشت گفت : به نظرم ما هم چنان در جهان اسطوره ها و افسانه ها زندگی میکنیم؛ در روزگاری اسطوره های قدیم مردم را به سمت آرامش دعوت میکردند و راهنمای گم شدگان بودند .
اسطوره ها نشانه هایی بودند که انسان را با نا شناخته ها به آشتی دعوت میکردند . فرهنگ مردم در جهان سنتی رشد و نضج پیدا میکند و اگر امروزه ، جلوه های فرهنگ مردم کمرنگ شده است به دلیل آن است که ما در جهان مدرن زندگی میکنیم . با این وصف ، همچنان در جهان مدرن برای دست یافتن به تسکین و آرامش به " فرهنگ مردم و سنت " نیازمند است .
وی اظهار کردد : به اعتقاد من افسانه ها و اسطوره ها راههای تاریک را روشن میکردند اما با ظهور در دنیای مدرن این معنا کمرنگ شد و انسان هر چه در دنیای خردگرایی پیش رفت ،نگران تر شد و به سمت فرهنگ مردم برگشت.
وی ادامه داد : وکیلیان از 20سالگی وارد رادیو شد و کتابهای وی نشان میدهد که او چه نقش موثری در معرفی فرهنگ مردم داشته است ، به نظرم افرادی مانند او تلاش میکنند که آیین مردم را گسترش دهند .
بذری که استاد احمد انجوی شیرازی در سال 1341 در برنامه " فرهنگ و مردم " کاشت ، امروزه درخت پر باری است که شاخه هایش هم در " رادیو " وهم در مرکز فرهنگ مردم سازمان صدا و سیما سایه گسترده است .
در رادیو ایران ، برنامه ی " فرهنگ مردم و در رادیو فرهنگ ، برنامه های " چهارسوق " و "هفت کوچه " تا امروز پخش میشود و از استقبال خوبی برخوردار است .
احمد وکیلیان آخرین سخنران این آیین با تشکر از حاضران گفت : امروز یاد شیراز افتادم ، زمانیکه در دوران کودکی به همراه مادربزرگم در حیاط میخوابیدیم ، به آسمان زل میزدم ، مادربزرگم تا زمانی که خوابم ببرد ، برایم قصه تعریف میکرد و به این شکل بود که من به قصه علاقمند شدم . وی افزود : 20 ساله بودم که به خدمت سربازی رفتم به یاد دارم که همه ی گردان ها در شیراز ماندند و تنها گردان ما عازم تهران شد و به پایتخت آمدم . وی ادامه داد : در ابتدا در فروشگاهی مشغول کار شدم و به پژوهش در حوزه ی قصه پرداختم ، کاری که آرزوی دوران کودکیم بود و تا به امروز آن را ادامه می دهم .

مرتبط با این خبر

  • برگزاری مراسم عزاداری دهه پایانی صفر در ساختمان شهدای رادیو

  • گفتگوی اختصاصی سایت رادیو فرهنگ با فرامرز اکبری فرماندار قصر شیرین

  • گفتگوی نام آوران ایران زمین با دکتر سپیده حبیب

  • گفتگوی سایت رادیو فرهنگ با مهندس جادریان بخشدار شهرستان «اَزْگَله»

  • رنگ ها ؛ دوگانه های متقابل تعزیه

  • « صندوقچه ی طلایی»

  • جلوه حسن ؛ ویژه برنامه شهادت امام حسن مجتبی(ع)

  • از آغاز تا همیشه ویژه برنامه رحلت حضرت محمد مصطفی (ص)

  • سه برنامه از رادیو فرهنگ برگزیده جشنواره کتاب و رسانه شدند

  • آشنایی با نمایشگاه کتاب کانادا از «سفر به سرزمین واژه ها»