صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

گشایش نوزدهمین جشنواره ی بین المللی قصه گویی با حضور 72 قصه‌گوی خارجی از 38 کشور در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

تهیه و تنظیم : مینا خاندانیها


قصه ها و داستان های تاریخی، بیان کننده تاریخ و فرهنگ هر ملت و کشور است،قصه ها را حوادث به وجود می آورند و در واقع رکن اساسی و بنیادی آن را تشکیل می دهند، بی آنکه در گسترش بازسازی آدمهای آن نقشی داشته باشند، به عبارت دیگر شخصیتها و قهرمانان در قصه کمتر دگوگونی می یابند و بیشتر دستخوش حوادث و ماجراهای گوناگون واقع می شوند. شخصیتهای در قصه ها، مظهر آرمانها، خوشیها و ناخوشیهای مردمی هستند که قصه نویس خود به عنوان سخنگوی آن مردم، در خلال رفتار و گفتار آنها، با زبانی ساده و جذاب و سرگرم کننده به شرح آن احساسات و عواطف می پردازد و خصال نیک و فضایل اخلاقی ایشان را بیان می کند.
امروز نوزدهمین جشنواره ی بین المللی قصه گویی با حضور 72 قصه‌گوی خارجی از 38 کشور در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گشایش یافت.به همین بهانه با آقای رضا قنبر زاده معاون فرهنگی کانون پرورش فکر کودکان و نوجوانان کشور و دبیر نوزدهمین جشنواره ی بین المللی قصه گویی درباره ی قصه گویی و جزییات این جشنواره گفتگو کردیم .

** آقای قنبر زاده از قصه و قصه گویی و اهمیت توجه به قصه گویی توضیح دهید .

درباره ی قصه گویی باید بگویم که وقتی قصه گو قصه میگوید میتواند جای یک فیلم یا تئاتر جذاب را برای مخاطبان خود پر کند . چون یک قصه گو مانند یک کارگردان ، یک تهیه کننده یا حتی یک بازیگر رفتار میکند و تاثیر یک فیلم یا تئاتر را بر مخاطب میگذارد .امروز درمراسم افتتاحیه ی نوزدهمین جشنواره بین المللی قصه گویی 400 دانش آموز پای حرف قصه گو نشسته بودند وحاضر نبودندقبل از تمام شدن قصه سالن را ترک کنند .و این به خاطر تاثیر قصه و قصه گویی است .

** آقای قنبر زاده قصه یا داستان کوتاه از حیث تولید کمی در ایران چه وضعیتی دارد ؟

آیا روزگار قصه ی کوتاه با توجه به وضعیت زندگی مدرن امروز و گسترش فضاهای مجازی بهتر از دیروز شده یا خیر ؟
من در این باره هشدار میدهم به اعتقاد بنده ما باید مراقب باشیم تا ثیر فرهنگی قصه جای خود را به فضای مجازی ندهد .اگر پورتال کودک24 کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را مراجعه کنید میبینید که قصه های دوره های قبل جشنواره قصه گویی و همچنین قصه های این دوره یعنی نوزدهمین جشنواره قصه گویی در حال پخش از این پرتال است . ما حس کردیم که کودکان و نوجوانان از قصه و قصه گویی فاصله گرفتند و فضای مجازی تبدیل به یک عادت زندگی روزمره ی کودکان و نوجوانان شده . باید دقت کنیم . قصه های ما کم کم در حال فراموش شدن است و باید تلاش کنیم قصه ی کهن را با برگزاری جشنواره های قصه گویی احیاء کنیم و فرهنگ قصه گویی را ترویج دهیم که این یکی از اهداف نوزدهمین جشنواره بین المللی قصه گویی است .

** برای احیای قصه ها و ترویج فرهنگ قصه گویی چه کرده اید؟

در حال حاضر پرتال کودک 24 تقریبا 2 تا 3 ماه است که توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تحت وب قرار گرفته و مراحل آزمایشی خود را سپری میکند . همان طور که گفتم از زمان آغاز فعالیت این پرتال قصه های دوره های قبل جشنواره قصه گویی و قصه های این دوره روی این پرتال در حال پخش است . در نوزدهمین جشنواره ی قصه بین المللی قصه گویی که امروز 27 بهمن ماه افتتاح شد برای اولین بار نوجوانان 14 تا 17 سال در رقابت قصه گویی در این جشنواره شرکت کردند این حضور به قدری گسترده بود که خود ما باور نمیکردیم که حدود 1736 نوجوان در رقابتهای قصه گویی شرکت کرده اند و این خود به نوعی ترویج فرهنگ قصه و قصه گویی است .

**آقای قنبرزاده نوزدهمین جشنواره بین المللی قصه گویی شامل چه بخش هایی است و با دوره های گذشته چه تفاوتهایی دارد ؟
باید بگویم در دوره های گذشته جشنواره قصه گویی تنها در دو سطح ملی و بین المللی برگزار میشد و رقابت خیلی جدی وجود نداشت . وقتی در جشنواره رقابت جدی نباشد انگار مسابقه ی دوستانه ای در حال برگزاری است که تماشای آن خیلی برای مخاطبان جذابیت ندارد این رقابت است که باعث جذابیت میشود . اما امسال 72 کشورنظیر کلمبیا ، آرژانتین ، هند ، آلمان ، کاستاریکا ، استذرالیا و ایران و دیگر کشورها در این جشنواره شرکت کردند که قصه های 11 کشور به مرحله ی نهایی راه پیدا کرد ند .
در این دوره از جشنواره بین المللی قصه گویی طی یک فراخوان از پدربزرگها و مادربزرگها و پدرها و مادرها برای شرکت در جشنواره دعوت به عمل آمد و در واقع 446 پدربزرگ و مادربزرگ در این جشنواره شرکت کردند که امروز 10 نفر از آنها به مرحله پایانی راه پیدا کردند . وجه تمایز دیگر این دوره با دوره ها ی پیشین حضور نوجوانان به عنوان قصه گو در جشنواره بود که برای اولین بار این اتفاق صورت گرفت . همچنین در این دوره بخش علمی ، پژوهشی به جشنواره اضافه شد و برای اولین بار مقاله ها و پزوهشهایی به مرحله ی نهایی راه پیدا کردند که حدود 161 چکیده مقاله برای ما ارسال شد و از میان آنها 82 مقاله به مرحله ی کشوری راه پیدا کردند که از این تعداد 3 مقاله را انتخاب خواهیم کرد . بخش داستان رضوی با عنوان قصه گوی رضوی از بخشهای جدید نوزدهمین دوره ی جشنواره بود که حدود 179 قصه گوی رضوی در این بخش شرکت کردند و8نفر به مرحله پایانی راه پیداکردند.و در بخش داستان رضوی 253 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که از بین این تعدا 4 اثر برگزیده خواهند شد .این موارد که عرض کردم وجوه تمایز نوزدهمین جشنواره بین المللی قصه گویی با دوره های قبل بود .

مرتبط با این خبر

  • برگزاری مراسم عزاداری دهه پایانی صفر در ساختمان شهدای رادیو

  • گفتگوی اختصاصی سایت رادیو فرهنگ با فرامرز اکبری فرماندار قصر شیرین

  • گفتگوی نام آوران ایران زمین با دکتر سپیده حبیب

  • گفتگوی سایت رادیو فرهنگ با مهندس جادریان بخشدار شهرستان «اَزْگَله»

  • رنگ ها ؛ دوگانه های متقابل تعزیه

  • « صندوقچه ی طلایی»

  • جلوه حسن ؛ ویژه برنامه شهادت امام حسن مجتبی(ع)

  • از آغاز تا همیشه ویژه برنامه رحلت حضرت محمد مصطفی (ص)

  • سه برنامه از رادیو فرهنگ برگزیده جشنواره کتاب و رسانه شدند

  • آشنایی با نمایشگاه کتاب کانادا از «سفر به سرزمین واژه ها»