صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

گفتگو با خانم دکتر پویا محمودیان مدیرکل دفتر صادرات معاونت صنایع دستی کشور ، درباره هویت ایرانی به بهانه ی برگزاری بیست وهفتمین نمایشگاه ملی صنایع دستی

تهیه و تنظیم گزارش : پ-پرپنچی

تمدن چند هزار ساله ایران، میراث ماندگار بسیاری برای ما، مردم امروز این کشور کهن به یادگار گذاشته که مجموعه این میراث، هویت تاریخی و ملی ما را تشکیل
می دهد. این میراث، جلوه های متنوعی دارد که هر یک از آنها به نحوی، گذشته درخشان و تمدن باستانی این مرز و بوم را بازگو می کند.یکی از این مظاهر که در شاخه های متنوعی خود نمایی می کند و بازگو کننده ی هویت و ذوق و هنر ایرانیان است،صنایع دستی است.
به بهانه ی برگزاری بیست و هفتمین نمایشگاه ملی صنایع دستی با خانم دکتر پویا محمودیان مدیرکل دفتر صادرات معاونت صنایع دستی کشور گفتگو کردیم .
**خانم دکتر محمودیان هویت فرهنگی ما تا چه حد در صنایع دستی ایران متبلور شده و آیا صنایع دستی بخشی از هویت ملی ما محسوب میشود ؟
آنچه که بسیار مشخص است و جلوه های بسیار ویژه ی هویت فرهنگی میباشد و شما میتوانید در صنایع دستی کشور به خوبی آن را ببینید بحث رنگها ، طرح ها ، نقوش و عناصری است که از سالیان دور صنایع دستی بر اساس آن ساخته میشود و هر منطقه در ایران زمین با شاخصه های خود و رنگ و لعاب خاص آن منطقه صنایع دستی را تولید میکند که برگرفته از فرهنگ بومی و منطقه ای آن بخش از کشور است .
به عنوان مثال اگر سفال مازندران ، همدان و یزد را با هم مقایسه کنید میبینید که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند و از عناصر فرهنگی متعلق به آن منطقه تاثیر گرفته و تولید میشوند .

** خانم دکتر در روزگاران قدیم صنایع دستی بخشی از صنعت شهری محسوب میشده و هر شهر به عنوان یک مرکز دارای یک صنایع دستی بوده که به عنوان تولیدات آن شهر در زندگی روزمره مورد استفاده مردم قرار میگرفته ،اما امروز این صنایع دستی تبدیل به بخش تزیینی گرانبهایی در خانه های ایرانیان شده ، شاید این مسئله به این دلیل اتفاق افتاده که با پیشرفت صنعت ، صنایع دستی نتوانستند در تولید انبوه با بخش صنعتی رقابت کنند . نظر شما چیست ؟ چه باید کرد ؟ آیا بدون استفاده ی عام از صنایع دستی میتوانیم در رقابت با هنرهای خاص از توسعه ی صنایع دستی سخن بگوییم ؟

الان طی چند سال گذشته این بحث تغییر کرده و شما بسیاری از صنایع دستی را میبینید که دیگر جنبه ی تزیینی ندارد و جنبه ی کاربردی پیدا کرده اند . بسیاری از منسوجات سنتی ما در قالب شال و لباس و مانتو با بافتهای سنتی در جامعه مورد استفاده ی مردم قرار گرفته و مخاطبان خاص خود را به ویژه در میان قشر جوان دارد . این مساله در مورد ظروف مختلفی نظیرشیشه ها ی سنتی و ظروف سفالی و سرامیک هم دیده میشود و مردم از این ظروف در خانه های خود استفاده میکنند . اکنون در کلان شهری مثل تهران مخصوصا در مرکز شهر به عنوان یک قطب دانشگاهی، رستورانهایی وجود دارد که وقتی وارد آنها میشوید با فضایی مواجه میشوید که با ایجاد خلاقیت در صنایع دستی فضایی نو و خاص را پدید آوردند و این فضا برای مردم و قشر جوان جامعه جذابیت دارد حتی امروزه مردم در منازل خود از گلیم و گبه و نمد خیلی بیشتر از گذشته استفاده میکنند . به همین دلیل طی سالهایی که پشت سر گذاشتیم علاوه بر جنبه ی تزیینی صنایع دستی ، جنبه ی کاربردی آن بیشتر مطرح شده و اتفاقا به دلیل نقش و نگار و زیبایی هایی که صنایع دستی دارند در بین اقشار مختلف جامعه جایگاه ویژه ای پیدا کرده .
اما در رابطه با تولید انبوه باید بگویم که ما در حال حاضر کارگاههای بزرگی برای تولید صنایع دستی داریم که قابلیت سفارش پذیری دارد و به دلیل حجم بالای صادرات صنایع دستی ما به این کارگاهها رجوع میکنیم و این کارگاهها قابلیت تولید صنایع دستی در حجم انبوه را دارند و اداره کل حمایت از تولید صنایع دستی از این کارگاهها حمایت میکند .
دسته ی دیگری از صنایع دستی هم هستند که به دلیل جنبه ی هنری که دارند بسیار خاص و نفیس هستند و این آثار در مکانهایی مثل گالری ها ، موزه ها و نمایشگاهها مورد استفاده قرار میگیرند و جایگاه خاص خود را دارند . در هر حال باید بگویم صنایع دستی در جنبه های مختلف جایگاه خاص خود را پیدا کرده است .

** خانم دکتر محمودیان درباره نمایشگاه صنایع دستی عیدانه بگویید . این نمایشگاه با چه اهدافی برگزار میشود ؟

اصولا نمایشگاهها ی صنایع دستی قویترین ابزار تبلیغاتی صنایع دستی کشور محسوب میشود چون محلی است برای عرضه ی این هنر . امسال بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی صنایع دستی در خرداد ماه در مصلی امام خمینی در تهران برگزار شد اما به دلیل استقبال زیاد مردم ، رضایتمندی صنعتگرانی که از 31 استان کشور در این نمایشگاه شرکت کرده بودند و به دلیل نزدیکی با سال جدید تصمیم گرفتیم بیست و هفتمین نمایشگاه ملی صنایع دستی را از 28 بهمن تا یکم اسفند ماه سال جاری در سالن 10 و 11 نمایشگاه بین المللی تهران به مدت چهار روز برگزارکنیم . این نمایشگاه که به صورت ملی برگزار میشود فرصتی مغتنم برای مردم عزیز ما خواهد بود تا با بازدید و خرید صنایع دستی حال و هوایی نو و تازه را مهمان خانه های خود کنند و به استقبال بهار بروند . همچنین ما نامه نگاری های گسترده ای را با تمام نهادها و سازمانها ی مختلف انجام دادیم و دعوت کردیم تا به این نمایشگاه بیایند و برای سازمانهای خود هدایایی را تهیه کنند .من از تمام مردم عزیز و جوانان و هنرمندان و پژوهشگرا و علاقمندان به هنر ایران دعوت میکنم تا برای حمایت از این هنر ملی 28 بهمن تا یکم اسفند ماه از این نمایشگاه بازدید کنند .

مرتبط با این خبر

  • باستان شناسی چیست ؟

  • « قطار»

  • تاثیر قاچاق کتاب بر چرخه نشر کتاب

  • «خانه بی حفاظ» در چاپ اول

  • زندگی شارل لویی دو مونتسکیو

  • زندگی شارل لویی دو مونتسکیو

  • لالایی ها در کردستان

  • یک میلیون امضاء، تلاش ایرانیان برای نجات میان رودان

  • «علم چون برتن زند باری شود»

  • «گاو» اثری از پائولو کوئیلو