صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سی و پنجمین جشنواره ی فیلم فجر در صورتی برگزار شد که تنها یک اثر به نام " رهایی از بهشت" به کارگردانی علی نوری اسکویی در بخش انیمیشن جشنواره شرکت کرد که به روایتی از زندگی شهید مصطفی چمران
می پرداخت

تهیه و تنظیم گزارش : م- پرپنچی

واژه ی لاتین انیمیشن(Animation) به معنای به حرکت در آوردن است .و شیوه ای در فیلم سازی است که در آن با گرفتن عکس های پی در پی از عروسک ، نقاشی، نوشته و مانند آن تصویر متحرک تهیه شده و فیلم ساخته میشود .
اما تاریخچه ی انیمیشن چیست ؟ از چه زمانی موضوع ساخت انیمیشن مطرح شده است ؟
شاید قدیمی ترین نمونه های تلاش برای به دست آوردن حرکت در طراحی های ایستا را بتوان در نقاشی های دوران نوسنگی غارها پیدا کرد . یکی از کهن ترین نمونه های انیمیشن را در سفالینه ای متعلق به مردم شهر سوخته میتوان مشاهده کرد که نقوش روی این جام ، تکراری هدفمند دارد و حرکت را نشان میدهد تکراری که پایه و اساس هنر انیمیشن امروز است .
پس از گذشت زمان ، فیلم سازانی که به ساخت فیلم های سینمایی مشغول بودند به فکر افتادند که تصورات ذهنی خود را به تصویر بکشند و به همین علت با کنار هم گذاشتن نقاشی های متعدد تصاویر متحرک ساختند و این نحوه ی ساخت فیلم را انیمیشن نام گذاشتند هنر انیمیشن پس از تکامل در جهان با کمی تاخیر به ایران رسید و چند سالی است که هر سال در جشنواره ی فیلم فجر بخشی مجزا به انیمیشن اختصاص دارد .
امسال سی و پنجمین جشنواره ی فیلم فجر در صورتی برگزار شد که تنها یک اثر به نام " رهایی از بهشت" به کارگردانی علی نوری اسکویی در بخش انیمیشن جشنواره شرکت کرد که به روایتی از زندگی شهید مصطفی چمران
می پرداخت . این در حالی بود که برخی متخصصان حوزه ی انیمیشن و عوامل اثر" رهایی از بهشت" از کم توجهی ها به تنها اثربخش انیمیشن جشنواره ی سی و پنجم گلایه مند بودند .
بهرام عظیمی کارگردان انیمیشن ، درباره ی " رهایی از بهشت " گفت : با توجه به اینکه این انیمیشن اثر بسیار خوب و قابل توجهی بود اما بسیار عجیب است که آخرین زمان اکران به این انیمیشن اختصاص یافت در صورتیکه می توانستند روی این اثر بیشتر مانور دهند چون کار با کیفیتی بود .بهرام عظیمی گفت : انیمیشن " رهایی از بهشت" حاصل تلاش بی وقفه ی یک تیم صد نفره و از افراد درجه ی یک حوزه ی انیمیشن بود که در مدت چهار سال همکاری و تلاش مستمرتوانستند انیمیشنی با مشخصات یک فیلم سینمایی خلق کنند .اما متاسفانه در جشنواره ی فجر به این اثر توجه نشد .
آقای بهرام عظیمی کارگردان انیمیشن در پاسخ به این سوال که چراامسال تنها یک اثر در بخش انیمیشن جشنواره شرکت کرد گفت :
امسال خیلی ها سعی کردند تا کار خود را به جشنواره برسانند اما اتفاقی که افتاده این است که واقعا کیفیت بسیار حائز اهمیت است یعنی گروهها و انیمیشن سازها متوجه شدند که اثری که در جشنواره شرکت میکند باید کیفیت بالا داشته باشد سالهای قبل آثار به جشنواره ارسال میشد اما حتی دارای حداقل ها هم از نظر کیفیت نبود . در جشنواری سی و پنج اثر " رهایی از بهشت " به بخش رقابتی رسید که کیفیت خوبی داشت . بهرامعظیمی در ادامه خاطر نشان کرد که افرادی که آثار انیمیشن را داوری میکنند باید درباره ی انیمیشن بدانند اما متاسفانه سینماگرها بخش انیمیشن را سبک میگیرند و کمتر به آن توجه میکنند .
در پایان بهرام عظیمی گفت : متاسفانه در جشنواره سی و پنجم اتفاق ویژه ای برای انیمیشن" رهایی از بهشت " نیفتاد که امید دارم در زمان اکران به این اثر بیشتر توجه شود .

مرتبط با این خبر

  • باستان شناسی چیست ؟

  • « قطار»

  • تاثیر قاچاق کتاب بر چرخه نشر کتاب

  • «خانه بی حفاظ» در چاپ اول

  • زندگی شارل لویی دو مونتسکیو

  • زندگی شارل لویی دو مونتسکیو

  • لالایی ها در کردستان

  • یک میلیون امضاء، تلاش ایرانیان برای نجات میان رودان

  • «علم چون برتن زند باری شود»

  • «گاو» اثری از پائولو کوئیلو