صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

خانم نگار نادری پور رییس هیئت مدیره ی انجمن هنرمندان مجسمه ساز گفت : هفتمین بی ینال مجسمه سازی پس از 6 سال وقفه با تاکید بر مسائل پژوهشی برگزار میشود .

گفتگو و گزارش از: مینا خاندانی ها:
خانم نگار نادری پور رییس هیئت مدیره ی انجمن هنرمندان مجسمه ساز گفت : هفتمین بی ینال مجسمه سازی پس از 6 سال وقفه با تاکید بر مسائل پژوهشی برگزار میشود . به بهانه ی برگزاری هفتمین مجسمه سازی با خانم نادری پور گفتگو کردیم تا از حال و هوای مجسمه های شهرمان بیشتر بپرسیم .
** خانم نادری پور هنر پیکره سازی یا پیکر تراشی از جمله مهم ترین هنرهای تجسمی جهان است ، اما به لحاظ هزینه های تولید در این هنر برای خلق اثری از جنس ماندگار ، نیازمند وجود حامیان یا متقاضیان خاص است ، آیا از این هنر در کشور ما حمایت مالی کافی میشود ؟
مجسمه سازی در کشور ما به صورت حرفه ای از دو طریق عمده منابع مالی خود را جذب میکند ، یکی از طریق شهر داری ها و مجسه های شهری و یکی دیگر از طریق گالری ها و مجسمه های نمایشگاهی. در زمینه ی مجسمه های شهری تقاضای خوبی از سوی شهرداری ها برای مجسمه های شهری داریم به همین خاطر دانشجویان مجسمه سازی از همان آغاز تحصیل در رشته ی مجسمه سازی جذب مجسمه سازی شهری میشوند و از طرفی گالری ها و نمایشگاههای از هنرهای پیشروتر و از مجسمه هایی در ابعاد کوچکتر استقبال میکنند و ما در دوره ای قرار داریم که فضا برای کار مجسمه سازی وجود دارد البته مجسمه سازی به خاطر هزینه بر بودن در مراحل تولید در بعضی موارد سخت و پیچیده است و نیاز به حمایت بیشتری دارد .
** مهم ترین رویکرد هفتمین بی ینال مجسمه سازی چیست ؟
انجمنها برگزار کننده و سیاست گذار بی ینالها هستند و بی ینالها بخش پیشرو و بالنده ی هنرها را پوشش می دهند . هنری که شاید در بقیه ی جشنواره ها یا فضاهای هنری به راحتی امکان ظهور و نمایش نداشته باشد ، هنر تجربه گرا جای خود را در بی ینالها باز میکند به همین خاطر بی ینالها به نوعی باید همزمان با شرایط و زمانه خودشان پیش بروند . هفتمین بی ینال مجسمه سازی که بعد از شش سال وقفه برگزارمیشود رویکرد معاصر دارد و قصد دارد چیزهایی را که شبیه جوهره ی هنر معاصر است به نمایش بگذارد در حقیقت هفتمین بی ینال مجسمه سازی در فضای هنر معاصر تعریف شده .
مجسمه سازی بیش از بقیه ی هنرها وابسته به فضا و مکانی است که در آن برگزار میشود . در حقیقت مجسمه از فضا و مکان اطراف خود جدا نیست به همین خاطر محل برگزاری هفتمین بی ینال مجسمه سازی بریا ما بسیار حائز اهمیت بود که طی مذاکراتی که با موزه ی هنر های معاصر داشتیم قرار شد این بی ینال از 15 شهریور تا پایان مهر سال 96 در موزه ی هنر های معاصر برگزار شود .
**خانم نادری پور ، دو سالانه ی مجسمه سازی فرصتی است برای ارائه ی آثار جدید و حتی بازاری است نو ، چرا این بی ینال ها به صورت سالانه برگزار نمیشود ؟
باید بگویم برگزاری یک بی ینال نیازمند فضایی آرام است در حال حاضر با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موزه ی هنر های معاصر به تعامل خوبی رسیدیم و امیدوار هستیم بی ینال خوبی برگزار کنیم . اما درباره ی سالانه برگزار شدن بی ینالها باید بگویم بی ینالها بیشتر از آنکه یک نمایشگاه باشند در حقیقت نیاز به بستر فکری و کار تئوری بسیار جدی دارند . کم نیستند جشنواره ها و نمایشگاههای هنری که در هنگام برگزاری و عرضه شبیه بی ینال هستند اما آنچه که بی ینال را از سایر آثار و نمایشگاههای هنری متمایز میکند بستر فکری است که باعث میشود آثار در آن دچار خوانش جدید شوند و فرد با اندیشه ی عمیق تری مواجه شود . به همین خاطر درست از لحظه ای که بی ینالی در حال انجام است عده ای و تیمی در حال فکر کردن به نحوه ی برگزاری بی ینال بعدی هستند از این روز شاید برگزاری بی ینالها به صورت دو سالانه زمان مناسب و خوبی باشد برای فراهم کردن بستر فکری یک بی ینال .
**آیا خلق آثار به یاد ماندنی - برای مردم ، در این هنر به فراموشی سپرده شده ؟ ( مانند مجسمه ی فردوسی اثر استاد صدیقی ) چرا اکنون آثاری که رویکرد مورد پسند جامعه داشته باشد کمتر خلق می شود؟
آثار هنری فارغ از زمینه ی خودشان نیستند ، آثار هنری در زمینه ای خلق میشوند که آن زمینه در کل جامعه گسترده شده است . به همین خاطر مجسمه سازی امروز ایران از وضعیت جامعه ی امروز جدا نیست . مجسمه هایی نظیر مجسمه ی فردوسی بیش از هر چیز نیازمند فضایی برای دیده شدن هستند . ما در شهرمان چند فضا داریم که بشود در آن ایستاد ، درنکی کرد و از زوایای مختلف یک اثر را تماشا کرد ؟
مثلا دور میدان فردوسی مکانی که بتوان ایستاد و زیبایی های این مجسمه را از زوایای مختلف تماشا کرد وجود ندارد . به همین خاطر هنر مجسمه سازی شهری امروز به سمتی میرود که مثلا در بزرگراهها کارهای رنگی انجام شود تا در چند ثانیه ای که از آن مکان گذر میکنید این تصویر مانند یک خاطره ی کوچک در ذهنتان ثبت شود .

مرتبط با این خبر

  • برگزاری مراسم عزاداری دهه پایانی صفر در ساختمان شهدای رادیو

  • گفتگوی اختصاصی سایت رادیو فرهنگ با فرامرز اکبری فرماندار قصر شیرین

  • گفتگوی نام آوران ایران زمین با دکتر سپیده حبیب

  • گفتگوی سایت رادیو فرهنگ با مهندس جادریان بخشدار شهرستان «اَزْگَله»

  • رنگ ها ؛ دوگانه های متقابل تعزیه

  • « صندوقچه ی طلایی»

  • جلوه حسن ؛ ویژه برنامه شهادت امام حسن مجتبی(ع)

  • از آغاز تا همیشه ویژه برنامه رحلت حضرت محمد مصطفی (ص)

  • سه برنامه از رادیو فرهنگ برگزیده جشنواره کتاب و رسانه شدند

  • آشنایی با نمایشگاه کتاب کانادا از «سفر به سرزمین واژه ها»