صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

برگزاری نمایشگاهی از آثار تاریخی -فرهنگی استرداد شده به کشور در موزه ی ملی ایران و گفتگو با دکتر جبرییل نوکنده مدیر موزه ی ملی ایران

موزه ملی ایران با قدمتی بیش از 80 سال، نه تنها بزرگترین موزه باستان­شناسی و تاریخ ایران است بلکه از نظر حجم، تنوع و کیفیت آثار جزء یکی از چند موزه بزرگ جهان هم محسوب می­شود . موزه ی ملی ایران در کنار آثار کم نظیر خود که شاید
قدیمی ترین این آثار مربوط به هزاران سال پیش و نشانگر حضور انسان در فلات ایران است، این روزها آثار ارزشمندی را در قالب نمایشگاه مجموعه های استردادی اشیای فرهنگی_تاریخی ، دستاوردهای دیپلماسی فرهنگی" به معرض نمایش گذارده است .
درباره ی این نمایشگاه و استرداد این آثار ارزشمند تاریخی با آقای دکتر جبرییل نوکنده مدیر موزه ی ملی ایران گفتگو کردم .
*آقای دکتر نوکنده درباره ی اشیاء تاریخی استرداد شده توضیح دهید ، این اشیاء چه تعداد و شامل چه آثاری هستند و از چه کشورهایی استرداد شده اند ؟
نمایشگاه مجموعه های استردادی اشیاء فرهنگی – تاریخی که روز دوشنبه در موزه ی ملی گشایش یافت ، نمایشگاهی ازآثار تاریخی کشورمان است که از کشورهای امریکا ، بلژیک و ایتالیا استرداد شده و به موزه ی ملی منتقل شد . در واقع این اشیاء بیش از 550قلم از آثار فرهنگی -تاریخی هستند که کهن ترین این آثار مربوط به محوطه ی چغامیش و مربوط به 3500 قبل از میلاد یعنی بیش از پنج هزار و پانصد سال قدمت دارد . گل نوشته های آغاز ایلامی هستند که قدیمی ترین اسناد نوشتاری منطقه ی خاور نزدیک که شامل کشورهای ایران ، عراق و این جغرافیا هستند در حقیقت این آثار نمایانگر این مطلب هستند که ایرانیان در حدود پنج هزار و پانصد سال قبل نوشتن را آغاز کرده بودند . این مجموعه همانطور که گفتم متعلق به محوطه ی چغامیش خوزستان بوده که در موسسه ی شرق شناسی دانشگاه شیکاگو نگه داری میشده و به کشورمان برگردانده شده است .
مجموعه ی دوم ، بیش از 349 قلم بوده و این مجموعه مربوط به محوطه ی باستانی خوردین در البرز و متعلق به 3200 سال قبل بوده و از کشور بلژیک استرداد و وارد موزه ی ملی ایران شده است .
دو مجموعه ی دیگربیش از 73 مورد از گل مهره هایی مربوط به اواخر دوره ی ساسانی بوده که در امریکا توسط پلیس شناسایی شده و به دفتر منافع جمهوری اسلامی ایران در نیویورک تحویل داده شده و از طریق وزارت امور خارجه به کشور وارد شده .
و مجموعه ی چهارم ، آثاری است از کشور ایتالیا که 30 عدد آثار مربوط به هزاره ی سوم بوده و تاریخ هایی بیش از 2500 داشتند تا دوره ی میانه ی اسلامی یعنی قرن هفت و هشت هجری قمری که به کشور تحویل داده شده .
ما هر زمان که این اشیاء به کشور وارد شده به صورت منفرد نمایشگاه برگزار کردیم اما این بار کل این چهار مجموعه را در موزه ی ملی به معرض نمایش گذاشتیم و این نمایشگاه تا بهمن ماه ادامه خواهد داشت .
آقای دکتر نوکنده این آثار چگونه و از چه طریق از کشورمان خارج شدند! ؟
درباره ی آثار مربوط به چغامیش مساله کاملا روشن است و این آثار از طریق ایران تحویل دانشگاه شیکاگو شده و مسیر آن کاملا مشخص بوده . درباره بقیه ی آثار باید بگویم که به صورت قانونی از کشور خارج نشده و متاسفانه از مبادی قاچاق وارد کشورهایی مثل آمریکا ، بلژیک و ایتالیا شدند و با هماهنگی پلیس اینترپل و همکاری های وزارت امور خارجه ی ایران ، پیگیری ها ی حقوقی نهاد ریاست جمهوری و پیگیری های امور حقوقی سازمان میراث فرهنگی انجام شد و برابر کنوانسیون بین المللی توانستند این آثار را به ایران برگردانند . البته باید تاکید کنم که این آثار به هیچ وجه از موزه ها سرقت نشده و در واقع از محوطه های باستانی سرقت شدند یعنی اینها اشیایی نبودند که در دفتر اموال موزه ها ثبت شده باشند . به عنوان مثال یک تپه ی باستانی توسط افراد سودجو و بدون اطلاع سازمان میراث فرهنگی کاوش شده و کشفیات آن از طریق مبادی قاچاق از کشور خارج و سر از حراجی ها و بازارهای عتیقه در جهان درآورده که با پیگیری مراجع رسمی در ایران و همکاری های بین المللی این اشیاء بازگردانده شده و چون ایران عضو چندین کنوانسیون از جمله کنوانسون 1979 است از طرف این کنوانسونها مورد حمایت قرار گرفت و ما توانستیم آثار ارزشمند کشورمان را به ایران عزیز برگردانیم .
در پایان از رادیو فرهنگ به خاطر توجه به این رویداد مهم تشکر میکنم .

مرتبط با این خبر

  • باستان شناسی چیست ؟

  • « قطار»

  • تاثیر قاچاق کتاب بر چرخه نشر کتاب

  • «خانه بی حفاظ» در چاپ اول

  • زندگی شارل لویی دو مونتسکیو

  • زندگی شارل لویی دو مونتسکیو

  • لالایی ها در کردستان

  • یک میلیون امضاء، تلاش ایرانیان برای نجات میان رودان

  • «علم چون برتن زند باری شود»

  • «گاو» اثری از پائولو کوئیلو