صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هنر سنت گرایی ( همان ) هنر دینی است . گفتگو با دکتر حسین یاوری

امروز در حال گشت و گذار در موزه ی هنر های معاصر مشغول بازدید از نهمین جشنواره ی هنرهای تجسمی فجر بودم . به هنر فکر کردم ، به اینکه خلق یک اثر هنری چه تاثیری بر روح انسان دارد ؟ تاثیر نظاری آثار هنری بر انسان مقطعی است یا ماندگار ؟
برای یافتن پرسش هایم با دکتر حسین یاوری تماس گرفتم . دکتر حسین یاوری متولد سال 1325 ، استاد دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه شهید بهشتی است که دوره های هنرهای سنتی را در هندوستان ، طراحی صنعتی را در ایتالیا ، و دوره های طراحی دوخت و لباس را در فرانسه گذرانده . در استودیوی رادیو فرهنگ دقایقی را به گفتگو با دکتر حسین یاوری نشستم و از او پرسیدم هنر چیست ؟
او هنر را اینگونه تعریف کرد " از هنر تعاریف بسیاری ارائه شده . از دیدگاه من هنر بیانی است از احساسات و توانمندی های فردی و ادراکات و بینش های انسان که به صورتهای مختلف در مقاطعی اززمان ارائه میشود و باید بر مخاطب تاثیر بگذارد و مخاطب را به شادی ، نشاط ، غم و اندوه و به تفکر وادارد و تاثیری را در انسان برانگیزاند .
از دکتر یاوری پرسیدم ارتباط میان انسان ب( به عنوان مدرک هنر ) و اثر هنری چیست ؟
پاسخ داد : " انسان حداقل از 15000 سال قبل از میلاد یعنی از دوران نوسنگی با هنر در ارتباط بوده ، از زندگی غارنشینی گرفته که آثاری را در غارهای آلتامیرا و لاسکو پدید آورده تا نقاشی های صخره ای که در لرستان از خود به یادگار گذاشته ، ما شاهد آن هستیم که انسان هرگز بدون ارتباط با هنر زندگی نکرده اما این در ابتده در خدمت تولید آثاری بوده که مورد نیاز زندگی روزمره یا خلاصه کرده ی احساساتش بوده که آن را بر روی سطحی یا بومی پدید آورده و آثار هنری اینچنین در تاریخی دور از خود به یادگار گذاشته "
در ادامه ی گفتگو با دکتر حسین یاوری به هنرهای دینی اشاره کردم و پرسیدم آیا میتوان از هنر دینی به طور مشخص نام برد و آن را شناسایی کرد؟
استاد گفت :"اگر از هنر دینی استفاده کنیم بیشتر موفق خواهیم بود زیرا که اصولا هنر سنتی یک هنر دینی است . زمانیکه در قرن بیستم ( مکتبهای ) هنرهای مختلف پدید می آمد – البته ما قصد نقد هیچ هنری را نداریم – سنت گرایان در سال 1930 به رهبری رنه گنون (Rene guenon) و تیتوس بورکهارت (که این هر دونفر بعد ها مسلمان شدند) و فریتهیوت شوآن (Frithjof schuon) و کومارا سوامی Coomaraswamy) ) هنر سنت گرایی را پدید آوردند . هنر سنت گرایی یهنی هنر دینی و این هنر از سال 1930 تا امروز دوام دارد و جدای از اینکه بخواهیم از دین خاصی صحبت کنیم اگر هنری با اتکا به پرودگار و با معرفت شهودی خلق شود این هنر ماندگار تر خواهد بود . اگر هنر اعصار دور و کهن را مورد بررسی قرار دهیم آثار پدید آمده باعث شگفتی ماست و این هنر تنها با دانستن تکنیها و فراگیری دانش آن و ممارست حاصل نمیشود بلکه با اعتقادات باید پدید آید که شاخص ترین این اعتقادات ، اتکا به پرورگار است "
به عنوان سوال پایانی از دکتر یاوری پرسیدم وظیفه ی هنر چیست ؟خدمت به انسان ، خدمت به هنر یا ماورای هنر ؟
وی پاسخ داد :" وظیفه ی هنر تمام اینهاست . زیرا بدون هنر نمیشود زندگی کرد حالا این هنر تنها در قالب تولید آثر شنیداری ، گفتاری و یا هنرهای نمایشی نیست این هنر بدین صورت است که انسان بتواند مردم دنیا را دوست بدارد . شاید بزرگترین مشکل مردم جهان صرفنظر از اعتقاد و ملیتشان این است که یگدیگر را دوست ندارند و در مواقعی که این دوست داشتن به غلیان میرسد و هنر علاقه و دوست داشتن به اوج خود میرسد و هنر انسان ساز میشود آنگاه بر انسان تاثیر میگذارد و کلام پایانی اینکه هنر دریست به جهان رویا و حقایق محض .

مرتبط با این خبر

  • برگزاری مراسم عزاداری دهه پایانی صفر در ساختمان شهدای رادیو

  • گفتگوی اختصاصی سایت رادیو فرهنگ با فرامرز اکبری فرماندار قصر شیرین

  • گفتگوی نام آوران ایران زمین با دکتر سپیده حبیب

  • گفتگوی سایت رادیو فرهنگ با مهندس جادریان بخشدار شهرستان «اَزْگَله»

  • رنگ ها ؛ دوگانه های متقابل تعزیه

  • « صندوقچه ی طلایی»

  • جلوه حسن ؛ ویژه برنامه شهادت امام حسن مجتبی(ع)

  • از آغاز تا همیشه ویژه برنامه رحلت حضرت محمد مصطفی (ص)

  • سه برنامه از رادیو فرهنگ برگزیده جشنواره کتاب و رسانه شدند

  • آشنایی با نمایشگاه کتاب کانادا از «سفر به سرزمین واژه ها»