صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

مولوی می گوید به جای اینکه با سختی و تلاش طاقت فرسا و طولانی و گاهی نشدنی ، یک یک رذایل اخلاقی را درمان کنید، بهتر است که کاری کنید تا ریشه ی آن رذایل از بین برود

نویسنده : حسین نعمتی

همه دین ها ، عرفان ها ، و مکتب های اخلاقی مهم ترین مسئله ای که پایه و اساس گرفتاری انسان می دانند خودبینی و منیت آدمی است و می گویند تا وقتی این منیَت در انسان پا برجا باشد ،گرفتار و بیچاره است به قول حافظ :
تو خود حجاب خودی حافظ ازمیان برخیز
بنابراین راهکارهای مختلفی برای اصلاح خودخواهی و منیت آدمی می دهند.
راهکارهایی چون ریاضت ، تزکیه ، تهذیب و... همه و همه ناظر به اصلاح همین خودخواهی و منیت آدمیان است . امام محمد غزالی کتاب گرانسنگ احیاالعلوم الدین خود را یکسره به اصلاح جزء جزء رفتارهای آدمی مبتنی بر معرفت و تزکیه و ریاضت نهاده است تا سرانجام بتواند به اصلاح علت العلل رذایل اخلاقی که همان منیت آدمی ست برسد.
اما راهکاری که مولوی می دهد شاید کم نظیرترین و راحت ترین شیوه است.چکیده و خلاصه راهکار مولوی به شکل ساده و راحت عبارت است از : عاشق شدن
او معتقد است و به آدمیان می گوید که اگر می خواهید همه صفات ناپسند اخلاقی شما به راحتی اصلاح شود و راه طولانی صد ساله در تزکیه و تهذیب نفس را یک شبه طی کنید عاشق شوید. عشق کیمیایی است که تمام صفات ناپسند اخلاقی شما را متحول و منقلب می کند زیرا عشق مشکل بنیادین وجود آدمی یعنی همان خودخواهی را از بین می برد. زیرا تمام صفات ناپسند اخلاقی در نهایت عنصری از توجه و تعلق و منیت در خود دارد و اگر بخواهیم یک عامل مشترک بین تمام رذایل اخلاقی انسان بیابیم آن چیزی جز منفعت طلبی برای خود حتی به قیمت از بین رفتن حق دیگری نیست.
مولوی می گوید به جای اینکه با سختی و تلاش طاقت فرسا و طولانی و گاهی نشدنی ، یک یک رذایل اخلاقی را درمان کنید، بهتر است که کاری کنید تا ریشه ی آن رذایل از بین برود و بهترین راه درمان خودخواهی عاشقی است . کیمیای عشق اکسیری است که می تواند خاک رذیلت را طلای فضیلت کند و همان داروی شفابخشی است که منیت و خودخواهی شما را درمان می کند.
ای دوای نخوت و ناموس ما ای تو افلاطون و جالینوس ما
و به همین سبب مولوی هر دو نوع عشق چه عشق مجازی و چه عشق حقیقی را برای رسیدن به این مقصود مطلوب می¬داند
عاشقی گر زین سر و گر زان سر است عاقبت ما را بدان شه رهبر است

مرتبط با این خبر

  • نامگذاری سال 98 به نام سال «رونق تولید» از سوی مقام معظم رهبری

  • نوروزگاه های خیابان ولی عصر میزبان شهروندان در تعطیلات

  • تقویم جلالی هجری خورشیدی ایران ؛ دقیقترین گاهشماری جهان

  • پیوند آتش نوروزی با سرچشمه گرما و روشنی

  • استقبال از سال نو با ویژه برنامه «سرود فروردین»

  • بهار دلنشین ؛ ترانه و تصنیف های بهاری از رادیو فرهنگ

  • «عید دیدنی» رادیو فرهنگ با هنرمندان

  • آیین ها و آداب و رسوم نوروزی در ساز نوروز

  • « قول »

  • راه‌های تشخیص صنایع دستی «اصل» از «تقلبی»