صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

آئین رونمایی از دو پایگاه جامع نغمه‌های مذهبی و سخنرانی در قالب مراسم سنتی سیاهپوشان و تقدیر از ذاکران اهلبیت به استقبال ایام عزاداری امام حسین(ع) امروز یکشنبه 18 شهریور در رادیو برگزار شد.

در آستانه ماه محرم آئین رونمایی از پایگاههای مذهبی ایران صدا شامل دو پایگاه جامع نغمه‌های مذهبی و سخنرانی به همراه مراسم تقدیر از ذاکران و مداحان اهل بیت علیهم السلام در رادیو با حضور معاون صدا ، قائم مقام سازمان صدا و سیما و مداحان و ذاکران اهل بیت برگزار شد.

در ابتدای این مراسم محسن فرهمند، علیرضا قزوه، و محسن طاهری از مداحان و ذاکران اهل‌بیت به مدیحه‌خوانی و مرثیه‌سرایی پرداختند. سپس مدیر چند رسانه‌ای و فضای مجازی رادیو به ویژگیهای دو پایگاه جامع سخنرانی و نغمه‌های مذهبی اشاره کرد و گفت: در آستانه محرم صدای جمهوری اسلامی ایران با راه‌اندازی این دو پایگاه جامع مذهبی امیدوار است که بتواند به ترویج محتوای پاک و سالم به دور انحرافات در حوزه‌های مذهبی کمک کند و این محتوا به صورت رایگان در اختیار مردم قرار بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: در فضای رسانه‌ای مدرنیته امروز که جوانان با تکنولوژی‌های به روز درگیر هستند خلاء چنین محتوای غنی مذهبی احساس می‌شد که با راه‌اندازی این پایگاه‌های رسانه‌ای بانک متنوع و جامعی از سخنرانی‌ها، ادعیه‌ها و زیارات، مدیحه‌ها و مراثی و همچنین آوازها و قطعات مذهبی جذاب و آهنگین مذهبی در اختیار مخاطبین رسانه‌ ملی قرار می‌گیرد.
حمید شاه‌آبادی معاون رئیس سازمان صدا و سیما با اشاره به اینکه اگر رادیو قصد همنوایی بیشتر با جامعه را دارد بایستی قدرت انتخاب را بیش از گذشته به مخاطبینش بدهد، تصریح کرد: تردیدی نیست که اگر رادیو به عنوان یک رسانه تاثیرگذار بخواهد در کنار مردم همنوایی داشته باشد بایستی قدرت انتخاب را بیش از گذشته به شنوندگانش بدهد. پایگاه جامع سخنرانی و نغمه‌های مذهبی یکی از اقداماتی است که رادیو در راستای تاثیرگذاری پیام برای مخاطبانش فراهم کرده است. چرا که پیش از این پایگاه جامع کتاب پویا و سامانه جامع قرآن کریم مورد استقبال مخاطبین قرار گرفت و امیدواریم بتوانیم تا سال آینده چهار پایگاه دیگری را نیز رونمایی کنیم.

وی با بیان اینکه آیات قرآن کریم به عظمت نعمت بیان و سخنوری اشاره کرده است، تصریح کرد: شاید یکی از دلایل خلقت انسان همین نعمت بیان است که طریق کمال و تعالی انسان را به اوج خودش می‌رساند جزو خصوصیت ویژه رادیو به شمار می‌رود که در عرصه کلام و سخنوری یکی از رسانه‌های شاخص به شمار می‌رود. طبیعی است که رادیو بایستی پایگاه جامعی را برای سخنرانی راه‌اندازی کند که بیشتر از گذشته مردم از مواهب و برکت نعمت بیان و سخنوری بهره ببرند البته از داشته‌های مداحی و مراثی هم غافل نشدیم و گنجینه‌ای غنی از مداحی‌های اهل‌بیت(ع) در این پایگاه جامع در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.
شاه‌آبادی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به رسالت رادیو در وضعیت کنونی جامعه اشاره کرد و گفت: امروز که مردم ما خودشان را آماده عزاداری در ایام محرم حسینی می‌کنند با بسیاری از مسائل و مشکلات روز مواجه هستند. تمام تلاش ما براین است که در مناسبت‌های مختلف آنچه در جامعه می‌گذرد را به سمع و نظر مردم برسانیم؛ در واقع رسانه رادیو آئینه‌ی تمام نمای جامعه باشد.
وی در ادامه اضافه کرد: فارغ از همه مشکلات جامعه مردم ما با برخورداری از زبان و ادبیات حسینی نمی‌گذارند مشکلات ایمانشان را درگیر خود کند. البته با اشراف بر همه این مسائل شبکه‌های رادیویی تصویر و آئینه‌ای از آن چیزی هستند که در جامعه حسینی ما اتفاق می‌افتد، چرا که در دستگاه حضرت سیدالشهداء(ع) چیزی به نام مسئله و مشکل حل نشده وجود ندارد.
حجت‌الاسلام موسوی‌مقدم قائم مقام سازمان صدا و سیما راه‌اندازی و افتتاح این دو پایگاه جامعه مذهبی را اتفاقی مهم برای آینده تولیدات رادیویی دانست و تاکید کرد: این اتفاق رسانه‌ای مذهبی یک سرمایه‌گذاری است که رادیو به نحو شایسته‌ای انجام داد و جای آن سالها در رسانه ملی خالی بود. زیرا حادثه عاشورا در واقع متن زندگی و خود زندگی است و جزو ضرورت‌های انکارناپذیری است که بایستی رسانه‌ها به شایستگی به زوایای مختلف آن بپردازند و این کار رادیو یک شروع به موقع بود.

حجت‌الاسلام موسوی‌مقدم در ادامه گفت: اقامه حق، عدل ،دین خدا ،ایجاد حاکمیت شریعت ،برهم زدن بنیان ظلم و ستم به گونه ای که اساس و بنیاد های ظلم و ستم واژگون شود ادامه راه پبامبران در طول تاریخ همچنین آنچه که بشر برای سعادت و تعالی خود نیاز دارد از جمله اهداف عاشورا است شما در ادعیه ملاحظه می کنید که امام حسین(ع) وارث همه انبیاء است ،در واقع امنیت بندگان در پناه حادثه عاشورا یکی از مهمترین برکات عاشورا است. امر معروف و نهی از منکر از جمله نیازهای مستمر و دائمی انسان ها در طول تاریخ است انسانی که می خواهد زندگی کند به یک مجموعه حقایق نیاز دارد تا بتواند زندگی جاری و معمولی خود را استمرار ببخشد که اگر ما از این منظر به حادثه عاشورا نگاه کنیم عاشورا نقطه عطف تاریخی است.

وی گفت:حادثه سال 61 خلاصه و چکیده همه فضایلی است که در یک مقطع زمانی ظهور پیدا کرد و این حادثه از یک ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است.

وی در ادامه گفت: اگر رسانه وظایف خود را یعنی هدایت و مدیریت افکار عمومی و مسیر درست افکار عمومی به سمت زندگی مطلوب بخواهد به خوبی انجام دهد باید از یک پشتوانه عظیم فرهنگی برخوردار باشد ،آن رسانه ای می تواند وظایف رسانه ای خود را انجام دهد که از یک پشتوانه عمیق فرهنگی برخوردار باشد.رسانه های نوین در قرن 21 در مقابل این عظمت بزرگ و قله های عظیم فرهنگی توان کافی برای انعکاس آن چیزی که باید انجام بدهند را دارند چراکه ما یک ذخیره عظیم فرهنگی را دارا هستیم .اگر این ذخیره عظیم فرهنگی از طریق رسانه ها جاری شود تحول بزرگی در زندگی افراد به وجود خواهد آمد .

در پایان این مراسم از مداحان و ذاکران اهل بیت تقدیر و قدر دانی شد و مراسم سیاه پوشان با مداحی حاج علی انسانی برگزار شد.

مرتبط با این خبر

  • سفرنامه پلان کارپن

  • برگزاری جشنواره گل و گلاب در فرهنگسرای اشراق

  • ما تمامش می‌کنیم

  • برنامه نگارخانه: موزه استاد فرشچیان

  • نقد کتاب تحول مبانی مشروعیت سلطنت از یورش مغول تا برآمدن صفویان

  • نقد و بررسی « غلامرضا تختی» را بشنوید

  • فیروزه اخلاقی از آثار نقاشی اش می گوید

  • ایلام میزبان نمایشگاه عکس خیام می‌شود

  • آسیب شناسی وضعیت کسب و کار ترجمه در ایران

  • رشته هایی که بازار شغلی ندارند حذف می شوند