صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

کنگره ی عُرس بزرگداشت و گردهمایی است که برای شاعران عارف برگزار می شود و پنجمین دوره ی این کنگره چهاردهم و پانزدهم تیرماه با حضور مهمانانی از 17 کشور برگزار خواهد شد .

پنجمین دوره ی کنگره ی عرس بین المللی بیدل دهلوی در تهران و با حضور ادیبان و فعالان این حوزه برگزار میشود . دکتر احمدی دبیر اجرایی این رویداد فرهنگی در گفتگوی اختصاصی با گزارشگر رادیو فرهنگ درباره ی جزییات برگزاری این مراسم گفت : پنجمین دوره ی کنگره ی عرس بین المللی بیدل در روزهای چهاردهم و پانزدهم تیرماه جاری برگزار می شود . دکتر احمدی در ادامه اظهار داشت : این کنگره در این دوره توسط بنیاد دهلوی برگزار می شود و بسیار مورد استقبال قرار گرفته است این کنگره ی بین المللی که در تهران برگزار می شود معتبر ترین عُرسی است که در حال برگزاری است .
دبیر اجرایی این رویداد در ادامه خاطر نشان کرد : کنگره ی عُرس بزرگداشت و گردهمایی است که برای شاعران عارف برگزار می شود و این مراسم شکلی سنتی دارد که با شعرخوانی و بیدل خوانی همراه است ما این برنامه را تحت عنوان یک سمپوزیوم علمی معرفی کردیم که از سوی سایر کشورها بسیار مورد استقبال قرار گرفت و در این راستا از 30 کشور مقاله دریافت و حدود 174 مقاله به دبیرخانه ی کنگره ارسال شده است از این تعداد حدود 103مقاله پذیرفته شد که در کتاب یادمان کنگره به چاپ خواهد رسید و حدود 56 مقاله به صورت مقاله ی کامل در لوح فشرده ی کنگره منتشر خواهد شد و 20 مقاله به صورت شفاهی ارائه می شود که 12 مقاله از اساتید خارجی و 8 مقاله از اساتید داخلی خواهد بود . وی درباره ی مهمانان حاضر در این کنگره گفت : 31 مهمان خارجی از 17 کشور در این کنگره حضور خواهند داشت .
دکتر احمدی دبیراجرایی این کنگره درباره ی محورهای پنجمین کنگره ی عرس بیدل گفت : یکی از محورهای اصلی این کنگره درباره ی شخصیت ابوالمعانی بیدل دهلوی و بازشناسی و تآویل آثار و افکار ایشان است و بخش دوم درباره ی میراث مکتوب و فارسی برون مرزی می باشد .
دکتر احمدی با اشاره به شخصیت بیدل دهلوی اظهار داشت : بیدل بدون شک یکی از بزرگترین شاعران پارسی گوی است که اصالتا ایرانی است اما در عظیم آباد هند زاده شده است و زبان مادری وی فارسی نبوده است اما زبان اشعار او به قدری غنی است که معمولا شعر بیدل را شعر شاعران خطاب می کنند . در ایران از دهه ی 60 شخصیت بیدل بیشتر به مردم شناسانده شد و در دهه 80 به رشد بیشتری رسید .
وی درباره ی آثار بیدل دهلوی خاطر نشان کرد : در حال حاضر دیوان بیدل مشهورترین اثر این شاعر بزرگ است و یک سری کتابهای دیگر تحت عنوان چهار عنصر و چند اثر دیگر موجود می باشد .
دکتر احمدی دبیر اجرایی این کنگره در پایان ضمن اشاره به زمان دقیق برگزاری این کنگره گفت : پنجمین کنگره بین المللی عُرس دهلوی چهاردهم و پانزدهم تیر ماه جاری در مرکز همایشهای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب برگزار میشود که این مراسم در ساعت 9:30 صبح چهاردهم با سخنرانی دکتر صالحی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی اففتاح خواهد شد و عصر روز چهاردهم پنل های تخصصی برگزار میشود . صبح روز پانزدهم برنامه ای نداریم و عصر بخش ارائه ی مقاله ها را خواهیم داشت و سپس مراسم اختتامیه برگزار می شود .

مرتبط با این خبر

  • نگاهی به دوران پیشدادیان در شاهنامه

  • فراز و فرود جنگ تحمیلی تا آتش بس

  • آیین های محرم در هفت کوچه

  • صنایع دستی زنان در منطقه دنا کهگیلویه و بویراحمد

  • آشنایی با معاملات وکالتی در برنامه پرونده

  • خاطرات دفاع مقدس را از رادیو فرهنگ بشنوید

  • "فرهنگ به وقت فرهنگ" در رادیو فرهنگ

  • به مناسبت هفته دفاع مقدس: تاریخ دفاع مقدس در شنیدنی های تاریخ

  • رادیو کتاب : معرفی «کتیبه‌های صحن عتیق» و «پژوهشی در زیلوی یزد»

  • آواها و نواهای محرم در کهگیلویه و بویراحمد