صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

دانیل دِفو (Daniel Defoe) نویسنده انگلیسی است که به خاطر رمان رابینسون کروزوئه، معروفترین اثرش، به او لقب «پدر رمان انگلیسی» را داده‌اند. او به غیر از فعالیت در زمینه نویسندگی، یک تاجر، مأمور اطلاعاتی و روزنامه‌نگار نیز بود.

«دانیل دفو» در سال 1718 داستان بلند «رابینسون کروزوئه» را با الهام از سرگذشت واقعی یک ملوان اسکاتلندی به نام «الکساندر سلکرک» نوشته است. این رمان یکی از کتاب‌های معروف ادبیات کلاسیک جهان محسوب می‌شود که در زمان خود بسیار معروف و پرفروش شد.

خلاصه ی داستان:
رابینسون کروزوئه دریانورد جوان و ماجراجویی است که پس از چند سفر دریایی و با کسب تجارت می‌خواهد در گوشه‌ای از کشور برزیل مزرعه‌ای بخرد و به زندگی آرام و بی‌دغدغه‌اش ادامه دهد، اما دوستانش او را وسوسه می‌کنند تا در سفری دریایی حضور یابد. رابینسون به توصیه دوستانش دوباره سوار کشتی می‌شود و راه سفر و تجارت را در پیش می‌گیرد تا به عنوان یک دریانورد با تجربه راهنمای آنها باشد. آنها که تعدادشان به16 نفر می‌رسد کشتی 120 تنی را از کالاهای مختلف پر می‌کنند تا به آفریقا بروند و اجناس‌ خود را در آنجا به فروش برسانند. در حین سفر توفان وحشتناکی کشتی آنها را در هم می‌کوبد و سرنشینان کشتی غیر از قهرمان داستان همگی غرق می‌شوند. رابینسون به تنهایی در جزیره آدمخواران گرفتار می‌شود و زندگی مستقلی را آغاز می‌کند. او تصمیم می‌گیرد ناامیدی را از خود دور کرده و با تلاش و کوشش به زندگی در آن جزیره دورافتاده ادامه دهد و در آخر پس از ماجراهای بسیار و گذشت 25 سال موفق می‌شود با یک کشتی انگلیسی که بر حسب اتفاق گذرش به آن جزیره افتاده
به کشورش بازگردد.
در طول داستان ماجراهای عجیب و جذابی برای رابینسون اتفاق می‌افتد و خواننده را تا آخر کتاب با خود همراه می‌سازد. در این رمان با تنهایی انسانی مواجه می‌شویم که در بدترین و سخت‌ترین شرایط زندگی موفق می‌شود با عفریت مرگ به مبارزه برخیزد و خود را نجات دهد. فصل پایانی داستان از نقاط قوت آن محسوب می‌شود. زمانی که رابینسون آخرین فرصتش را برای نجات یافتن از آن جزیره دور افتاده می‌یابد سعی می‌کند با دزدان دریایی داخل کشتی به مبارزه بپردازد. صحنه تیراندازی و درگیری او و دوستان جدیدش با دزد‌ها و فتح کشتی نجات، از زیباترین صحنه‌های ماجرای این کتاب هستند که روایت داستان را جنایی‌تر می‌کنند. رابینسون کروزوئه قصه تلاش یک انسان تنهاست که با استفاده از فکر و اندیشه خود سختی‌ها و ناملایمات زندگی را پشت‌سر می‌گذارد و بر آنها غلبه می‌کند.

مرتبط با این خبر

  • معاونت صدا با 120 ساعت برنامه هفته کتاب را آغاز می کند

  • ادراک، از منظر حکمت و فلسفه (بخش اول)

  • برگزاری اختتامیه جایزه «داستان تهران» در 26 آبان

  • «فقط اومدم یه تلفن بکنم»

  • فرصت ها و چالش های کمیته انضباطی کارگروه اکران

  • شنیدنی هایی از زنان در عصرصفوی

  • روایتی از «یادنامه علامه محمد قزوینی»

  • اکسیر: چگونگی پرورش آلوئه ورا

  • برنامه "سکوت کتاب" از برنامه های هفته کتاب می گوید

  • هفتانه: گزارشی از جایزه ادبی هزار و یک شب و نمایش دعوت