صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: باید به این باور برسیم که تبریز 2018 پیشانی گردشگری ایران در سال جاری میلادی و در واقع «ایران‌شهر» گردشگری اسلامی است.

مراسم استقبال از رویداد تبریز 2018 شب گذشته 14 دی ماه در سالن همایش‌های پتروشیمی شهر تبریز با حضور فعالان گردشگری و اهالی تبریز برگزار شد.

در این مراسم همچنین سرکنسول کشورهای ترکیه و آذربایجان، همچنین سفیر کشورهای اندونزی، بوسنی و هرزگوین و تاجیکستان حضور داشتند.

در این برنامه که با حضور گروه های موسیقی تبریزی همراه بود، علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: آذربایجان شرقی جزو 5 استان اول کشور در میزبانی از گردشگران خارجی است. طبق آمار 300 هزار گردشگر در نیمه نخست امسال به این استان سفر کرده اند. این رقم با توجه به عدد 282 هزار گردشگر در مدت مشابه سال گذشته رشد 6 درصدی را نشان می دهد و این روند همچنان رو به افزایش است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی ادامه داد: این استان تاکنون هزار و 800 اثر را در فهرست آثار ملی به ثبت رسانده است. قدمت 3 هزار و 500 ساله تبریز به تنهایی یک سرمایه ارزشمند برای این شهر است.

وی ادامه داد: سازمان کنفرانس اسلامی از انتخاب یک شهر از کشورهای اسلامی به عنوان شهر نمونه گردشگری اهدافی را دنبال می‌کند که ما ضمن توجه به اهداف ملی خود به اهداف بین‌المللی رویداد تبریز 2018 نیز به ویژه آنچه مدنظر سازمان کنفرانس اسلامی است، باید توجه کنیم. این سازمان از سال 2015 با انتخاب شهرهای قدس، قونیه، مدینه و سپس تبریز در حقیقت در پی ترویج گردشگری اسلامی است و ما باید با استفاده از تجارب شهرهای قبلی، بر درست بودن این انتخاب صحه بگذاریم و به جهان اسلام ثابت کنیم که در سال 2018 میزبان شایسته ای برای گردشگران هستیم.

وی افزود: این شهر مولفه های گردشگری اسلامی را در حد مقبول احراز کرده است اما نکته مهم این است که این انتخاب یک فرصت طلایی برای تحقق بسیاری از اهداف کلان ما در گردشگری به شمار می آید. همچنین نقش مهمی در توسعه پایدار کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی و بهبود وضع معیشتی شهروندان ایفا می کند.

مونسان ادامه داد: این رویداد سرآغازی برای توسعه روزافزون گردشگری تبریز و در عین حال گردشگری ایران اسلامی است. در طول دو سال منتهی به سال 2018 تلاش هایی در حد توان و امکانات برای میزبانی از این رویداد انجام شد که یقینا از طریق مشارکت بخش خصوصی و همراهی مردم شاهد نتیجه گرفتن از این تلاش ها خواهیم بود. به این باور باید برسیم که تبریز 2018 پیشانی گردشگری ما در سال جاری میلادی و در واقع ایرانشهر گردشگری اسلامی است.
دکتر مونسان در ادامه خاطر نشان کرد : در روز پنج شنبه و با آغاز سال 2018 میلادی مراسم افتتاحیه به صورت غیر رسمی انجام شد و مراسم رسمی افتتاحیه ی تبریز پایتخت گردشگری 2018 در ایام نوروز و با حضور دکتر حسن روحانی برگزار خواهد شد و این فرصت خوب و بی نظیری است تا تبریز و ظرفیتهای گردشگری کشورمان را به جهان معرفی کنیم .
وی افزود: صرف انتخاب تبریز 2018 موجب رشد گردشگری تبریز نمی شود. ما باید تلاش کنیم از عنوان تبریز 2018 برای تسریع اهدافمان استفاده کنیم.و با توجه به وجود آثار تاریخی بی نظیر در این شهر امیدواریم مردم تبریز هم با ما همکاری های لازم را داشته باشند تا شاهد رشد تبریز در حوزه ی گردشگری باشیم .

مرتبط با این خبر

  • نگاهی به دوران پیشدادیان / قسمت دهم

  • برگزاری نمایشگاه عکس چهل سالگی انقلاب در خارج از کشور

  • با فرهنگ سفر کنیم: سفر به انزلی و سمنان

  • پای صحبت های صمیمانه رشید کاکاوند

  • "رادیو کتاب" در خانه کتاب

  • آداب خواستگاری و عروسی در کهگیلویه و بویراحمد

  • برنامه پرونده بررسی می کند: قوانین مربوط به عملیات بانکی

  • ((پشت چراغ سبز)) به سراغ ازدواج مجدد در میانسالی می رود

  • برنامه های هفته ی کتاب در پایتخت کتاب ایران ، کاشان

  • ملال انگیز