• پیامگیر ۲۴ ساعته شبکه فرهنگ ۲۲۰۵۳۱۹۱ 
  • شماره پیامک شبکه فرهنگ ۳۰۰۰۰۵۵۸ 
تعداد کل یافته ها : ۳۴ مورد
صفحه از ۲

۱۹ آبان ۱۳۹۴
بابا رحیم مشرب
«بابا رحیم مشرب» شاعر؛ عالم، صوفی، فیلسوف در سال ۱۶۵۳ ه.ش در ولایت سمنگان تولد یافته و در سال ۱۷۱۱ به اساس دسایس ملاهای متعصب و کوردل با حکم محمود خان در ولایت بلخ به دار آویخته شده و در کنار قبر «جوانمرد قصاب» دفن گردیده و سپس جسد وی را به شهر اشکمش ولایت تخار انتقال یافته که اکنون زیارتگاه خاص و عام است.

۵ مهر ۱۳۹۴
رودکی در تاجیکستان امروز
سه‌شنبه، سی‌ویکم شهریورماه ۱۳۹۴ (۲۲ سپتامبر ۲۰۱۵) مراسم بزرگداشت رودکی در آکادمی علم‌های جمهوری تاجیکستان در شهر دوشنبه برگزار شد. در ابتدای این مراسم که با حضور دانشمندان و چهره‌های شناخته‌شدۀ کشور برپا شد، دکتر فرهاد رحیمی، رئیس آکادمی، به ایراد سخنرانی و خواندن اشعاری از رودکی پرداخت.

۲۵ مرداد ۱۳۹۴
فارسي، زبان بين المللي
زبان پارسي يا فارسي که درچند قرن پيش درپهنايي گسترده از هند تا بيزانس يا روم شرقي و از درياي آرال تا خليج فارس به عنوان زبان رسمي به کار مي رفت، اکنون در برخي از مراکز اصلي فرهنگ ايراني، بخصوص ورزرودان (يا ماوراالنحر)، به دليل بي توجهي صاحب زبانان نفوذ و منزلت خود را از دست داده است.

۱۱ مرداد ۱۳۹۴
زبان و ادب فارسی در قزاقستان امروز در گفت‌وگو با دکتر صفر عبداللّٰه
اشاره: پنجشنبه، سی‌ام اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴، با دستور نورسلطان‌ نظربایف، رئیس جمهوری قزاقستان، به دانشمند توانا و ایران‌شناس برجستۀ تاجیک، پروفسور صفر عبداللّٰه نشان طلای‌ «وحدت» اعطا شد. به گزارش خبرگزاری تاج‌نیوز، نشان طلای‌ «وحدت» انجمن مردم قزاقستان‌ به دکتر صفر عبداللّٰه به پاس سهم شایان نظر او در رشد فرهنگ و تحکیم دوستی ‌و رفاقت میان مردم تعلق گرفت. صفر عبدالله با پژوهش‌ها ‌و آثار خویش در رشد فرهنگ ملی و دوستی بین اقوام ایرانی سهمی ارزنده داشته است. ضمن تبریک به این استاد گران‌قدر، به همین مناسبت در ادامه گفت‌وگوی حسن قریبی، نمایندۀ فرهنگستان در مراکز علمی و فرهنگی تاجیکستان، با ایشان، در موضوع زبان و ادب فارسی در قزاقستان آمده است.

۱۱ مرداد ۱۳۹۴
«تحول زبان»
در این نقدت درباره این موضوعات صحبت می شود: . كيفيت مطلوب چاپ كتاب؛ ۲. جالب بودن طرح روي جلد و رنگ­آميزي آن؛ ۳. مطلوبيت كاغذ و صحافي كتاب؛ ۴. روان و رسا بودن نگارش؛ ۵. جامعيت صوري اثر از فهرست مطالب تا نمايه. محتوايي: ۱. شايستگي كتاب براي طرح مباحث تحول زبان براي خوانندگان فارسي­زبان؛ ۲. روان بودن و امانت در ترجمه و توجه به اصول آن؛ ۳. تناسب موضوعي و محتوايي اثر با اهداف درس؛ ۴. انطباق با عنوان و فهرست آن؛ ۵. اعتبار منابع از جهت علمي؛ ۶. رعايت بي­طرفي علمي در تحليل.

۳ مرداد ۱۳۹۴
نگاهی به ادبیات ژاپن
ادبیات ژاپن سال هاست که نویسنده ها و خواننده های ایرانی را تحت تأثیر خود قرار داده، اما در این چند سال اخیر انگار توانسته مخاطب عام ادبیات را هم به سمت خود بکشاند طوری که آثار ترجمه های ژاپنی به چاپ چندم برسد. یکی از این نویسنده های پر آوازه ژاپنی در همه جای جهان و ایران موراکامی است. به بهانه استقبال از این نویسنده در ایران می خواهیم این بار درباره ادبیات ژاپن بنویسیم.

۲۹ تیر ۱۳۹۴
مؤمن قناعت
مؤمن قناعت (زادهٔ ۱۹۳۲ م) شاعر پارسی‌گوی تاجیکستان، نمایندهٔ مردم تاجیکستان در پارلمان اتحاد جماهیر شوروی (۱۹۹۱-۱۹۷۹)، متفکر سیاسی و اجتماعی‌ست.

۱۸ خرداد ۱۳۹۴
عبدالرحمن پژواک
عبدالرحمن پژواک فرزند قاضی عبدالله زاده در ولایت ننګرهار به دنیا آمد. وی در دوره طفولیت علوم عربي و دینی را به شکل سنتی از پدر خود فرا ګرفت و کنار آن ګلستان و بوستان هم مطالعه نمود. دوره ابتدایی را تا سال سوم در ننګرهار خواند و متوسطه را در دبیرستان حبیبه سپری کرد. پژواک شوق و علاقه خاصي که با تحصیل و درس داشت و وارد دانشگاه طبی کابل شد، اما به سبب مشکلات اقتصادی و مسولیت سر پرستی خانه نتوانست به تحصیل خود ادامه دهد.

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۴
میرزا تورسون‌زاده
میرزا تورسون‌زاده (۲ می ۱۹۱۱ - ۲۴ سپتامبر ۱۹۷۷) از شاعران و سیاست‌مداران برجسته کشور تاجیکستان بود. تورسون‌زاده امروزه در تاجیکستان به عنوان قهرمان ملی شناخته می‌شود و چهره او بر روی اسکناس‌های یک سامانی نگاشته شده‌است. تورسون‌زاده برجسته‌ترین و با نفوذترین شاعر تاجیک در اتحاد جماهیر شوروی به‌شمار می‌آمد. شهر تورسون‌زاده به افتخار او نامگذاری شده‌است.

۲۶ فروردین ۱۳۹۴
عبدالوهاب مددی
عبدالوهاب مددی خواننده، آهنگساز، موسیقی‌پژوه، از کارکنان و سپس مدیران رادیو افغانستان در دهه‌های پنجاه و شصت خورشیدی است که کوشش‌های فراوانش برای حفظ و اشاعه موسیقی این کشور به دفعات ستوده شده است. کتاب "سرگذشت موسیقی معاصر افغانستان" تالیف او یکی از معدود کتاب‌های پژوهشی در مورد ژانرهای مختلف موسیقی افغانستان از گذشته تا دوره معاصر است.

۱۶ فروردین ۱۳۹۴
محمد امين عندليب
محمد امين عندليب (طرزی) شاعر جوان افغانی که در سن ۲۲ سالگی دار فانی را وداع گفت.

۲۴ دی ۱۳۹۳
احمد دانش
احمد دانش یکی از نویسندگان مشهور تاجیک بوده که سال ۱۸۲۷ میلادی در بخارا زاده شده‌است. پدر وی اصالتاً اهل شافرکام بوده که برای تحصیل به مدرسهٔ اسلام در بخارا آمده و در همان‌جا ماندگار می‌شود.

۱۰ دی ۱۳۹۳
صدرالدین عینی
صدرالدین عینی (۱۹۵۴- ۱۸۷۸) نامورترین چهره و در واقع بنیان گذار ادبیات و فرهنگ تاجیکستان از کسانی است که میان ادبیات پیش و پس از انقلاب اکتبر پیوند ایجاد کرده است. به دلیل اهمیتش در تاریخ و فرهنگ تاجیک او را به نام «استاد» یا «پدر» ملت تاجیک میشناسند.

۲۷ آبان ۱۳۹۳
فرزانه خجندی
فرزانه خجندی با نام اصلی عنایت حاجی‌یوا که با نام فرزانه شناخته می‌شود، شاعر و نویسندهٔ اهل تاجیکستان، ساکن شهر باستانی خجند و از پیشگامان شعر امروز فارسی در تاجیکستان است. وی در شهریور ۱۳۹۳ برای نخستین بار در مراسم شعرخوانی رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران شرکت کرد و شعر «شبت خوش باد و روزت خوش» را در جمع خواند.

۶ آبان ۱۳۹۳
سنایی غزنوی
ابوالمجد مجدود بن آدم سنایی غزنوی در سال ۴۵۹ در شهر غزنین پا به عرصه‌ی هستی نهاد، و در سال ۵۲۹ در همان جا در گذشت.

۸ مهر ۱۳۹۳
عبدالقهار عاصی
عبدالقهار عاصی شاعر معاصر افغان در ۱۳۳۵ خورشیدی در افغانستان به دنیا آمد و در ۱۳۷۳ در جریان جنگها داخلی کشور، بر اثر انفجاری در کابل به شهادت رسید. عاصی هم شعر نو میسرود و هم کلاسیک. رباعی ها و دوبیتیهای بسیاری نیز از او به جا مانده است.

۲۲ شهریور ۱۳۹۳
باباجان غفورف
باباجان غفوروف تاریخ‌دان و خاور شناس(شرق‌شناسی) نامی و اهل تاجیکستان بود. در سال ۱۹۰۹ میلادی در ناحیهٔ خجند تاجیکستان دیده به جهان گشود.

۱ شهریور ۱۳۹۳
احمدعلی کهزاد
دکتر احمدعلی کُهزاد از نویسندگان و تاریخنگاران برجسته افغانستان است. این پژوهشگر افغان در تاریخ هشت ثور (اردیبهشت ماه) سال ۱۲۸۷ خورشیدی در کابل زاده شد و در سال ۱۳۶۲ خورشیدی درگذشت.

۱۴ مرداد ۱۳۹۳
امیرخسرو دهلوی
حکیم ابوالحسن یَمین‌الدین بن سیف‌الدین محمود معروف به امیر خسرو دهلوی (زادهٔ ۶۵۱ در پتیالی، هند – درگذشتهٔ ۷۲۵ هجری قمری در دهلی) بزرگترین و پرکارترین شاعر پارسی‌گوی هندوستان است. او یکی از دو شاعر مهم اوایل قرن هشتم است که سایر سخنوران پارسی‌گوی هند را تحت‌الشعاع قرار دادند و در ادوار بعد هم نفوذی دامنه‌دار در میان شعرای ایران و هند داشتند. آن دو امیرخسرو، و حسن دهلوی بودند. امیرخسرو به زبان‌های فارسی، عربی، ترکی و سانسکریت چیرگی داشت و به سعدی هند معروف بود و او در اوایل حال به «سلطانی» و سپس به «طوطی» تخلص می‌کرد.

۳۰ تیر ۱۳۹۳
خلیل‌الله خلیلی
خَلیل‌الله خَلیلی مشهور به استاد خلیلی (زادهٔ ۱۲۸۶ در کابل – درگذشتهٔ ۱۳۶۶ خورشیدی در اسلام‌آباد) شاعر فارسی‌گوی معاصر افغان است.
صفحه از ۲
کلماتی که بوی تازگی می دهد
بوم آهنگ
درس مثنوی
مجلس شورای اسلامی
آرشیو برنامه های قدیمی
تماشاگه راز
در مکتب استاد
نشان