• پیامگیر ۲۴ ساعته شبکه فرهنگ ۲۲۰۵۳۱۹۱ 
  • شماره پیامک شبکه فرهنگ ۳۰۰۰۰۵۵۸ 
تعداد کل یافته ها : ۶۴ مورد
صفحه از ۴

۹ شهریور ۱۳۹۵
" ناهماهنگی زبان فارسی در کشورهای فارسی زبان"
زبان امروزی ما ، افغان ها و تاجیک ها از زبان کهن تر فارسی میانه یا فارسی پهلوی پدید آمده و آن هم از فارسی باستان برخاسته که زادگاه آن سرزمین تاریخی پارس ( تقریبا استان فارس امروزی) است . زبان فارسی با داشتن پیشوند، میانوند و پسوند بیش از زبان های دیگر توان واژه سازی دارد .

۲ شهریور ۱۳۹۵
فرهنگ ایرانی و ایران فرهنگی
این روزها خیلی از فرهنگ ایرانی و ایران فرهنگی می گوییم و می شنویم . اما نه پرسیده ایم و نه کسی روشن کرده است که فرهنگ ایرانی چیست و ایران فرهنگی کدام است .گیریم که کسی به فرهنگ ایرانی دل بسته باشد و بخواهد به این فرهنگ اصیل و دیر پا و چه و چه رفتار کند و از آنچه با این فرهنگ سازگار نیست ، پرهیز کند!

۲۶ مرداد ۱۳۹۵
در خانه اگر کس است ، یک حرف بس است
در این چند دهه جلال الدین محمد بلخی خراسانی ایرانی ! در غرب چندان ارج و اوج گرفت که ((یونسکو)) سال۲۰۰۷ درقطعنامه ای بزرگداشت هشتصدمین سال تولد مولوی را اعلام کرد وهمان سال جشنواره ها و کنفرانس های علمی بسیاری کشورهای جهان به ویژه در ترکیه وآمریکا بسیارخوب وکامل برگزار شد اما در ایران تنها به برگزاری یک همایش(که همان روزها هم اعتراض بسیاری از بزرگان را به دنبال داشت) بسنده کردند .

۱۲ مرداد ۱۳۹۵
" زبان ، میراث و امانت "
یک بار از زبان فارسی و جایگاه کنونی آن و بیم و امید ها گفتیم . با این وعده که گاهی به این بحث برگردیم. از زبان فارسی می گوییم،از زبان مادریمان که مایه پیوند ملی است و محمل اندیشه و ارتباط میان ما .

۵ مرداد ۱۳۹۵
" از دیگر سو "
تصحیح دیوان حافظ به شیوه علمی – انتقادی (با معیارهای لغوی –بلاغی و حافظانه بودن تعبیرها ) درکار بزرگانی چون دکتر سلیم نیساری ، علامه محمد قزوینی ، دکتر پرویز ناتل خانلری، دکتر محمدرضا جلالی نائینی و استاد ابوالقاسم انجوی شیرازی و دیگران اساس کار بوده است و گاهی بر سر یک بیت یا تعبیر مدت ها گفت و گو و جست و جو کرده اند .

۲۹ تیر ۱۳۹۵
" زین الاخبار یا تاریخ گردیزی"
گردیزی ، ابو سعید عبدالحی ضحاک بن محمود تاریخنگار برجسته ایرانی در دوره غزنویان و در نیمه نخست سده پنجم هجری است که در روزگار فرمانروایی عبدالرشید پسر مسعود غزنوی می زیسته وبا ابوریحان بیرونی که در سال ۴۴۰ هجری قمری در گذشته ارتباط داشته و از او دانش آموخته و گویا با ابوالفضل بیهقی آشنایی و آمد و شد داشته است .

۲۸ تیر ۱۳۹۵
#هکسره؛ چراییِ کسره ای که اضافه شد

۱۹ تیر ۱۳۹۵
گذر و نظری به تاریخ بیهقی ۲
((ابوالفضل محمد بن حسن بیهقی)) را به درستی پدر نثر فارسی می دانند. نثر بیهقی بر پایه کارش – دبیری دیوان رسالت و تأثیر پذیرفتن از نثر استادش خواجه ابو نصر مشکان زوزنی- نثر مرسل است .

۱۲ تیر ۱۳۹۵
گذر و نظری به تاریخ بیهقی
((تاریخ مسعودی یا تاریخ بیهقی )) که هم از دیدگاه تاریخ نگاری و هم از دیدگاه ادبی کاری برجسته و درخور اعتناست ، نشانه ژرف نگری و باریک بینی نویسنده گرانقدر آن (( ابوالفضل محمد بن حسین بیهقی)) تاریخ نگار و نویسنده به نام دربار غزنوی است که در ۴۳ سالگی نوشتن این تاریخ را آغاز کرد و ۲۲ سال در این را ه کوشید

۵ تیر ۱۳۹۵
درگیری های ابدی یک روز زندگی
«ابد و یک روز»داستانِ روزگارِ معمولِ خانواده ای را بازگو می کند که درگیر ماجراهای هستند که خود گرد یک ماجرایِ اصلی می چرخد. اعتیاد و فروش مواد مخدر باز هم بهانه ای است که سعید روستایی بتواند قصه ی آدم هایی را بیان کند که همین نزدیکی ها دچار درد زنده ماندن هستند و برای رهایی از آن حاضرند ازهنجارهایی که خود در آن گرفتارند، بگریزند.

۷ اردیبهشت ۱۳۹۵
رمان «راز آن صدا» لیلا عباسعلی‌زاده منتشر شد
انتشارات شهرستان ادب، رمان «راز آن صدا» نوشته لیلا عباسعلی‌زاده را برای نوجوانان منتشر کرده است. این رمان روایت اجتماعی و رئال پسری به نام «سهراب» را در قالب ۲۵ فصل به هم پیوسته بیان می‌کند.

۱۶ فروردین ۱۳۹۵
«ریحان‌هایی که مادرم دوست داشت» سیداکبر میرجعفری منتشر شد
کتاب «ریحان‌هایی که مادرم دوست داشت»، مجموعه داستان‌های خیلی کوتاه اما پیوسته ای درباره جنگ به قلم سید اکبر میر جعفری است. این کتاب با عنوان فرعی «جنگ نوشت» در آخرین روزهای سال ۹۴ توسط انتشارات شهرستان ادب منتشر شده است.

۱۴ فروردین ۱۳۹۵
نقد و بررسی فیلم بادیگارد
حیدر ذبیحی ( پرویز پرستویی ) محافظ پا به سن گذاشته ای است که پس از سالها حفاظت از جان افراد مهم کشور، حالا به حفاظت یک دانشمند هسته ای گمارده شده است اما...

۹ اسفند ۱۳۹۴
روایت معلم دامغانی از یک تضاد در شعر حافظ
علی معلم دامغانی می‌گوید حافظ قرآن بودن با ایرانیت غلیظی كه در اشعار حافظ وجود دارد متضاد است و اگر این‌ها را كشف كنیم شاید بتوانیم به تفسیرهای دقیق و درستی از اشعارش برسیم.

۶ بهمن ۱۳۹۴
یادداشت‌های جلال از چه حرف می‌زنند؟
خواهرزاده جلال‌ آل‌احمد می‌گوید در صورت به دست آوردن مجالی برای انتشار کامل یادداشت‌های پیدا شده از جلال، حرف‌های ناشنیده این نویسنده، شنیده خواهد شد.

۱۵ دی ۱۳۹۴
اسناد قاجار در آرشیو دولتی مونیخ نگهداری می‌شود
صد‌ها سند تاریخی و دیپلماسی از روابط ایران و آلمان در زمان صفویه و قاجار و حتی پس از آن در آرشیو دولتی مونیخ نگهداری می‌شود.

۸ آذر ۱۳۹۴
رومانتیسم در لهستان تنها یک دبستان ادبی نبود
علیرضا دولتشاهی لهستان شناس در یک سخنرانی درباره آدام میتسکیه‌ویچ شاعر ملی لهستان، گفت: رومانتیسم در لهستان نیز به مانند دیگر جاها، تنها دبستانی ادبی نبود و در دیگر جلوه‌های فرهنگ و اندیشه تجلی یافت.

۴ آذر ۱۳۹۴
دو رمان از «ریش‌سفید نویسندگان غرب آمریکا» به ایران می‌آید
دو رمان از والاس استنگر نویسنده آمریکایی برنده جایزه پولیتزر و کتاب ملی آمریکا در ایران زیر چاپ رفت.

۱۲ آبان ۱۳۹۴
چطور یک اثر هنری را نقد کنیم؟
نقد هنری به بحث و ارزیابی در آثار هنر بصری می‌پردازد. منتقدان هنر معمولاً آثار هنری را از جنبه‌های زیبایی‌شناسی یا تئوری زیبایی مورد نقد و بررسی قرار می‌دهند. یکی از اهداف نقد هنری دستیابی به مبنای عقلانی برای درک هنر است. در این مطلب قصد داریم اصول نقد آثار هنری را در یک روند ۴ مرحله‌ای مورد بررسی قرار دهیم.

۵ مهر ۱۳۹۴
جنگ، حادثه نیست بلکه واقعه است
مرتضی سرهنگی با اشاره به انتشار کتاب جدیدش با نام «همه چیز درباره جنگ» گفت: مهم این است که بدانیم جنگ، حادثه نیست، جنگ واقعه‌ای است که زمینه، متن و پیام دارد.
صفحه از ۴
تماشاگه راز
بوم آهنگ
درس مثنوی
نشان
کلماتی که بوی تازگی می دهد
مجلس شورای اسلامی
آرشیو برنامه های قدیمی
در مکتب استاد